16 Aralık 2018

16. İstanbul Bienali'nin Yeni Teması Açıklandı: Yedinci Kıta

YAZI: ZEYNEP GÜR

16. istanbul bienali

İnsan faaliyetlerinin dünyada bıraktığı izleri araştırmak üzere yola çıkan 16. İstanbul Bienali'nin bu yılki teması açıklandı: Yedinci Kıta. Eleştirel Estetik ve Postprodüksiyon gibi kitapların yazarı ve Montpellier Contemporain’in direktörü  Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünde düzenlenecek bienal, odağına insanlığın yarattığı doğal ve kültürel atıkları alarak, sanatçılar, düşünürler, antropologlar ve çevrecilerle birlikte sanatın güncel durumunu inceliyor.

Kültür-doğa ayrımının gitgide bulanıklaştığı, jeolojik faaliyetlerden ziyade insan faaliyetlerinin merkezinde olduğu yeni dünya düzenini gözler önüne seren Yedinci Kıta sanatı, insanın etkilerini, takip ettiği yolları ve doğada bıraktığı izleri araştıran bir antropoloji olarak litaratürde yerini alıyor. 

yedinci kıta

Popüler bilimde "Yedinci Kıta" olarak anılan bu kütle, 3,4 milyon kilometrekare genişliğinde, 7 milyon ton ağırlığındaki bir plastik yığınından meydana geliyor. İnsan atıklarının okyanusun ortasında yeni bir kıtanın oluşumuna sebebiyet verdiği bu olay, 16. İstanbul Bienali için ekolojik sorunlar karşısında sanatın güncel durumunu pek çok sanatçı, düşünür, antropolog ve çevreci ile birlikte araştırmak için bir çıkış noktası oluşturuyor. İnsan faaliyetlerinin dünyada bıraktığı izleri araştırmak üzere yola çıkan 16. İstanbul Bienali 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek; şimdiden ajandalarınıza kaydedin!

ETİKETLER: 16. İSTANBUL BİENALİ , YEDİNCİ KITA