18 Kasım 2018

David Hockney'in Hangi Eseri 90.3 Milyon Dolara Satıldı?

YAZI: ZEYNEP GÜR

david hockney

Fotoğraf: Getty Images Turkey

İngiliz sanatçı David Hockney'in meşhur Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) tablosu, Perşembe günü Christie's müzayede evinde yapılan açık artırmada şok bir fiyata satıldı. Hockney'in en değerli eserlerinden biri olarak gösterilen ikonik tablonun değeri tam olarak 90,312,500 milyon dolar! Christie's her ne kadar tablonun alıcısını bir sır olarak saklamaya çalışsa da, Bloomberg ve Artnet sitelerinde yazdığı kadarıyla tablonun sahibi İngiliz bilyoner Joe Lewis. Portrait of an Artist (Pool with Two Figures), David Hockney'in en pahalı eseri olarak sanat tarihine geçmiş olsa da, geçtiğimiz yıl yaklaşık 450 milyon dolara satılan Leonardo Da Vinci'nin tartışmalı eseri Salvator Mundi'nin yanına bile yaklaşamadığı bir gerçek.

david hockney

Fotoğraf: Getty Images Turkey

David Hockney'in 1980'li yıllarda 90 milyon dolarlık fiyat etiketinden bihaber yarattığı Portrait of an Artist (Pool with Two Figures), Christie's'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alex Rotter'ın da tabiriyle hem sanat tarihindeki hem de Hockney'in ressamlık kariyerindeki en değerli eserlerden biri. "Tablo, Avrupalı ve Amerikalı bakış açılarını aynı anda yansıtıyor",  diyerek bu tarihi eserin önemine parmak basan Alex Rotter, "Bu tablo 1960'larda Kaliforniya'nın güneşli sahillerinde yaşamaya gelmiş Avrupalı bir sanatçının kendini her iki kıtada yaşarken görmesinin bir temsili." 

Geçtiğimiz yıl, Andy Warhol'un 1986 yılında imza attığı "Sixty Last Suppers" ve 1958 yılında yaklaşık 60 dolara satılan kayıp Da Vinci tablosu da yine Christie's müzayede evinde gerçekleşen açık artırmada dudak uçuklatan fiyatlara satılmışlardı. Her şey bir yana, açık artırma işini sanatçılar arasında en tiye alan kim diye sorarsanız eğer; müzayede esnasında kendi eserini yok eden Banksy'den başkası olamaz elbette!

ETİKETLER: DAVİD HOCKNEY , METROPOL