07 Mayıs 2021

Dansı Neden Hayatınıza Dahil Etmelisiniz?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

dans,wellness

Fotoğraf: Steven Pan, Vogue Japonya, 2016 Aralık

Dans, tüm dünyayla iletişim kurmanızı sağlayan ortak dillerden biridir. Dinlediğiniz müzik ya da yaptığınız hareket ne olursa olsun yaşanılan özgürlük ve mutluluk hissi bizi aynı noktada buluşturur. Kabile geleneklerinden bale okullarına, sokak ritminden balo salonlarına herkes dans eder ve herkesin bunu eşsiz bir şekilde yansıtma kapasitesi vardır. Müziği duyup gözlerinizi kapattığınız an ortaya koyduğunuz aslında sizin karakteriniz sizin özgürlüğü tanımlama şeklinizdir. Bağlantı ve kopmayı aynı anda yaşarsınız. Bedeniniz dünyadaki varoluşunu kutlarken ruhunuz pek çok duyguyla ayrı bir yolculuğa çıkar. Hazır bu dönem evde vakit geçiriyorken ufak bir terapi seansı olarak kabul edebileceğimiz dansı hayatımıza dahil etmenin de tam zamanı. Üstelik tek yapmanız gereken müziği açmak.

Dans, evde yapabileceğiniz en güzel sportif aktivitelerden biri olduğu gibi aynı zamanda ruhsal ve mental sağlığınıza da iyi gelir. Bir süreliğine aklınızdakileri bıraktığınız ve olduğunuz ana odaklanabildiğiniz için dansı keyifli bir meditasyon olarak da düşünebilirsiniz. Üstelik ilk etapta bunu amaç edinmenize bile gerek yok. Müzik size ulaştığı zaman bedeniniz zaten ritim tutmaya başlayacaktır; işte o zaman zaten doğru zamandır. Ancak her ne kadar bunun bir saat ya da mekan kısıtlaması olmasa da sabahları güne dans ederek başlamanın o pozitif enerjisini göz ardı edemeyiz. Elbette bunu ilk okuduğunuzda çok mutlu bir ruh haliyle uyanmanız gerektiğini düşünebilirsiniz ama aslında öyle değil. Dans etmek için belirli bir modda olmayı beklemek zorunda değilsiniz. Sadece biraz hareket edin hiçbir duyguyu, nasıl uyandığınızı, neler yapacağınızı düşünmeyin bedeniniz o sinyali algılayacaktır.

 

dans,wellness

Fotoğraf: Steven Pan, Vogue Japonya, 2016 Aralık

Zamanla eğer bu iş hoşunuza giderse özellikle davul gibi güçlü sesleri olan ve biraz daha ritüeli anımsatan müzikler dinleyebilirsiniz. Davul çok eski zamanlardan beri kullanılan ve duyduğunuz an vücudunuzu istemsiz bir şekilde harekete geçiren ritmik ögeler barındırır ve oldukça spiritüel bir çalma aletidir. Pek çok müzik platformunda bu tarz müzikler bulmanız mümkün. Hatta isterseniz kendinize birkaç farklı türü barındıran listeler oluşturun. Böylece hem o günkü ruh halinize göre seçim yapar hem de her seferinde başka bir şarkı çıktığında kopma yaşamazsınız.
İyi hissetmek adına her gün neredeyse birbirinden farklı yollar veya deneyimler araştırıyoruz, ki bu çok normal, ancak bazen en basit olanın en geçerli çözüm olduğunu unutabiliyoruz. Dans çok uzun zamandır hep bizimle olsa da genelde hep mutlu anlarımızla özdeşleştirdiğimiz için onu belirli zamanların ve duyguların içinde bıraktık. Ama eğer konu iyi hissetmekse dansın o şifalı gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

ETİKETLER: DANS , WELLNESS , SPOR , SAĞLIK