02 Şubat 2020

David Hockney'in Sanatsal Panoraması: My Window

YAZI: ZEYNEP GÜR

david,hockney,my,window

 

İtalyan yönetmen Luca Guadagnino'dan kült tasarımcı Vivienne Westwood'a kadar pek çok ünlüye ilham olmuş bir sanat ikonu David Hockney... 80'li yıllarda analog filmlerini sentetik kübizm sezgisiyle banyolayan Hockney, gelecek zaman kipli karelerinde sıkça fütüristik ögelere başvurarak geleneksel ikonografiyi modern bir bakış açısıyla sayısız defa sanat dünyasına uyarladı; ve hala uyarlamaya devam ediyor. 

david,hockney

David Hockney’in Yorkshire’deki evinin yatak odasından sokağa Narnia Günlükleri gibi açılan o dar açılı pencere, ünlü ressamın My Window adlı yeni kitabının gizli öznesi oluyor. Mevsimsel metamorfozlardan gece gündüz diyaloglarına kadar her türlü sinematografik kareyi iPhone ve iPad aracılığıyla resmeden ünlü sanatçının çizimleri 2009-2012 tarihleri arasında gerçekleşmekte.

david,hockney

Hockney'nin Yorkshire'deki evine davet edilen sanat tutkunları her gün farklı bir panoramik ziyafetin sayfalarını çeviriyor. Rengarenk gün doğumundan pastel gökyüzüne, çarpıcı gece izlenimlerinden karla kaplı dallara kadar son derece algısal ve poetik bir seriye imza atan sanatçının dört gözle beklenen kitabı My Window, okuyucularıyla Şubat ayında buluşmaya hazırlanıyor. 

ETİKETLER: DAVİD HOCKNEY , MY WİNDOW , TASCHEN