13 Mart 2021

Ashley Graham'den Özgüveni Yükseltmenin 6 Yolu

YAZI: MARIE BLADT

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Her şeyi bırakmak istediği ve ajansının ona kilo vermesini söylediği bir dönemde annesinin "Vücudun bir gün birilerinin hayatını değiştirecek." cümlesi, Ashley Graham için bir dönüm noktası olmuş adeta. O zamandan beri ise onu hiçbir şey durduramıyor. Kendisi dünyaca ünlü tasarımcıların defilelerinde boy gösterirken, en başarılı modeller arasında da yerini alıyor. Ashley Graham, tüm nefret söylemleri karşısında güçlü bir karakter ve çelikten bir zihin inşa etti kendine. Peki nasıl?

Olumlamaları her sabah kendinize tekrarlayın

Ashley Graham
© Lachlan Bailey / Vogue Paris

 

“Özellikle ilk başta garip gelebilir, ancak her sabah aynanın karşısında kendine seçtiğin olumlamaları tekrar etmek, geleceği gerçekten değiştirebilir. Kötü bir dönemdeyken, her şeyi bırakmak istediğimde, kendi kendime konuşma şeklimi, dilimi değiştirmem gerekiyordu. Bu yüzden şu olumlamaları söylemeyi tercih ettim: Ben cesurum, harikayım ve güzelim. 3 basit cümle içinde bulunduğum çıkmazın kırılmasına yardımcı oldu.”

Ters psikolojiyi deneyin

Ashley Graham
© Lachlan Bailey / Vogue Paris

“Vücudumu anlamayan moda endüstrisine girmek için güçlü olmalıydım. Çünkü bu endüstri, siz izin verdiğiniz taktirde vücudunuzu manipüle ve kontrol etmeye hazır. O zamanlar olduğum kişiyi sevmeseydim, benim başıma da bu gelecekti. Ben de ters psikoloji uygulayarak her zaman mutlu, pozitif ve minnettar olmaya çalıştım. Bu da her anı derslerle zenginleştirdi. Burada basit bir kural var. Eğer iyiyseniz, karşılığında insanlar her zaman iyi olacaktır. İyi olma konusunda hiç kötü bir deneyim yaşamadım. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, sempatik kalarak hayatınızda her zaman daha ileri gidebilirsiniz. Son olarak hayatta öğrendiğim en büyük ders ise şu; hepimizin zorluklardan geçiyoruz ancak gerçekten önemli olanın onlarla nasıl başa çıktığımız.”

Kim olduğunuzu savunun

Ashley Graham
© Lachlan Bailey / Vogue Paris

“Bir keresinde bir takipçim bana hamile gibi göründüğüm söylemişti ve ben de cevap olarak sadece kilolu olduğumu söyledim. Bu yoruma cevap vererek özellikle hayranlarıma ve genç kızlara cevap verebileceğimizi göstermek istedim. Bunda yanlış bir şey yok. Küfretmemeli veya saldırgan olmamalısınız çünkü bu bir şeyi kanıtlamakla değil, kim olduğunuzu savunmakla ilgili. "

Vücudunuza iyi bakın

Ashley Graham
© Lachlan Bailey / Vogue Paris

“Kilolu kadınların egzersiz yapmadığı, sağlıklı beslenmediği ve vücutlarına bakmadığı konusunda bir yanlış kanı var. Ve açıkçası, durum tam tersi! Çok sağlıklı besleniyorum ve haftada 3 ila 5 kez egzersiz yapıyorum. Fiziksel egzersiz zihinsel açıdan benim için çok önemli. Bu herkes için geçerli olmalı. İster dünyanın en ince kızı ister en kilolu kızı olun, bu sadece vücudunuza iyi bakmakla alakalı.”

Görsel panolar hazırlayın

Ashley Graham
© Lachlan Bailey / Vogue Paris

"Kendime kısa vadeli hedefler koyuyorum: 1 yıllık, 3 yıllık ya da 5 yıllık hedefler... Henüz 10 yıllık düşünmedim çünkü süreci takip etmeyi ve geleceğin beni nereye götürdüğünü görmeyi seviyorum. Mesela 3 yıl önce kendime görsel bir pano oluşturdum. Bu panoda Vogue, TED Talks, kitap yazmak ve bir güzellik markasıyla antlaşma imzalamak gibi şeyler vardı ve hepsini gerçekleştirdim. Kısacası görselleştirmek önemli çünkü gerçekten ne istediğini ve neler olabileceğini bilmene imkan tanıyor.”

İstediğiniz şey için sıkı çalışın

Ashley Graham
© Lachlan Bailey / Vogue Paris

“Sıkı çalışın ve her gün sizi bir sonraki seviyeye çıkaran ve kariyerinizde bir adım daha ileri götüren bir şey yapın. Asla durmayın. Gerçekten yapmak ve inanmak istediğiniz bir şeyse, yapın! Kendini gösteren her fırsatı değerlendirdim. Asla hayır demedim ve asla vazgeçmedim. Kimsenin işimi almasına izin vermedim çünkü o işlerin benim için olduğunu düşündüm. Yapmam gereken buydu."

ETİKETLER: ASHLEY GRAHAM , BEDEN GÜVENSİZLİĞİ , ÖZGÜVEN