30 Haziran 2020

Pek Mütevazı Olmayan Günümüz Evleri

YAZI: LEYLA HAZAL ÇETİN

homes for our time

Tüm dünyanın evde olduğu bu dönemde gözler güzel manzaralı, bahçeli ve mümkünse uzun süre evden çıkmadan iç ferahlığı ile yaşanacak evlere çevrildi. Küçük evlerden lüks villalara, sahil evlerinden orman sığınaklarına kadar, dünyanın dört bir yanından çağdaş mimarinin en güzel temsilcileri Taschen’in yayımladığı Homes for Our Time: Contemporary Houses around the World kitabında bir araya geliyor.

Avustralya, Yeni Zelanda, Çin, Vietnam, Amerika, Meksika, Ekvador ve Kosta Rika gibi birçok ülkenin farklı mimari yapıları buluşurken sadece kapsamlı bir modern ve çağdaş mimari sergisi oluşturmakla kalmıyor; dünyanın farklı yerlerinde, en iyi mimarların elinden çıksa da ev konseptinin tahminlerimizden fazla ortak noktası olduğunu hatırlatıyor. Global bir özet niteliğindeki kitap, Shigeru Ban, MVRDV ve Marcio Kogan gibi yeteneklerin yanı sıra Aires Mateus, Xu Fu-Min, Vo Trong Nghia, Desai Chia ve Shunri Nishizawa gibi gelecek vadeden isimlerin eserlerine de yer veriyor.

homes for our time

Yazar Philip Jodidio, kitabındaki her biri tasarım olarak bir hayli farklı olan evleri bir araya getirmesinin arkasındaki ortak motif olarak doğa ile uyumlarını gösteriyor. İç dünya ve dışarısı arasındaki çizgilerinin neredeyse görünmeyecek kadar ince olmasını simbiyotik bir ilişkiye benzetiyor. Hem tasarım hem de bıraktığı ayak izi bakımından doğada kaybolan ve göze batmayan evler nasıl cazip olmayabilir ki?

Batı Hindistan'daki guava ağaçları ile terk edilmiş kaleler arasında tasarlanmış bir sığınak, iki vadiye bakan bir sırtın tepesinde, yüksek tavanlı, verandalı bir ev ya da çelik, cam, ahşap ve taşın kusursuz birleşimi ile neredeyse ormanın bir uzantısı haline gelen modern bir yapı…

homes for our time

Uzak diyarları ve mimari algısını incelemek için en iyi fırsatımız bir süre daha güzel bir kitap olabilir. Bu kitap ile Madrid'in kuzeyindeki bir çam ormanında, kayaya gömülü alt katının doğal taş bir duvar ile üst kata bağlandığı evi ziyaret edebilirsiniz. Tokyo, Kanagawa'da Pasifik'e bakan, iki katlı minimalist bir yaşam alanını bu kitapta incelemekten daha güzel olan tek şey okyanusun üzerinde uçuyor hissi veren terasta ya da sonsuzluk havuzunda izlenen bir gün batımı olabilir. 

Sadece mimari etkileyiciliği ile değil, aynı zamanda işlevselliği ile de ilgi çeken yapılardan Vietnam'da bulunan bir diğeri çıplak ahşap kirişler, dokuma bambu, bitkiler, beton paneller ve iç balkonlar ile yaratılan tropikal inceliğe sahip. Evi çevreleyen pirinç tarlalarının manzarasına göre hareket edebilen oluklu demir paneller aynı zamanda panjur olarak da işlev görüyor.

homes for our timeDünyanın dört bir yanından, çağdaş mimarinin en güzel örnekleri ile, 50’dan fazla eser 456 sayfalık bu dev kitapta bir araya geliyor. İster orta sehpanız isterseniz de kitaplığınızda kalan son boşluk için değerlendirebilirsiniz!

ETİKETLER: TASCHEN , HOMES FOR OUR TİME. CONTEMPORARY HOUSES AROUND THE WORLD