METROPOL
METROPOL

08 Nisan 2021

Romain Rolland’ın Yapıtından: Jean-Christophe ve Beethoven

YKYYKY Kültür Sanat

Bahar aylarının gelmesiyle kültür sanat dünyasındaki hareketlilik de artmaya başlıyor. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi arasında “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” etkinliğiyle başlayan işbirliği, “Romain Rolland’ın Yapıtından: Jean-Christophe ve Beethoven” konseriyle devam edecek.

Fransız yazar Romain Rolland’ın başyapıtı Jean-Christophe, Avrupa’da ırmak roman geleneğinin öncülü kabul edilir. Araştırmacılar, Rolland’ın, romanın başkahramanı Alman besteci Jean-Christophe Krafft’ın yaşamını anlatırken büyük hayranlık duyduğu Beethoven’ın yaşamından kesitlere yer verdiğini düşünmektedirler. Adnan Cemgil’in çevirisiyle YKY tarafından yayımlanan Jean-Christophe'tan yola çıkan programda devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, romanda ve Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak.

Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer, Rolland’ın yapıtında Beethoven’ın yerini anlatacak. Frankofoni Festivali kapsamında erişime açılacak söyleşi ve konser, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nin Youtube kanalları üzerinden yayınlanacak.

07 Nisan 2021, Çarşamba saat: 19:00

Konuşmacılar: Nami Başer

Piyano: Gülsin Onay

Yapı Kredi Kültür Sanat – YouTube

 

 

ETİKETLER: YKY SANAT , ONLİNE KONSER