05 Aralık 2019

Seda Domaniç'in Veda Editosu

YAZI: SEDA DOMANİÇ

seda domaniç

Fotoğraf: Barbaros Cangürgel

On bir yıl önce, Vogue’un yayıncı şirketi Conde Nast’ın New York’taki gökdeleninden içeri girerken, bu yolculuğun bu kadar uzun süreceğini hiç ama hiç tahmin etmemiştim. Benim için bir iş geliştirme projesi olarak başlayan bu macera, beklenmedik bir dönemeci beraberinde getirdi, son on yıldır hayatımın neredeyse ta kendisi oldu. Rutinden daima kaçan, yeniliğe ve heyecana bağımlı benim gibi bir karakterin başarıyla sürdürmesi çok güç bir süreci, elimden geldiğince, ‘alnımın akıyla’ tamamladığımı düşünüyorum, yıl sonu itibariyle yayın yönetmenliği görevimi bırakıyorum. Tam 116 sayı! Abartılı ifadeleri hiç sevmem, ama burada bunu söylememe lütfen izin verin: Vogue, her yönüyle müthiş bir yolculuk oldu! Tüm ışıltısı, ulaşılmaz her şeyi ulaşılır kılması bir yana; beni bu yolculukta en mutlu eden, ofiste neredeyse her gün ekipçe açığa çıkardığımız yaratıcı güç oldu. Her şeyden önce bugüne kadar birlikte çalıştığım tüm ekip arkadaşlarımı tanımaktan sonsuz mutluluk duyuyorum. Onlarla aynı masada oturup fikirlerimizi çarpıştırmak, soyut düşüncelerimize hayat vermek büyük bir ayrıcalıktı. Hepsi birbirinden yetenekli bu yaratıcıların yeni üretimlerini heyecanla bekliyorum.

Geçtiğimiz yaz katıldığım bir konferansta toplum yapısının hızlı değişimi üzerine konuşurken, paneli paylaştığım profesörlerden biri, o günden beri aklıma takılan şu açıklamayı yaptı: “Birçoğumuzun anne babası, hayatlarını tek bir iş yaparak geçirdi. İstatistiklere göre bizler hayatımız boyunca altı farklı işte çalışacağız, bizim çocuklarımız ise aynı anda altı farklı iş yapacak.” Vogue genel yayın yönetmenliği benim altıncı işimdi, kendi jenerasyonumun hakkını verdiğimi düşünüyorum:).

Artık hayatın akışı o kadar hızlanıyor; iş modelleri, sektörler o kadar çabuk değişiyor ki, bana göre aynı anda altı iş yapacağımız dönem çoktan geldi. 2010’ları geride bıraktığımız bu Aralık ayında, herkesi alıştığı ortamı sorgulamaya, konfor alanından biraz olsun uzaklaşmaya davet ediyorum. Değişim, hepimizin içindeki yaratıcı gücü besleyecek; yepyeni, aşınmamış yollar önümüze açılacak. O zaman hep birlikte, yeni başlangıçların şerefine! 

ETİKETLER: SEDA DOMANİÇ , SEDA DOMANİÇ SÖKMEN , VOGUE TÜRKİYE ARALIK-OCAK 2019-20