26 Temmuz 2021

Gün İçinde Mola Vermenin 7 Basit Yolu

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

wellness

Fotoğraf: Getty Images

Hepimiz günlük hayatın hızıyla uyumlanarak farkında olmadığımız bir koşturma içinde ilerliyoruz. Yetişmesi gereken işler, yapılması gereken toplantılar ya da görüşülmesi gereken kişiler derken kendimizden ayrı düşüp hem bedensel hem de zihinsel molalar vermeyi unutuyoruz. Ancak duruma genel olarak baktığımızda daha verimli olmak için bile bu küçük molaları vermemiz gerekiyor. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorulduğunuz noktada zaten sonrası için yapılan hiçbir iş ya da aktivite beklenilen verimi sağlayamıyor. Bu yüzden kendinizi bir süreliğine büyük resmin dışına çıkartmak her zaman daha faydalı olacaktır.

Konu mola vermek olduğu zaman bunu sadece gün içindeki aralar gibi düşünmeyin. İşinizle ve insanlarla aranıza sınır koymak, “Hayır” demeyi öğrenmek de zihinsel molalar sağlar. Sizin için hazırladığımız 7 yöntem ise oldukça basit;

İletişim Kurun

Özellikle iş konusunda mola sürenizi belirleyin ve birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızı da bu süreler hakkında bilgilendirin. Böylelikle kendiniz için seçtiğiniz sürede iş arkadaşlarınız da ne zaman size ulaşabileceklerini daha rahat belirlemiş olur.

Sınır Çizin

Pek çoğumuz “hayır” kelimesini kullanmakta zorlanabiliyoruz. Ancak her şeye her zaman evet demek sınır alanlarınızın da ihlaline sebep olduğu gibi üstünüze de yersiz bir yük bindirebilir. Bu yüzden yeri geldiği zaman "hayır" diyebilmek kendi alanınızı korumaya yardımcı olacağı gibi insanların sizden isteklerini ve beklentilerini de şekillendirmenizi sağlayabilir.

Niksen Yöntemini Kullanın

Niksen yönteminin karşılığı aslında gerçek anlamda hiçbir şey yapmamaktır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz mola verdiğiniz zaman yerine bir başka aktivite koymanıza gerek yok. Sadece dışarıyı izleyebilir, müzik dinleyebilir ya da nefesinize odaklandığınız kısa bir meditasyon yapabilirsiniz. Burada önemli olan hem bedeninize hem de zihninize mola verdirmektir.

Dışarı Çıkın

Artık hem evden hem de ofisten çalıştığımız şu günlerde masanın başından kalkabilmek çok daha fazla önem taşıyor. Sadece bedeninizi çalıştırmak için değil zihninizi de berraklaştırmak için açık havaya çıkmayı unutmayın. Gün boyu tek bir noktada oturup kalmak her açıdan sağlığımızı etkiliyor. Üstelik hazır yaz mevsimindeyken bunu olabildiğince sık kullanıp dış dünyanın da keyfini çıkartmanın tam vakti.

Kısa Uyku Araları Verin

Power nap olarak da bilinen gün içindeki kestirmeler aslında düşen enerjinizi beklemediğiniz kadar etkili bir şekilde yerine getirebilir. Özellikle evden çalışıyorsanız molalarınızı bu kısa uykulara ayırabilir ve bir nevi kendinizi yeniden şarj edebilirsiniz. Elbette eğer bu konuda şüpheleriniz varsa alarm kurmayı ihmal etmeyin.

Sevdiğiniz Bir Şeyi Yapın

Bunu yaparken illa en sevdiğiniz hobiniz olması gerekmiyor. Çok sevdiğiniz bir müziği açabilir, takip ettiğiniz diziden bir bölüm izleyebilir ya da güzel ve keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Önemli olan sevdiğiniz 'an’lara sizi götürebilecek şeyleri yapmanız.

Küçük Sohbetlere Zaman Ayırın

Özellikle ofis ortamına geri döndüyseniz iş arkadaşlarınızla yapacağınız ayak üstü konuşmalar mola vermenin başka bir çeşididir. Ancak bunu yaparken iş dışında konular seçin ve günlük hayata odaklanın. Ya da evden çalışıyorsanız aynısını arkadaşlarınızı arayarak da yapabilirsiniz.

ETİKETLER: WELLNESS , SAĞLIK