21 Aralık 2019

Missonilerle Greko-Romen Ziyafet

YAZI: SEDA DOMANİÇ

Missoni ailesinin renkli dünyasını yansıtan yemek kitabı ve ona eşlik eden ziyafet sofrasının son buluşması, Corfu adasındaydı.

missoni,corfu

Fotoğraf: Nicki Kontostavlakis/ Globe & Trotter Domes Miramare Arşivi

Corfu, harita üzerinde Yunanistan’a ait görünmesine rağmen, eski şehre ayak basar basmaz İtalya’daymışsınız gibi hissettiğiniz bir ada. Merkezdeki binaların çoğu 14. yüzyılda buraya gelen ve 18. yüzyıl sonuna kadar bu topraklarda yaşayan Venediklilere ait. Yemek kültürü de İtalyan mutfağından bolca esinlenmiş. Adayı daha sonra işgal eden İngilizler ise limandaki kalenin hemen yanına büyük bahçeler ve kocaman bir kriket sahası inşa etmiş. Evet doğru duydunuz, kriket! Corfu, tüm Yunanistan’da kriket oynanan, hatta on altı farklı yerel kriket takımı olan tek ada. Adayla ilişkilendirilen o döneme ait en meşhur karakterler ise mizah yüklü romanlarıyla tanınan yazar kardeşler Gerald ve Lawrence Durrell. Adayı belki İngiliz turistler arasında popülerleştiren Durrell’lar olabilir, ancak buranın Avrupa aristokrasisi ile uzun sürecek aşkının ilk tohumlarını atan iki kişi Avusturya kraliçesi Elisabeth ve Prusya’nın son kralı Kaiser Wilhelm II.

missoni,corfu 

Fotoğraf: Nicki Kontostavlakis/ Globe & Trotter Domes Miramare Arşivi 

Bu çokkültürlü adaya, Corfu ruhuna yakışır renkli bir kutlama gecesi için geldim. Bir süre önce Missoni ailesinin Assouline ile yaptığı işbirliğiyle ortaya çıkan yemek kitabı Missoni Family Cookbookun yıldız tariflerinden oluşan bir menüyü, aileyle birlikte tadacağımız bir akşam yemeğindeyiz. Yemeğe ev sahipliği yapan mekan ise adanın doğusundaki Moraitika plajının hemen üstüne konumlanan Domes Miramare. Bu kristal netliğinde turkuaz suların vurduğu uzun plaja ilk 1960’larda tekneyle gelen, Callirrhoe Onassis’in kocası Gerasimos Patronikolas, burada bir otel kurmayı hayal etmiş. Yüzyıllık zeytin ağaçlarıyla plaj arasındaki alana kurulan bu otelin ilk müşterileri arasında Jackie ve Aristotle Onassis, Andreas Papandreou ve Francois Mitterrand gibi isimler varmış. Bugün ise moda dünyasının sevilen ve gıpta edilen ailesi Missoniler!

missoni,corfu

Fotoğraf: Nicki Kontostavlakis/ Globe & Trotter Domes Miramare Arşivi

Corfu’nun doğusundaki Moraitika plajına paralel asırlık zeytin ağaçları arasına kurulmuş Domes Miramare, haute living konseptiyle adaya farklı bir lüks konaklama anlayışı getiriyor. Otelin içindeki Assouline Lounge da yine burayı ayrıştıran mekanlardan.

missoni,corfu

Fotoğraf: Nicki Kontostavlakis/ Globe & Trotter Domes Miramare Arşivi

Bu özel yemek için anne Angela Missoni ve oğlu Francesco Maccapani, gün boyu mutfakta, tüm tariflerin tam olması gerektiği gibi pişirildiğinden emin olmak için Domes Miramare ekibinin başındalar. Asırlık zeytin ağaçlarının gölgesinde kurulan aile masamıza her gelen yemeği, önce ‘çeşnicibaşı’ titizliğindeki Angela tadıyor. “Bunun zeytinyağı az, ekleyelim. Bu kabakların biraz daha kıtırlaşması lazım, hemen geri gönderelim” gibi ardı arkası kesilmeyen uyarıları bana hiçbir başarının tesadüf olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. Büyük bir moda imparatorluğu ile aynı anda kendisinin ve partnerinin toplam altı çocuğunu, ancak detaylara bu kadar önem veren, her konuya hakim bir kadın yönetebilir! İyon denizine vuran bir dolunay, İtalyan mutfağından özenle seçilmiş leziz yemekler, ilham verici bir aile ve sıcacık bir sohbet. İnsan bir akşam yemeğinden daha ne bekleyebilir?

ETİKETLER: SEDA DOMANİÇ , MİSSONİ