06 Aralık 2021

Power Nap Nedir?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-12/02/screenshot-wwwvoguecom-20211202-10_49_08.png

“20 dakikalık uyku bile beni kendime getirdi.” Mutlaka ya kendiniz kurmuşsunuzdur bu cümleyi ya da yakınınızdaki kişilerden fazlasıyla duymuşsunuzdur. Geceleri 8-9 saatlik uzun uykulardan çok daha verimli gelir ve bir nevi kendinizi şarj etmenizi sağlar bu tarz mini uyku rutinleri. Her ne kadar biz şekerleme olarak adlandırmış olsak da, daha resmi bir ismi mevcut. Dilimize güç uykusu olarak çevrilebilen power nap öğle yemeğinden sonra iş performansınızda düşüklük hissettiğinizde ya da konsantre olmakta zorluk çektiğinizde uygulayabileceğiniz bir yöntem.

Power nap nasıl uygulanmalı?

Öncelikle uykunun aşamalarından bahsederek işe başlamak daha doğru. Birinci aşamada uyku sırasında vücudunuz yavaşlıyor ve bu aşama sizi uyanıklıktan uykuya geçiriyor. İkinci aşamada ise kaslarınızın gevşeyerek hafif bir uyku haline geçiyorsunuz. Üçüncü evreye geçmemek önemli çünkü daha derin uyku sonucu uyanmakta zorlanmak mümkün. Güç uykusunu ise sadece 10 ila 20 dakika arasında tutarak ikinci evrede kalmanız yeterli.

Faydaları neler?

- Daha zinde ve enerjik hissetmek

- Stresi azaltmak

- Hafızayı kuvvetlendirmek

- İş performansını artırmak

- Kalp sağlığını güçlendirmek

Nelere dikkat edilmeli?

- Öğle yemeği sonrası pek çoğumuz enerjisini kaybediyor ve işlere odaklanmakta zorlanıyor. Bu nedenle yemeğin ardından güç uykusuna başvurmak en mantıklısı.

- Rahatsız edilme riskinin az olduğu bir yer seçmek de ikinci sırada geliyor. İş yerinde uzanabileceğiniz alan kısıtlıysa, ki çoğu insan için durum böyle, rahat bir sandalyenin olduğu sessiz bir nokta da güç uykusu için uygun alan sağlayacaktır.

- En fazla 20 dakikanız var. Yani telefon ve laptop gibi dikkat dağıtıcı detayları çevrenizden bir süre uzak tutmanız gerekli.

- Güç uykusunun ardından kendinizi hala uykulu hissederseniz, mutlaka akabinde oksijen alın ve aktif işlerinize geri dönmeye çalışın.

ETİKETLER: POWER NAP , GÜÇ UYKUSU , SAĞLIK