07 Nisan 2022

Süper Gıda Spirulinanın Öne Çıkan 6 Faydası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

22-04/05/gettyimages-1309266178.jpg

Fotoğraf: Getty Images

Vücut sağlığınızı optimum seviyeye çıkarmak için artık sadece eczanelerde satılan standart vitaminlerden destek almanız gerekmiyor. Wellness dünyasının kendini güncelleyen özelliği, farklı besinleri de hayatlarımıza dahil etmemizi sağlıyor. Spirulina ise bu gıdalardan biri ve aslına bakılırsa sağlıklı yaşama gönül vermiş pek çok kişinin beslenme rutinine çoktan girmiş durumda. Mavi-yeşil alglerden elde edilen spirulina, özellikle antioksidan özelliğiyle öne çıkarken, toz ve kapsül gibi formalarıyla tüketim seçenekleri sunuyor. Ancak toz formunun sabahları hazırlanan smoothie’leri ekstra sağlıklı yapabileceğini de eklemeden geçmeyelim. Vücudunuzun herhangi bir tepkime göstermemesi açısından mümkünse bir profesyonele danışmak ve minimum dozda tüketmeye başlamak ise daha mantıklı. O halde sıra faydalarını incelemeye geliyor.

Vegan ve vejetaryenler için protein kaynağı

Bitki bazlı beslenmeyi tercih edenler, veganlar ya da vejetaryenler için en önemli konulardan biri, yeterli miktarda protein tüketebilmek. Tam da burada devreye giren spirulina, bitki bazlı güçlü bir protein kaynağı olarak biliniyor.

Neden süper gıda?

İçerisinde bulunan demir, magnezyum, potasyum B1, B2 ve B3 gibi değerli vitamin ve mineraller, onun neden süper gıda olarak nitelendirildiğinin de kanıtları arasında.

Antioksidan özelliğe sahip

Antioksidanlar, hücrelerimize ve hatta DNA'mıza zarar verme potansiyeline sahip olan oksidatif stresle savaşır. Spirulina ise oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilen bir antioksidan kaynağı.

Toksinlerden arınmayı sağlıyor

Bu süper gıda, ağır metaller de dahil olmak üzere, zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı oluyor. Bu özelliğinin arkasında da toksinlere bağlanma ve onları vücuttan atma konusunda faydalı olan proteinler ve peptitler var.

Kas dayanıklılığını artırmaya aday

Yapılan bazı araştırmalar, spirulinanın dayanıklılığı artırdığını ve spor yapan kişilerin bu sayede daha az yorulduğunu ortaya koyuyor.

Bağışıklığı kuvvetlendirmek için de devrede

Spirulina, vücuttaki hücrelere hasar verebilecek zararlı etkenlerle savaşan ve bir antioksidan olan phycocyanin adlı bir bileşik içeriyor. Yani bağışıklık hücrelerinizi koruma altına almak isterseniz, spirulinadan faydalanabilirsiniz.

ETİKETLER: SPİRULİNA , SPİRULİNANIN FAYDALARI , WELLNESS , SAĞLIKLI YAŞAM