METROPOL
METROPOL

31 Ocak 2021

Yeni Sex And The City'de 'Samantha' Neden Yok? Yeni Bölümler Ne Vaat Ediyor?

YAZI: ALPER ETİŞ

sex and the cityFotoğraf: Courtesy Everett Collection

Bir internet kritiği diyor ki: ‘’Samantha olmadan SATC sadece ‘…And The City’dir.’’ Katılmamak zor. Dizinin esas meselesini en eğlenceli hali ile yansıtan, yayınlandığı dönemde ilişkilerin alışıldık kalıplarını ekranda her hafta kırıp, herkesi konuşturan PR gurusu o New York kadını yeni bölümlerde yok. Olmasını beklememek için de sebep çok. Zaten dizinin de ismi ‘And Just Like That’.

İşte tam da Samantha Jones’suz (Kim Cattrall’sız) ‘öyle bir şeye’ dair beklentiler şimdiden çok yüksek. Dizinin ilk bölümü yayınlanalı 23 yıl olmuş. Fanlar final bölümü ardından 2 film ile coşku ve hayal kırıklığı kokteylini tatmış. Ve Sarah Jessica Parker’ın (SJP) ‘yeni bölüm’ dediği yapıma dair orijinal kadro olabildiğince toplanmış. 

Her şeyin başlangıcı o kitabın yazarı Candice Bushnell ve diziyi yaratan Darren Starr (ki Emily in Paris’i bir hite dönüştürmek için ismi bile yetti.) projeye dahil. 

30’ar dakikalık 10 bölümün konusu 50’lerinde Carrie, Miranda ve Charlotte’ın önceki onyıllarda gördüğümüzden daha karmaşık yaşamları. Samantha o kısımları yaşayıp geçtiği için de ilgilenmiyor olabilir.) 

Dizide Samantha Jones PR’ın yokluğu nasıl anlatılacak diye basın bültenlerinde bilgi verilmedi. Paylaşılan kısacık Instagram teasrınde SJP ‘Nerede olduklarını merak etmeden duramıyorum…’ yazdı ve gazeteci Taffy Brodesser-Akner’ın bir tweet ile açık bir çağrıda sorguladı. Bizzat SJP’dan gelen cevap yine renk vermedi ve ‘Beklentileri aşıyor’ diyip çıtayı yine yükseltti. 

Sosyal medya paylaşımlarının birbirini izlediği ve diziye dahil olanların ‘Samantha hep bir parçamız’ minvalindeki açıklamalarının aktığı günlerde Kim Cattrall Kanada’dan doğa fotoğrafları paylaşarak konunun yakınına bile yaklaşmadı. 

Peki bir dönemin popüler kültürünü şekillendirmiş bir projede tekrar yer almamak için Kim Cattrall’ın sebebi ne olabilir? Aslında çok basit: İstemiyor.

Catrall henüz 2. film için anlaşırken 3. filmde yer almak istemediğini söylüyor (2016) fakat basın bunu farklı görüyor. Özellikle tabloid gazeteler, Kim Cattrall’ın kendi projelerini de şirkete kabul ettirmek istediğini, bu gerçekleşmeyince 3. filmin suya düştüğünü yazıyor. 

Cattrall ve SJP anlaşmazlığının iyice dillendirildiği dönem 2017. Piers Morgan’ın programına katıldığında Kim Cattrall rol arkadaşları ile ilişkisini ‘asla arkadaşça değildi’ deyip toksik bir hal aldığını ima ediyor. SJP için de ‘Sanırım biraz daha iyi olabilirdi.’ diye ekliyor.

İki oyuncu arasındaki en net ve direkt durum özeti aslında Kim Cattrall’ın Instagram postu. Erkek kardeşini kaybettikten sonra Parker’ın taziye dileklerine tartışmaya açıklık bırakmayacak bir cevap veriyor. 

 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Kim Cattrall (@kimcattrall)'in paylaştığı bir gönderi

New York Post’ta yayınlanan ‘Kötü Kızlar Kültürü SATC’yi Nasıl Yok Etti?’ konulu yazıda henüz dizinin yapım aşamasında Cattrall’ın grup dışında bırakıldığına dair detaylar anlatılmıştı. Aradan geçen yıllarda belli ki Kim Cattrall bu olaya dair her şeyi geçmişte bırakmaya ve devam etmeye karar verdi. 

Konu ile ilgili son açıklamasında ‘Bana keyif vermeyen bir durumda bir saat bile bulunmak istemiyorum. Bununla kim tartışabilir? Neden yerime başka bir aktris seçmediklerini anlayamadım. Hayır, hayır demektir.’ deyip durumu noktaladı. 

Kim Cattrall’ın SATC evrenine fiziksel olarak dahil olması bir yana, Zoom ile bağlanmayacağı aşikar. Ayrıca yapımcısı ve başrolü olduğu ‘Filthy Rich’ dizisi ile de keyfi gayet yerinde görünüyor. 

Aslında aktris bir kez daha Samantha’nın havasını çaktırmadan estiriyor. Ve zevk almadığı yerde değil 10 bölüm 10 dakika bile durmuyor.

21-01/31/image.jpeg

ETİKETLER: SATC , TV