17 Ekim 2020

Ev İşi Yaparak Stresi Azaltın

YAZI: DİLARA KOÇAK

Çağımızın en büyük sorunlarından biri stres.. Öyle ki iş yerinde, trafikte, özel hayatımızda yaşadığımız birçok durum bizi strese sokabiliyor. Oysa kendimizi rahat bırakıp anı yaşasak, ve daha mutlu hissetsek...  Peki nasıl? 

Temizlik yapmanın stresinizi azaltabileceğini biliyor musunuz? Bu konuda 2.000 yetişkinin üzerinde yapılan bir ankette bireylerin yüzde 60'ında, sadece 13 dakika yapılan bir temizliğin bile stres, kaygı üzerinde olumlu sonuçlara sebep olduğu görülmüş. Yani stresliyken ev işi yapanlar kendilerini daha sakin ve daha az stresli olarak tanımlamışlar. 

Steven Meisel, Vogue, December 2005

Fotoğraf: Steven Meisel, Vogue, Aralık 2005

Stresliyken yapılacak en yaygın ev işi olarak ise bulaşık yıkamak bulunmuş, ardından süpürge ve çamaşır yıkama, banyo ve tuvalet temizliği gibi aktiviteler yerini alıyor. Yakın zamanda yapılan araştırma da ev işleri yapmanın adeta bir meditasyon görevi gördüğünü söylüyor.

Fakat bulaşıkları elde yıkamak, su israfını arttırdığı için bulaşık yıkayarak stres atma kısmını pek önermeyeceğim. Hatta bu konuda hepimizin çok daha bilinçli olması gerektiğini söylemede de geçmek istemiyorum. Musluklarımızdan litrelerce suyun boşa aktığını da göz ardı etmemek gerekiyor. Suyun her bir damlasının önemini anladığımız bu dönemde alacağımız önlemlerle suyumuzu korumayı ihmal etmeyin. Nasıl evimizi temiz bırakmak istiyorsak ve bu bizi rahatlatıyorsa, doğayı korumak da aynı hissi versin.

Aslında burada önemli olan nokta farkındalık. Çoğu zaman, çevre dostu olmak, modern yaşamın bazı kolaylıklarından vazgeçmek gibi düşünülüyor: Daha kısa sürede duş almaya çalışmak, daha az araba sürmeye çalışmak, daha az kırmızı et yemek, alışveriş çılgınlığından vazgeçmek, geri dönüşüme zaman ayırmak… Bunlar hep önyargıyla değerlendirilse de aslında hem sağlığınız için hem de gezegenimiz için atabileceğiniz en iyi adımlardan. 

NE YAPMALIYIZ? 

Su ayak izi basit bir tabirle bir kişinin ortalama tükettiği su miktarı. Evdeki su ayak izini azaltmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit:

- Sebze ve meyveleri yıkarken musluğu açmak yerine su dolu bir kap kullanın.  4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 20 ton su tasarrufu yapabilir.

- Bulaşık makinesi kullanın.  Elde yıkadığınız bulaşıklara göre 55-60 litre su tasarrufu sağlamış olursunuz.

- Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatın. Musluk açıkken diş fırçaladığınızda yıllık 8 ton su israfına sebep oluyorsunuz. 

STRESİ AZALTMAK İÇİN DİĞER EV İŞLERİNE YÖNELİN

Ev işi yapmak elbette sadece bulaşık yıkamak anlamına gelmiyor. Dolapları düzenlemek, toz almak gibi birçok aktivite de hem çevreye zararsız hem de meditasyon niteliğinde. Tüm bunları yaparken aynı zamanda kalori de yaktığınızı söylesem? Örneğin 20-25 dakika evi süpürdüğünüzde yaklaşık 100 kalori kaybedersiniz. Hem kalori kaybının vermiş olduğu bir motivasyon hem de evin pırıl pırıl görünmesi eminim stresinizi azaltacaktır. Yemek yapmak, örgü örmek, ütü yapmak gibi birçok aktivite kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

 

 

ETİKETLER: TEMİZLİK , EV , STRES , RUHSAL BAKIM , DİLARA KOÇAK