21 Mayıs 2021

Farklı Bir Yaşam Sanatı: Festina Lente

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

hailey Bieber,festina lente

Fotoğraf: Matt Easton, Vogue USA, 2019 Ekim

Her ne kadar şu an alışık olduğumuz yoğun günlük hayat durmuş olsa da, birçoğumuz evlerimizde daha farklı bir koşturma içerisindeyiz. Özellikle de evde çalışanlar için yapılacak listesi gün geçtikçe arttıkça zaman kavramı tamamen yok olmuş durumda. Bu da tüm günü evde geçiriyor olmamıza rağmen bizleri hiç bilmediğiniz yeni nesil bir telaşın içine sokuyor. Festina Lente yani 'yavaşça acele etme' olarak kullanabileceğimiz oksimoron terim tam da bu noktada devreye giriyor.

Çapanın etrafına sarılı bir yunus figürüyle bağdaşan bu Latince terim hem çapa gibi ağır ve sabit olmayı hem de yunusun enerjisini ve hızını yansıtıyor. İki kelimeyi ayrıştırdığımız zaman aslında birbirini besleyen bir zıtlık taşıdığını görüyoruz. Bir şeyi hızlı yapmak anlamını hissetmeden yapmanıza ve kontrolü kaybetmenize neden olur ama durmak da sizi beslemez, işleri halletmenize yardımcı olmaz ve kendinizi keşfedemezsiniz.

Bütün bunların ışığında dengede kalmak yine devreye girerken, yavaşça acele etmek aslında bir şekilde işlerin yolunda gitmesi için odaklanmanızı güçlendirecek bir yaklaşımdır. Bu yetiştirmeniz gereken bir iş olduğunda önce derin bir nefes almanız anlamına da gelir. Bir iki dakika durun ama devam edin. Aslında biraz düşündüğümüz zaman aceleyle yaptığımız işlerde çok daha fazla hata yaptığımızı görebiliriz ve belki de bu yüzden biraz sakin olup tek seferde halledebileceğimiz işleri defalarca tekrar etmek zorunda kalırız. Üstelik bu hız sadece bedenimizi değil zihnimizi de yoruyor. Yavaşlamak işte bu nedenle çok önemli.

Yavaşladığınız zaman görüşünüz berraklaşır ve odaklanmanız artar. Diğer yandan çapa gibi sabit olmak veya durmak da iyi değildir. Bizi besleyen harekettir; ve biz hareket ettiğimiz sürece bir şeyleri tamamlar ve sonuca ulaştırırız. Festina Lente bu yüzden hem bedensel hem de zihinsel uyumu yakalamanız adına sizi iki tarafa da davet eden bir yaşam sanatıdır. Biraz pratikle deneyim kazandığınızda bu terimi hayatınıza dahil etmenin faydalarını zamanla görünce hayat sizin için biraz daha hafifleyebilir.

 

ETİKETLER: FESTİNA LENTE , WELLNESS , SAĞLIK