LIVING
LIVING

09 Haziran 2021

Anthony Bourdain Belgeselinden İlk Fragman

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Dünyanın en önemli şeflerinden Anthony Bourdain’in aramazdan ayrılışının üçüncü yılında Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain bizi yeniden yemek ve seyahat

Fotoğraf: Norman Jean Roy, Vogue USA, 2016 Kasım

Gastronomi dünyasının en önemli şeflerinden biri olan Anthony Bourdain, 2018 yılında aramızdan ayrıldığında bu sadece belirli bir sektör için değil yemek ve seyahat tutkusuna sahip herkes için büyük bir şok ve üzüntü olmuştu. Başarılı bir şef olmanın yanı sıra iyi bir hikaye anlatıcısı da olan Bourdain’in yaptığı her program bu yüzden çok sevilmişti. Kişisel aurasıyla birlikte etkileyici bir mizah anlayışına da sahip olan bu özel isim dünyaca ünlü pek çok restoranın mutfağının yanı sıra, Gone Bamboo ve Bone in the Thorat adlı iki suç romanı yazarak, edebiyat dünyasına da dokunmuştu.

Ayrıca restoranların perde arkasında kalan yanına ışık tuttuğu Don’t Eat Before Reading This makalesi de en çok satılan Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly kitabının da ilk adımı oldu. Daha sonrasında 2001 yılında başarısını daha da çok parlattığı kitabı A Cook’s Tour yine en çok satanlar listesine girerken aynı adı taşıyan yemek programı da bir çok yemek severle buluşmasını sağladı.

2005 yılında başlayan No Reservations serisi ise yemek ve seyahati bir arada harmanlayarak bizi Bourdain’in bilgilendirici olduğu kadar eğlenceli anlatımıyla, içinde İstanbul’un da olduğu dünyanın dört bir yanında keyifli bir yemek turuna çıkarttı. Oldukça popüler olan bu program 2012 yılına kadar sürdü.

Hem işine hem de hayata olan tutkusuyla daima enerjisini aktarmayı başaran Anthony Bourdain bu yüzden pek çok kişiye ulaşmayı başaran, çizgi dışı bir yetenekti. Yakın zamanda izleyicisiyle buluşacak olan Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain adlı belgesel bu yüzden oldukça merakla bekleniyor. Yayınlanan ilk fragman ise Bourdain’la yeniden buluşmamızı sağlayarak bizi hayatın keyifli yanlarını yeniden hatırlamaya davet ediyor.

 

ETİKETLER: ANTHONY BOURDAİN , SEYAHAT , YEMEK , GASTORONOMİ , BELGESEL