08 Ağustos 2020

Uyku Probleminize Yardımcı Olacak 5 İçecek

YAZI: DİLARA KOÇAK

20-08/06/domsli22_116046851_2592616370991908_4960196108327981635_n-1596709217.jpgFotoğraf: @domsli22

İyi bir yaşam için beslenmenize dikkat ettiğiniz kadar uyku kalitenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmayın gün içinde en az altı saat uyumak ve özellikle 23.00-05.00 saatleri arasında uyuyor olmak, uyku kaliteniz açısından önem taşıyor.

Dönem dönem siz de bir çok kişi gibi uyku sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Yatakta sürekli dönüp uykuya dalmada zorluk mu çektiğiniz zamanlar için uyku kalitemi neler artırabilir diyorsanız işte size bazı içecek önerileri;

Papatya Çayı

Uyku problemi yaşayan çoğu birey sakinleştirici etkisinden dolayı uykusuzluk problemini çözmek için papatya çayından yardım istiyor. Araştırmacılar papatya çayının uyku üzerindeki etkisinin flavonoid içeriğinden kaynaklandığını söylüyor. İçinde bulunan apigenin, sakinleştirici etkisi olan beyindeki benzodiazepin reseptörlerine bağlanan bir flavonoiddir.

Melisa Çayı

Mışıl mışıl bir uyku için tercih edilen bitki çaylarından biri de melisa çayıdır. Okuduğum bir çalışmada araştırmacılar melisa çayı tüketenlerle tüketmeyenleri karşılaştırmış ve tüketenlerin uyku bozukluğu oranlarının çok daha az olduğunu bulmuş. Yine de melisa çayının uyku üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olduğunu da söyleyeyim.

Süt

Uykuya dalmadan önce süt içmenin etkisini araştıran çalışmalar yapılmış. Süt, triptofan adı verilen bir amino asit içeriyor ve triptofanın uykuya dalmada yardımcı olabileceği düşünülüyor. Laktoz intoleransınız yoksa, yatmadan önce ılık süt içmeyi deneyebilirsiniz.

Yüksek triptofan ve melatonin içeriğine sahip olduğundan ve  bademin magnezyum içeriğinden dolayı badem sütünün de uyku- uyanıklık döngüsüne yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Vişne Suyu

Yakın zamanda yapılmış bir çalışmada, vişne suyunun uyku süresini ve uyku verimliliğini artırdığı gösterilmiş. Araştırmacılar, vişne suyunun vücutta triptofan varlığını arttırdığını ve bunun daha derin bir uykuya yardımcı olabileceğini ileri sürüyor. Vişnelerin uyku üzerindeki olumlu etkilerinin melatonin ve diğer anti inflamatuar maddeler içermesinden de kaynaklanabileceği belirtilmiş. Tabi ki bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Tüm bunlara ek olarak araştırmacılar kısa uyku sürelerini veya uykuya dalmadaki zorlukları yüksek şeker tüketimi ve kafeinli içecek alımıyla ilişkilendiriyorlar. Vişne suyunun da şeker içerdiğini unutmayın. Yatmadan 1 veya 2 saat önce yeme içme eylemini kesmek, ağır, yağlı ve baharatlı besinler tüketmemek de uyku kalitesi açısından önemli.

Muzlu Smoothie

Muz, magnezyum,potasyum, triptofan ve melatonin içeriğiyle uykuya yardımcı besinlerden sayılabilir. İçerdiği potasyum ve magnezyum minerallerinin vücutta kas gevşetici bir etkisi bulunuyor.

Bademin de aynı şekilde magnezyum,triptofan ve melatonin içeriğine sahip olduğundan bahsetmiştim. Badem ve uyku üzerine okuduğum bir çalışmada, 2 hafta boyunca günde 10 badem tüketildikten sonra uykusuzluk bildiren katılımcı sayısının % 8,4 azaldığı görülmüş.

O halde muzlu bademli smoothie yapmaya ne dersiniz? İşte tarifi:

1 küçük boy taze veya dondurulmuş muz

1 su bardağı süt

10 adet badem

1 çay kaşığı bal

Tüm malzemeleri smoothie makinesine koyup kıvam alıncaya kadar beklemeniz yeterli.. Yatmadan 1-2 saat önce tüketmeye özen gösterin..

Afiyetle ve sevgiyle

ETİKETLER: BESLENME , SAĞLIK , İÇECEK , UYKU , DİLARA KOÇAK