18 Ağustos 2019

Güneşli Günlerin Sıcak Fikirli 9 Sanat Rotası

Yazın kültürel etkinliklerden uzak kalamayan ancak yeni fikirler arayanlar için alternatif rotalar belirledik. Yeni nesil kütüphanelerden sanat merkezlerine, açık hava sinemalarından nefes alanlarına, kültür-sanat duraklarına bol güneşli günlerde ve yıldızı bol gecelerde de uğramak için çok sebep var.

 

Yeni Nesil Kütüphane, Zai Bodrum

Doğa ve tarihin buluştuğu topraklarda huzurla kitap okumanın, sanat eserleri ve zeytin ağaçlarıyla çevrili bir bahçede atölyelere katılmanın mümkün olduğu mekan, Zai Bodrum. 2017’nin Kasım ayında açılan kütüphanenin özel sinema salonu ve workshop alanları da bulunuyor. Yıl boyunca yazar söyleşilerinin yoğunlukla yapıldığı mekan, Haziran ayında açılan Yaşam adlı yeni binası ile birlikte edebiyat, müzik, gastronomi, tiyatro ve diğer disiplinlerde farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yaz boyu düzenlenen etkinlikler arasında klasik, caz ve akustik müzik konserleri, yazar söyleşileri ile imza günleri, sinema gösterimleri ve film analizleri, yaratıcı yazarlık atölyeleri gibi programlar organize ediliyor. Yaşam’ın yenilikçi yaklaşımına dahil olan deneysel içerik ise mutfak atölyeleri. 28-30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek Zai Bodrum Kahve Festivali’nde tedarikçiler, üreticiler ve tüketiciler bir araya gelerek müzik ile sanatın, gastronomi ile edebiyatın ilişkisini konuşuyor.
zaibodrum.com @zaibodrum

Zai Bodrum

 

Atelier Marvy

İzmir’in Kesre Koyu’nda konumlanan Club Marvy’nin sanat kolunu temsil eden Atelier Marvy, yazlık bölgenin yeni kültürel hafızasını yaratma yolunda ilerliyor. 2017’de kapılarını açan mekan, alışıldık galeri algısını yeniden yorumlayarak hem bir sergi hem de bir rezidans programı sunuyor. Sanat yönetimini Ferhan İstanbullu ve Döne Otyam’ın üstlendiği Atelier Marvy’nin disiplinlerarası yaklaşımı, heykel, fotoğraf, resim ve video gibi üretimlerin seyirciye ulaşmasına olanak tanıyor. 2019 yaz programına ise üç sergi sığdırıyor: Fotoğraf sanatçısı Sıtkı Kösemen’in Club Marvy’nin Michelin yıldızlı şefi Cristina Bowerman’ın yemek malzemelerini ve çalışma şeklini belgelediği fotoğraflardan oluşan Cristina Bowerman by Sıtkı Kösemen sergisi 10 Haziran’a dek sürüyor. Sanatçılar Mustafa Özbakır ve Rugül Serbest’in solo sergileri 14 Haziran’da açılırken, sanatçı Mustafa Duymaz’ın solo sergisi 19 Temmuz’da seyirciyle buluşuyor.

Web Sitesi: clubmarvy.com

Instagram: @clubmarvy

Zai Bodrum

 

K2 Urla Nefes Alanı

İnsanın insanla ve doğayla olan yıpranmış ilişkisini onarmak üzere yola çıkan İzmir merkezli K2 Güncel Sanat Merkezi, Urla’daki 45 dönümlük ormanlık araziyi bir sanat merkezine dönüştürüyor. Nefes alanı, sanatçıların doğayla iç içe yaşadığı, ürettiği ve izleyicilerin katılabildiği ütopik bir yerleşke. Tamamı ahşap yapılardan oluşan heykel, seramik ve ahşap atölyeleri; sanatçı rezidansları; açık hava sahneleri; kolektif mutfak ve ekolojik tarım alanları ve bir performans stüdyosu barındıran Nefes Alanı’nın programında caz konserleri, çağdaş dans performansları, hikaye okumaları, doğayla uyumlu mimari yerleştirme atölyeleri gibi etkinlikler bulunuyor. Daha önce İzmir şehir merkezinde açılan ancak Nefes Alanı’na taşınan, performans merkezi Açık Stüdyo'da, K2’nin çok amaçlı performans salonunun programlanmasını üstleniyor. Açık Stüdyo, Temmuz ayı boyunca “Kalıcı Güncel: Doğa” başlıklı sürdürülebilir yaşam, bedende sürdürülebilirlik ve şiir temalı atölyeler düzenliyor. Tai Chi eğitmeni Bahar Nihal Ersözlü’nün yürüteceği atölye çalışması kapsamında geleneksel beden-zihin-ruh çalışmaları, doğadan ilham verici örnekler ve şiir yazımı birlikte ele alınıyor. Tiyatro sanatçısı Fatih Gençkal’ın yoga çalışmaları, Gabriele Koch ve Serenay Oğuz’un çağdaş dans pratiği, Metehan Kayan ve Umut Sevgül’ün ekolojik yıkımı araştırdıkları mekana duyarlı performans projeleri de program kapsamında. Program detayları ve Urla Nefes Alanı’na ulaşım bilgilerini sosyal medya hesaplarından ve acikstudyo.com’dan öğrenebilirsiniz.

Zai Bodrum

 Fotoğraf: K2 Urla Nefes Alanı, İlyas Hayta

CER Modern

Başkentin sanat faaliyetleri ihtiyacına çözüm üreten sanat kurumu Cer Modern, yalnızca düzenli sergi programıyla değil yoğun etkinlik takvimiyle de yıl boyu açık ve dinamik mekanlardan. Çağdaş mimarisi ve dış mekanın kullanımına izin veren geniş terasıyla, Cer Modern’de yaz ayları boyunca farklı etkinlikler düzenleniyor. Gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz’un aynı adlı kitabından yola çıkarak gerçekleştirilen Büyülü Afrika sergisi, 23 Haziran’a kadar müzede sanatseverlere açık. Yazarın Mali, Senegal, Fildişi Sahilleri, Kamerun ve Kongo gibi yerlerden edindiği maske, heykel, obje ve eserlerden oluşan koleksiyonun, yakın gelecekte açılması planlanan Büyükçekmece Belediyesi Hıfzı Topuz Kara Afrika Sanatı Müzesi’nde seyirciyle buluşacağını da not düşelim. Kara Afrika Sanatı sergisi ardından, 28-30 Haziran tarihlerinde müzenin Açık Hava Sahnesi’nde 2. Solo Uluslararası Çağdaş Dans Festivali gerçekleşiyor. Festival boyunca atölyelere, film gösterimlerine, söyleşilere ve fotoğraf sergisine katılım ücretsiz olacak. Cer Modern’in klasikleşen Açık Hava Film Günleri ve JazzExpose konser serileri de yaz boyunca devam eden etkinlikler arasında.

Web Sitesi: cermodern.org

Instagram: @cermodern

Zai Bodrum

 

Kundura Sinema: Bir Yaz Gecesi Sineması

Son yıllarda İstanbul’un başına gelen en iyi şeylerden biri, tarihi 1800’lere uzanan Beykoz Kundura’nın bir kültür-sanat platosuna dönüşmesi oldu. Kundura'da sinema gösterimleri yıl boyu düzenli olarak devam ediyor. Açık hava sineması etkinliğiyse, 11-14 Temmuz arasında 4-7 filmin yer alacağı özel bir programla gerçekleşecek. Kundura Sinema’nın özelliği, seçkisini belli temalara göre oluşturması ve klasik/kült filmlere odaklanması. Bu yıl, Bir Yaz Gecesi Sineması programında müzik temalı filmler yer alacak. Hafta sonu gösterimleri sonrasında DJ’li partilere de katılabilirsiniz. Günlük kapasite ortalama 350 kişi. Gösterimler ücretli.

Web Sitesi: beykozkundura.com

Instagram: @beykozkundura

Tepekule Açık Hava Sineması

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nin teras katında düzenlediği gösterimler bu yıl 18 Haziran’da başlıyor. 200 kişilik sinemada, pazartesi günleri animasyon, salı-çarşamba-perşembe günleriyse geçtiğimiz sinema sezonunun ödüllü yerli ve yabancı filmleri gösteriliyor. Bu yıl on altıncısı düzenlenen etkinliğin programında, 2018 Cannes Film Festivali yarışmasından Kefernahum, Herkes Biliyor, İmgeler ve Sözcükler gibi nitelikli örnekler ve geçen sene İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale alan yerli film Borç göze çarpıyor. Gösterimler ücretsiz. Program mmo.org.tr’deki etkinlik sayfasından takip edilebilir.

Sinematik Sinema Evi

Anadolu yakasının biricik Sinematek’i, bu yıl ilk kez düzenlenecek Uluslararası Kadıköy Festivali’ne Yıldızlar Altında Sinema Haftası etkinliğiyle katılıyor. Sinematek Sinema Evi, geçen yıl üç filmlik mini bir etkinlik yapmıştı. Bu kez, ne mutlu ki etkinlik bir haftaya yayılıyor. 22-28 Temmuz arasında Kalamış Parkı’nda kurulacak perdeye yedi gece boyunca yedi seçkin film yansıyacak. Hem klasik filmlere hem de farklı coğrafyalardan hikayelere hazır olun. Gösterimler ücretsiz.

Instagram: @sinematek

YKY Kültür Sanat

Son yıllarda cazibesinden ödün veren ve sürekli olarak kabuk değiştiren Beyoğlu’na heyecan katan bir mekan, Yapı Kredi Kültür Sanat. Cam cephesinden İlhan Koman’ın Akdeniz heykelinin izlenebildiği, girişte ferah bir kitabevinin bulunduğu, sergileme ve söyleşi alanlarından oluşan bu fonksiyonel ve konforlu kompleks, YKY’nin İstiklal Caddesi’nde uzun yıllara yayılan faaliyetlerinin ardından yenilenmesiyle modern sanat  merkezine dönüştü. Orhan Pamuk, İlhan Berk, Sabahattin Ali gibi önemli yazarlara odaklı sergileriyle edebiyat ve sanat bağını güçlendirirken, koleksiyon sergileri ve tasarım bienali gibi etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da faaliyet alanını derinleştiriyor. Mekan, 2019 yaz ayları boyunca iki farklı sergiyi seyirciye ulaştırıyor. Küratörlüğünü Cengiz Kahraman’ın yaptığı, 17 Mayıs’ta açılan ve 10 Kasım’a dek sürecek Hoş Geldin Gazi –Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927-1938) sergisinin yanı sıra ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’la bilinen karikatürist Turhan Selçuk retrospekti de gerçekleşiyor. Selçuk’un yetmiş yıllık sanat üretiminden bir seçki sunan sergi 9 Ağustos tarihine dek sürüyor. Merkezde, sergiler dışında sempozyumlar, söyleşiler, okuma atölyeleri gibi etkinlikler düzenleniyor.

Program sanat.ykykultur.com.tr/etkinlikler adresinde.

Zai Bodrum

  

Uniq Açık Hava Film Festivali

Uniq İstanbul’un şehrin ortasında ama şehirden çok uzakta hissettiren açık hava sineması, beşinci kez kapılarını açıyor. Uniq Açık Hava Film Festivali, İstanbul’daki açık hava sineması etkinlikleri arasında tüm mevsime yayılmasıyla meşhur. Bu yıl 12 Haziran’da başlayacak festivalin açılış filmi, Bohemian Rhapsody. Kız, Kefernahum, Sarayın Gözdesi ve Beyaz Karga gibi ödüllü filmlerin de yer aldığı program, Başka Sinema işbirliğiyle hazırlanıyor. Toplam 50 uzun, 10 kısa metrajlı film gösterilecek. Çimlerin üzerine kurulan perdede, aynı anda 500 kişi film izleyebiliyor. Gösterimler ücretli.

Instagram :uniqistanbul.com@uniqentertains

Zai Bodrum

 
Yazı: Melida Tüzünoğlu, Selin Gürel 

ETİKETLER: ZAİ BODRUM , ATELİER MARVY , CER MODERN , YKY , BEYKOZ KUNDURA , TEPEKULE , UNİQ , SİNEMATEK , K2 GÜNCEL SANAT MERKEZİ