13 Ocak 2018

Probiyotiğin Cilde 3 Temel Faydası

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

18-01/12/gettyimages-82564197-1515737631.jpg

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Sağlıklı bakteriler olarak tanıdığımız probiyotiğin her gün yeni bir faydasını keşfetmek mümkün. Yalnızca bağırsak florasının çalışkan dostu sandığımız probiyotikler, aslında sağlıklı bir cildin de sırrı. Neden sağlıklı bakterileri güzellik rutininize kesinlikle eklemeniz gerektiğini göstermek için, probiyotiğin cilde temel faydalarını sıraladık.

Dengeleyici Etki

Dermatologlar, bağırsak florasına iyi geldiği gibi cilt florasına da iyi gelen probiyotiklerin cilde faydalarını 3 farklı açıdan ele alıyor. Birincisi probiyotiklerin cildi kötü organizmalardan koruması ve bu özellik probiyotiklerin cilt üzerinde yatıştırıcı etkisini açıklıyor.

İkincisi probiyotikler, antimikrobiyal peptidler adındaki doğal antibiyotikleri üretiyor ve bu enzimler, cildin kötü bakterilerle savaşmasına yardımcı oluyor.

Son olarak probiyotikler, güneş, çevre kirliliği, serbest radikaller gibi dış faktörlerden cildi koruyan mekanizmayı destekliyor. Cildin koruma alanını arttıran son faktör, ciltteki iltihapları azaltıyor ve erken yaşlanma belirtilerini engelliyor.

Güç Duvarı

Probiyotikli nemlendiriciler ve bakımlar her cilt tipine uygun, ama özellikle kronik kızarıklardan şikayet eden ciltler için ideal. Yaşayan mikroorganizmalar olan probiyotikler, dışardan gelen yabancı mikropları kolayca saptıyor ve bunun sonucu potensiyel tehditlere karşı duvar oluşturuyor. Akne, egzama gibi cilt sorunlarıyla savaşan probiyotikler, güç duvarı özelliği ve yatıştırıcı etkisiyle, bu problemleri kontrol altına almak konusuda uzman diyebiliriz.

Nem Deposu

Kuru bir cilt, kışın en büyük problemlerinden biri. Probiyotikli ürünlerse, cilde en fazla nemi sağlayan bakımlardan biri. 

Bonus:

Probiyotikler ayrıca ciltteki bakterileri çeşitli şekillerde yeniden düzenliyor ve bu çeşitlilikte sağlıklı bir cildin altın anahtarı. Siz de faydalı probiyotikleri cilt bakım rutininize ekleyin ve ışıldayan sağlıklı bir cilde sahip olun.

Probiyotikli Bakım Ürünleri

ETİKETLER: GÜZELLİK , BAKIM , PROBİYOTİK , CİLT BAKIM