METROPOL
METROPOL

13 Aralık 2021

Yılbaşında Hediye Edebileceğiniz En Şık Sehpa Kitapları

YAZI: GAMZE KANTARCIOĞLU


mert alaş ve marcus piggott

Fotoğraf: Jason Schmidt, Vogue, Ekim 2012


Özellikle evde daha fazla zaman geçirilen kış aylarında, alanlarını süslemek ve entelektüel meraklarını uyandırmak isteyenlere uygun sehpa kitaplarını yeni yıl hediyesi olarak değerlendirebilirsiniz.

Evimizdeki kitaplıklar ve raflar okunmuş ya da okunmayı bekleyen romanlarla doluyken, bazı kitaplar raflardan daha özel bir yere sahip olur: Sehpa kitapları, okunacak birer kitap olmanın ötesinde evin dekorasyonunu tamamlayan, sahibi hakkında fikir veren büyüleyici objelerdir. Yılbaşı için şık bir hediye arayışındaysanız eğer, bu prestijli kitaplara göz atmanızı tavsiye ederiz.

mert alaş ve marcus piggott

Mert Alas and Marcus Piggott

Türkiye doğumlu Mert Alaş ve Galler doğumlu Marcus Piggott, 1994 yılında İngiltere’nin Hastings kentinde bir partide tanışır. Marcus, Mert’ten bir çakmak ister, ikili konuşmaya başlar ve pek çok ortak noktaları olduğunu keşfeder. Bundan üç yıl sonra Mert ve Marcus olarak bilinen ikili, Doğu Londra’da terk edilmiş bir çatı katına taşınıp, onu bir stüdyoya dönüştürürler ve ilk ortak fotoğraf çalışmalarını yayınlarlar. Taschen’in en çok satan Koleksiyoner Edisyonu serisinden olan kitap şimdi daha uygun fiyatlı, kompakt versiyonuyla karşımızda. Mert ve Marcus portföyünden yaklaşık 300 fotoğrafa yer veren kitap, moda ve lüks standartlarını yeniden tanımlayan yaratıcı bir ortaklığın benzersiz vizyonunu keşfediyor.

 mert alaş ve marcus piggott

Glossy: The inside story of Vogue

Vogue dergisi bundan çok uzun zaman önce birinin evinin boş bir odasında başladı. Ancak alevlenip sonra sönüp giden bu tür diğer projelerin aksine, Vogue kültürel bilincimizde kendin yer edindi. 129 yıl sonra bugün Vogue, uluslararası edisyonlarıyla ve dijital kanallarıyla milyonlarca okura sahip. Dünyanın en tanınmış markalarından biri olan ve bir moda dergisinin ötesinde dev bir marka olan Vogue’u bu kadar kalıcı bir başarı hâline getiren ne ya da kim? Okuyucuyu üç yüzyıla, iki dünya savaşına, büyük başarısızlıklara ve göz kamaştırıcı başarılara götüren kitap, derginin ve onu yönetenlerin hikayesini çizdiği gibi, derginin bir biyografisini sunuyor.

 mert alaş ve marcus piggott

The Ultimate Sneaker Book

2002 yılında bedava sneaker alabilmek için planlar kuran Simon “Woody” Wood, iki hafta sonra Sneaker Freaker dergisinin sahibi oldu ve hayatı asla eskisi gibi olmadı. Woody’nin, derginin “aynı zamanda hem komik hem ciddi, hem anlamlı hem de anlamsız” olacağı yönündeki orijinal önermesi The Ultimate Sneaker Book’ta kesinlikle doğrulanıyor. Sektörün içinden öğrenilen bilgilerle ve Woody’nin kendi özgün gözlemleriyle dolu 650’den fazla sayfayla kitap, her bölümde spor ayakkabı endüstrisinin evriminin eğlenceli bir resmini çiziyor.

 mert alaş ve marcus piggott

Great Escapes Yoga. The Retreat Book

Uzun zamandır rahatlatan, yenileyen ve canlandıran bir tatile ihtiyacı olan arkadaşınız varsa, aradığınız hediye bu olabilir. Bu güncellenmiş rehberde Angelika Taschen, Butan’daki egzotik lüks bir otelden Hindistan’daki bir ruhani ashram’a, Meksika’daki bir sahil beldesine ve Brezilya’nın tropik ormanlarındaki saklı bir hazineye kadar dünyanın en seçkin ve ilham verici yoga inziva yerlerini bir araya getiriyor. Sadece fotoğraflara bakmak bile insanı “zen” moduna sokuyor.

 mert alaş ve marcus piggott

Inside Marrakesh: Enchanting Homes and Gardens

Çağdaş tasarım, Marakeş’in muhteşem sanatsal mirasıyla bir dizi muhteşem ev ve bahçe aracılığıyla yeni bir renk, biçim ve doku patlamasında buluşuyor. Tanınmış tasarımcı Meryanne Loum-Martin, bu efsanevi şehrin önde gelen lezzet ustalarının sıra dışı konutlarına giriş imkanı sunuyor. Bu seçkin kitap, Marakeş’in egzotik stilini beklenmedik ama zarif ifadelere dönüştüren Jasper Conran, Lynn Guinness, Vanessa Branson ve Helen & Brice Marden gibi dünyanın önde gelen tasarım uzmanlarının çarpıcı özelliklerini sergiliyor. Mükemmel bir şekilde fotoğraflanan ve çok sayıda benzersiz tasarım fikriyle dolu olan kitap, tasarım ve iç mimari tutkunlarını mutlu edebilecek bir opsiyon.

ETİKETLER: SEHPA KİTAPLARI , COFFEE TABLE MAG , KİTAP , DEKORASYON