08 Ağustos 2017

O Kız: Melisa Denizeri

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

FOTOĞRAF: ŞERİFCAN ÖZCAN

melisa denizeri

İngiltere’de doğup İstanbul’da büyüyen Melisa Denizeri için giyinmek, çocukluğundan bu yana fazlasıyla ciddi bir konu: “Anaokuluna giderken annemin bana seçtiği kıyafetleri beğenmediğim için okula gitmeyi reddettiğimi hatırlıyorum!” Yirmi yedi yaşındaki Melisa, stilinin deneme yanılma evresi olarak nitelendirdiği eski yıllardan bu yana, moda tutkusunu geliştirerek profesyonel bir serüvene dönüştürmüş. Parsons School of Design’da okumak için sekiz yıl önce New York’a taşınan Melisa, mezun olduğu 2011’den beri de son dönemin giderek popülerleşen markası Maryam Nassir Zadeh’in çok konuşulan ayakkabılarını tasarlıyor.

17-08/03/melisa-denizeri-03.jpg

''27 yaşındayım ve yıllardır deneyip yanıldıktan sonra, nihayet kendi stilimi bulduğumu hissediyorum. Geçirdiğim tüm evrelerin izleri, bugün benimle birlikte.''

“Siyah çok giymiyorum; renkler ve grafik desenlere şans veriyorum daha ziyade” diyor Melisa, stilini anlatmaya başlarken. Siyahtan bilinçli olarak uzak durması, giyinirken risk almaya ne kadar açık olduğunun da bir kanıtı aslında. Klasik üniforman ne diye sorduğumuzda tek solukta cevap verebiliyor: “Levi's jeans, Gucci kemer ve grafik bir tişört.” Tabii bu nispeten sade kombinin yanı sıra vücut tipine uyduğu sürece farklı kesimlerle denemeler yapmayı sevdiğinin altını çiziyor. Günlük hayatında çok az makyaj yapıyor; kapatıcı ve ruj, onun bir günü atlatması için yeter de artar bile! Marni küpeleri, Rochas tote bag’ler ve kendi tasarladığı Maryam Nassir Zadeh ayakkabıları, en fazla kullandığı aksesuarlar arasında.

17-08/03/melisa-denizeri-02.jpg

Favori tasarımcısı “Her sezon beni heyecanlandıran bir koleksiyon tasarlıyor” dediği Miuccia Prada. En çok Dover Street Market London, The Line ve Lower East Side’daki vintage butiklerden alışveriş yapmayı seviyor. Çağdaş sanatın ilham haritasında kapladığı yer ise hayli geniş: Tracey Emin, David Hockey ve Bauhaus kadınları, onu daima besliyor. Cesur tavrıyla yeniyi denemekten korkmayan Melisa, kendi stil DNA’sına orijinal olan ne varsa enjekte etmiş gibi: Üstelik tüm bu beklenmedik hamleler, üzerinde hiç eğreti durmuyor.

ETİKETLER: MELİSA DENİZERİ , O KIZ