14 Ağustos 2018

#SheMeansBusiness Yarışmasının Sonuçları Açıklandı

Facebook’un kadınları iş dünyasında desteklemek amacıyla başlattığı küresel programı #SheMeansBusiness kapsamında gerçekleşen Vogue Türkiye kadın girişimcilik yarışmasının heyecanla beklenen sonuçları açıklandı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce girişimcilik hikayesi arasından çocuklara geometri ve tasarım öğretmek adına yola çıkan ve onların ince motor becerilerini geliştirmek, çocuklarda üçüncü boyut algısı oluşturmak ve soyut düşünebilen bir nesle katkıda bulunmak için tasarlanan GOM markasının yaratıcısı Gizem Aytaç, annelere özel tasarlanmış kariyer sitesi kariyerlianne.com’un kurucusu Ceren Metin Özer ve moda ile sosyal etki yaratmayı amaçlayan girişim reflect’in kurucu ortaklarından Ece Altunmaral, Eylül ayında Facebook’un Londra ofisinde yapılacak eğitime katılım ve 1.000 USD tutarında Facebook reklam kredisinden oluşan ödülün sahibi oldu.

#SheMeansBusiness kadınlarının ilham veren öyküleri

reflect

Ece Altunmaral – reflect 

Benim hikayem, 2016 yılında Suruç mülteci kampına giderek çocuklarla sanat terapisi gönüllüsü olarak çalışmam ile başladı. Dezavantajlı toplulukların yaratıcı işlerine görünürlük kazandırmak istiyor, bir yandan da kıyafetlerin ve modanın çok güçlü birer iletişim aracı olduğuna inanıyordum. Böylece hikaye anlatan tasarımlar ile modayı birleştirdim, lise dönemimden tanıdığım arkadaşlarım ile birlikte reflect’i kurdum. Tekstil odaklı bir tasarım stüdyosu olan reflect, 2017’den bu yana bireyler ve kurumlar için hikâyesi olan ürünler geliştiriyor. Katılımcı tasarım ve sorumlu üretim anlayışıyla hareket eden stüdyo, hisleri elle tutulur fikirleri de akılda kalır hâle getiren hikâyelerin gücüne inanıyor. 

Bir markanın yapması gereken yegane şey markanın sahip olduğu değerlerle kendilerini, kendi değerlerini ilişkilendirebilen, ilişkilendirme potansiyeli olan insanlara ulaşmak, kendini o insanlara anlatmak. Bugün sosyal medya sayesinde doğru iletişim metotlarıyla istediğimiz kitlelere en efektif bütçelerle ulaşabilme şansına erişebiliyoruz. reflect olarak sosyal medyayı - özellikle Instagram’ı - en önem verdiğimiz mecra olarak belirledik ve hedef kitlemizle Instagram üzerinden bir ilişki kurmak istiyoruz. #SheMeansBusiness projesinin bana bu konularda çok desteği olacağına inanıyorum.”

reflect

Ceren Metin Özer – Kariyerlianne.com

“10 sene boyunca pazarlama ve marka yönetimi alanında çeşitli şirketlerde yöneticilik yaptığım aktif çalışma hayatıma kızımın doğumundan sonra ara verdim. Verdiğim bu arada, tecrübe ve birikimimi değerlendirmek ve aktarmak istesem de böyle bir platform olmadığını fark ettim. Başka annelere de bu anlamda yardımcı olmak ve farklı nedenlerle kariyerlerine ara vermiş annelerin deneyimlerini ihtiyacı olan şirketlere aktarmaları için kariyerlianne.com'u kurmaya karar verdim. Kariyerlianne olarak en az lise mezunu ve en az 2 sene iş tecrübesi olan annelere, çocuklarıyla ilgilenmeye devam ederken iş hayatından kopmamalarına olanak sağlayan yarı zamanlı, freelance veya dönemsel bazlı iş imkanları bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. 

Özellikle annelerin aktif olduğu sosyal medya kanallarından iletişim, bugün en önemli pazarlama aracımız. Fayda sağlayabileceğimiz maksimum sayıda anneye ulaşarak onları bu platformdan haberdar etmek için yoğunlukla kullandıkları Facebook ve Instagram kanalları ile iletişimimize devam ediyoruz. #SheMeansBusiness kapsamında alacağımız eğitim sayesinde platformumuz ile ilgili daha fazla farkındalık yaratabileceğimiz ve kitlemizi büyütebileceğimiz için çok heyecanlıyım.”

reflect

Gizem Aytaç – GOM

2015 Mart ayında yapmakta olduğum iç mimarlık işinin beni mutlu etmediğine karar verdim ve işimden ayrıldım. Tesadüfen karşıma çıkan nesli tükenmiş bir oyuncak ile karşılaşmam sayesinde hayatım bambaşka bir yöne evrildi. Gördüğüm oyuncağı geliştirerek çizimlerini yaptım, bireysel emeklilik sigortamı bozdurup 3 boyutlu objeler yapmaya olanak sağlayan, organik kağıt modüllerden oluşan tasarım oyuncağı GOM’u yarattım.

Online satış ve sosyal medya reklamları işimizin büyümesinin can damarları. İşimin tüm dijital varlığını kendi yöneten biri olarak #SheMeansBusiness eğitiminin bu mecraları daha etkin kullanmam konusunda bana çok faydalı olacağına inanıyorum.” 

ETİKETLER: SHEMEANSBUSİNESS , FACEBOOK , YARIŞMA