14 Ekim 2021

Çemen Otunun Öne Çıkan 5 Faydası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-10/13/gettyimages-1257830027.jpg

Fotoğraf: Getty Images

Yıllar boyunca geleneksel ve alternatif tıpta kendine yer bulan çemen otunun, Avrupa, Batı Asya ve Akdeniz'e özgü, en eski şifalı bitkilerden biri olduğuna inanılıyor. Tohum ve toz formunda ulaşılabilen çemen otunu tohumlarının belirgin bir aroması ve hafif acı bir tadı bulunuyor. Tohumları baharat olarak, suda ıslatıldıktan sonra pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilebiliyor. Ayrıca kozmetik dünyasında da kendine yer buluyor. Kendine böylesine geniş bir kullanım alanı bulan çemen otunun öne çıkan 5 faydası ise şöyle;

Menstrüel krampları hafifletiyor

Çemen otu tohumu ya da çayı, adet ağrısı ve kramplarını hafifletme üzerinde etkili. Ayrıca bu dönemlerde yaşanan yorgunluk, baş ağrısı, mide bulantısı, enerji eksikliği gibi diğer semptomları azaltmaya da destek oluyor.

Enflamasyonu azaltıyor

Çemen otunda bulunan önemli düzeydeki antioksidanlar, ona bir anti-inflamatuar gücü veriyor ve böylece enflamasyonu azaltıyor.

Sindirime yardımcı oluyor

Geleneksel olarak sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bu bitki, hazımsızlığı ve şişkinliği giderirken, bağırsak üzerinde de yatıştırıcı bir etkiye sahip.

Kan şekerini düşürüyor

4-hidroksiizolösin adı verilen bir bileşik içeren çemen otu, kan şekerini düşürmeye yardımcı olan insülinin salgılanmasını düzenlemeye destek veriyor.

Saç problemleriyle savaşıyor

Güzellik sektöründe de kendine yer bulan çemen otu, kepekten saç incelmesine kadar farklı saç problemlerine karşı olumlu sonuçlar vadediyor.

 

Olası yan etkileri

Her ne kadar doğal bir ürün olsa da, fazla kullanımı sonucunda iştahta azalma, diyare ya da alerjik reaksiyon gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Ayrıca diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanımına da dikkat edilmesi öneriliyor.

ETİKETLER: ÇEMEN OTU , FENUGREEK , WELLNESS , SAĞLIKLI BESLENME