22 Aralık 2016

Vogue Dünyasının Acı Kaybı: Franca Sozzani

YAZI: İNAN KIRDEMİR

2016’nın son günlerinde bu yıla damga vuran moda olaylarını derlemeye çalışırken, Franca Sozzani’nin 66 yaşında aramızdan ayrılışı seneyi buruk bir acıyla kapatmamıza neden olacak. Hayal kurma yolunu modayla açan herkes, yola çıkmak için mutlaka Franca Sozzani’den ilham almıştır.

Franca SozzanniFotoğraf: Peter Lindbergh

O 1988 yılında Vogue Italia’nın genel yayın yönetmenliğini üstlendiğinde, Anna Wintour Amerikan Vogue’un başına daha yeni geçmişti. Steven Meisel, Bruce Weber ve Peter Lindbergh gibi vizyoner fotoğrafçılar da yola Franca Sozzani’yle başladılar. 90’lardaki süpermodellerin baş döndüren rüzgarını yönlendiren isim de kendisiydi.

Daha Aralık ayının başında, British Fashion Awards’ta yakın arkadaşı Tom Ford’un elinden Swarovski Award for Positive Change ödülünü almıştı. 30 yıllık kariyerinde desteklediği sayısız genci, tasarımcıyı, fotoğrafçıyı ve yer aldığı onca sosyal sorumluluk projesini düşündüğümüzde, onun çabasını ve enerjisini özetlemek için yeterli sayılmazdı bu ödül.

Yaklaşık 1 yıldır, bugün yenik düştüğü akciğer hastalığıyla mücadele eden Franca Sozzani, 34 yaşındaki oğlu Francesco'nun yanında hayata gözlerini yumdu. Condé Nast International'ın başkanı Jonathan Newhouse, Vogue Italia'ya belki de en acı yazıyı yazmak zorunda kaldı saatler önce. Condé Nast'ın en özgür, en devrimci ve en cesur genel yayın yönetmenlerinden birine veda etmesi kolay değil, kolay da olmayacak...

ETİKETLER: FRANCA SOZZANİ , VOGUE İTALİA , VOGUE