19 Ekim 2019

Leonardo DiCaprio’nun Eriyen Aile Portresi

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Leonardo DiCaprio

Eser Kredisi: Urs Fischer, Gagosian.

Leo (George & Irmelin) (2019)

Hollywood ve sanat dünyasının sürpriz buluşmasına hazır mısınız? Çağdaş sanatçı Urs Fischer’in Leo sergisi Paris’te bulunan Gagosian galerisinde bu hafta kapılarını açtı.

Sergiye adını veren eser, Once Upon a Time in Hollywood yıldızı Leonardo DiCaprio'nun anne ve babasıyla birlikte poz verdiği mum heykeli. Eserin en ilginç yanı ise; sanatçının diğer mum heykeli işleri gibi Leo (George & Irmelin) heykelinin de serginin sonunda eriyecek olması! Gündemin en çok konuşulan sanat haberine gelin yakından bakalım...

"Sanat şimdiyle ilgili değil" mottosuyla ilerleyen sanatçı Urs Fischer'ın orijinal kompozisyonu fizik kuralları tarafında dikte edilmiş formların düzensizliğini anlatıyor. Mum heykelleriyle kalıcı ve geçici arasında ilişkiyi örneklendiren Fischer son kavramsal sanat eseri için Leonardo DiCaprio'yu anne-babası George DiCaprio ve Irmelin Indenbirken ile portreledi. Hollywood yıldızı 1 yaşındayken boşanan ailesiyle birlikte poz verirken, mum heykeli iki farklı an'ı yakaladı; Leo'nun annesiyle sevgi dolu sarılması ve babasıyla hararetli diyalogu.  

Peki Leonardo DiCaprio nasıl bir modeldi? New York’ta yaşayan/çalışan İsviçreli sanatçı, Hollywood’un en popüler aktörlerinden biriyle olan çalışması hakkında neler dedi?

Bu olağan dışı aile portresine imza atan sanatçı, Leonardo DiCaprio’nun çok açık fikirli olduğunu belirtti. Fischer, dünyanın en tanınan yüzlerinden birini, medyada lanse edilen popüler rolleri Oscar ödüllü bir aktör, çevreci aktivist ya da sanat koleksiyoneri olarak resmetmeyi değil de herkesin doğuştan elde ettiği bir ailenin oğlu ya da kızı rolüyle portrelemeyi tercih etti. 

"Öleceğini hatırla" anlamına gelen Latin deyimi Memento Mori’den yola çıkarak, izleyicilere hayatın, güzelliğin ve sanatın faniliğini hatırlatan Urs Fischer, eriyen mum heykelleriyle adeta akan zamanın portresini çiziyor.

ETİKETLER: LEONARDO DİCAPRİO , AİLE , PORTRE , SANAT , URS FİSCHER