28 Kasım 2016

Moda Fotoğrafçılığında Başka Bir Boyut: Peter Lindbergh

YAZI: İNAN KIRDEMİR

peter lindbergPeter Lindbergh. A Different Vision on Fashion Photography

Peter Lindbergh’ün, 1989 yılında New York’ta gerçekleştirdiği fotoğraf çekimi  British Vogue’un Ocak 1990 sayısını süsleyerek, gelmiş geçmiş en ikonik kapak çekimleri arasında yerini aldı. Bu çekim moda fotoğrafçılığında yalnızca yeni dönemin habercisi değildi, kadın güzelliğinin algılanış biçimini de değiştirdi aynı zamanda. Alman fotoğrafçı Lindbergh'ün görsel dili her zaman yalınlıktan ve gerçeklikten beslendi. 2015'te Vogue Italia için çektiği Kate Moss fotoğraflarını photoshop'suz yayınlaması da bu yüzden.

peter lindbergNaomi Campbell, Linda Evangelista, Tatjana Patitz, Christy Turlington & Cindy Crawford, New York, 1990 © Peter Lindbergh (Courtesy of Peter Lindbergh, Paris / Gagosian Gallery)

Taschen yayınevi, usta fotoğrafçının birbirinden değerli ve vizyoner çalışmalarını Peter Lindbergh: A Different Vision on Fashion Photograhpy kitabıyla kutluyor. Yaklaşık 400 fotoğrafın yer aldığı kitap, Lindbergh imzasına bir saygı duruşı tadında. Bu kitapta Jean Paul Gaultier, Nicole Kidman, Grace Coddington, Cindy Crawford ve Anna Wintour'un da katkısı var.

peter lindbergCindy Crawford, Tatjana Patitz, Helena Christensen, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Karen Mulder & Stephanie Seymour, Brooklyn, 1991, Vogue US © Peter Lindbergh (Courtesy of Peter Lindbergh, Paris / Gagosian Gallery) Versace, F/W 1991-1992

Genç kalmanın kutsallaştırıldığı bir sahnede, Lindbergh'ün yaş alanı kutlaması, yapay güzellik şablonlarını doğallıkla yıkması ve fotoğraflarından hiçbir zaman eksik olmayan duygusallık, moda fotoğrafçılığına başka bir boyut kazandıran A Different Vision on Fashion Photograhpy'de. 14 Ocak 2017'de yayınlanması planlanan kitabı arşivinize dahil etmeden geçmeyin.

ETİKETLER: A DİFFERENT VİSİON ON FASHİON PHOTOGRAHPY , PETER LİNDBERGH , TASCHEN , KİTAP