03 Temmuz 2013

Saçlarınız da yaşlanır

Fön, saçları kurutup yıpratan bir işlem ama kim bu işlemden gerçekten vazgeçebilir ki? Bazı  ufak tefek değişiklikler saç tellerinizin gençliğini korumanıza yardımcı olabilir.
 
1-Saçınızı çok sıkmayın. Sıkı at kuyrukları, örgüler, topuzlar ve başınıza sardığınız havlular, saç köklerinde gerilim yaratacağı için zararlıdır. Kırıkları artırıp zamanla saçlarınızın seyrelmesine ve saç çizginizin gerilemesine sebep olabilirler.
2- Daha az şampuan kullanın. Aşırı köpük, saç tellerine parlaklık verip onları güçlendiren lipidleri uzaklaştıracaktır. Özellikle derinizin daha az yağ üretmeye başladığı dönemde bundan kaçının.  Saç tasarımcısı Nathaniel Hawkins, “Saç diplerinizi yıkadıktan sonra tellerin geri kalanını kremle açıp yumuşatın” diyor. Her zaman nemlendirici ve renk koruyucu şampuan kullanmanız gerektiğini de önemle belirtiyor.
3- Islak saçlarınıza iyi davranın. Saçlarınızın en zayıf olduğu zaman ıslak olduğu zamandır bu yüzden hiç biz zaman havluyla sürterek kurulamamanız gerekir. Yaşla beraber saç tellerinizin daha kırılganlaştığını biliyorsunuz. Duştan çıkar çıkmaz taramak da iyi bir fikir değil. Bu yüzden henüz banyodan çıkmadan, kremli haldeyken iri dişli bir tarak vasıtasıyla fazla zorlamadan taramanızı öneririz.
4- Isıdan kaçının. Matlık, kuruluk, cansızlık, elektriklenmee gibi sorunlar, saç kurutma makinaları ve şekillendirme maşalarından kaynaklanır. Bu gerçeği herkes biliyor. Saçınıza şekil vermeyi bırakıp her gün eşofmanla dolaşmak bir çözüm olsa da, ionik bazlı modern saç kurutma makinaları, seramik şekillendiriciler ya da Coolway ütü sistemi aşırı ısınmadan saçlara şekil veren yöntemler. Herhangi bir işlemden önce ısıdan koruyucu sprey sıkmayı unutmayın. Bu sprey, saçları silikon tabakasıyla kaplayarak koruyor. John Frieda Full Repair Style Revival Spray bu konuda önerebileceğimiz bir marka.
5- Renginizi koruyun. Üç kolay yöntem önereceğiz. Öncelikle banyo musluğunuza filtre takarak mineraller ve klorun saçlarınıza zarar vermesini önleyin. İçeriğindeki ilk beş maddeden biri alkol olan ürünleri kullanmayın. Ve yazın, güneş koruma faktörlü sprey ile saç tellerinizi koruyun. Bunun için Shiseido Refreshing Sun Protection Spray for Body/Hair  Broad Spectrum SPF 16 yı öneririz.

ETİKETLER: SAÇ , BAKIM , SAÇ DÖKÜLMESİ , SAÇ ÜRÜNLERİ