11 Eylül 2019

16. İstanbul Bienali ile Sanatın Doruğunda

YAZI: ZEYNEP GÜR

jazz

16. İstanbul Bienali şehrin dört bir yanına yayılan rotaları ile sizi sanatsal bir ziyafete davet ediyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne, Pera Müzesi'nden Büyükada'ya uzanan sanat rotasıyla sizi zihinsel bir yolculuğa çıkaran 16. İstanbul Bienali, 25 ülkeden 56 sanatçının 220'den fazla eserine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü sanat dünyasının önde gelen isimlerinden akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud’nun üstlendiği Yedinci Kıta başlığını taşıyan bienal, günümüzün en acil konularından ekolojiyi farklı açılardan ele alan eserlere ev sahipliği yapıyor.

jazz

İnsanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına yer veren bienal, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açıyor.

jazz

Bienalin odağına aldığı sanat, ekoloji ve antropoloji gibi konular arasındaki ilişkilere farklı yaklaşımlar sunan önemli düşünürler, bilim insanları ve sanatçılar bienalin bu yılki kamusal programının katılımcıları arasında yer alıyor. Bienal boyunca bir yandan gündelik yaşantımızın birer parçası olarak kanıksadığımız nesneler ve meseleler tartışmaya açılırken, bir yandan da farklı yaklaşımların bir araya gelmesiyle oluşabilecek yeni işbirlikleri keşfe çıkılıyor.

ETİKETLER: 16. İSTANBUL BİENALİ , YEDİNCİ KITA , BÜYÜKADA , PERA MÜZESİ