16 Haziran 2019

O Kız: Lal Ersu

EDİTÖR: ZEYNEP SEREN İLKAN

FOTOĞRAF: ALİYAVUZ ATA

lal ersu

Londra’daki Regents Üniversitesi’nde İşletme eğitimi alan ve kendini bildi bileli düğünler, davetler organize etmenin hayallerini kuran
Lal Ersu, bu alanda edindiği kısa bir tecrübeden sonra istediği işin bu olmadığına karar verir. Ve annesiyle ablasının 2015 yılında kurduğu hazır giyim markasının kadrosuna tasarımcı olarak dahil olur. 2016 yılından beri Mergim için annesiyle işbirliğinde iki ayrı koleksiyon hazırlayan Lal, kendini durmadan yenileyen ve geliştiren bir kadın hayal ettiğini, onun yaşam tarzına ayak uyduracak tekrara düşmeyen tasarımlar kurguladığını anlatıyor.

lal ersu

Peki ya söz konusu kendi stili olduğunda, Lal şu sıralar en çok hangi Mergim tasarımını giyiyor? Üstteki fotoğrafta gördüğünüz gösterişli kol detaylarına sahip kare yakalı, zebra desenli Alina elbiseyi tarif ediyor. Ve hemen arkasından bir de alternatif kombinasyon önerisi yapıyor: “Geniş omuzlu, tercihen desenli bir blazer ceket ve bir çift kovboy botuyla giyip elinize kısa saplı minyatür bir çanta aldınız mı, cuma akşamına hazırsınız!” Bu kısa tariften de kolayca anlayacağınız üzere Lal, güvenli sularda yüzmektense, herkesin cesaret edemeyeceği zorlu kombinasyonları test etmeyi seviyor: Bir gün büstiyerinin içinden balon kollu bir gömlek çıkıyor, diğer gün elbisesinin altından fitilli kadife pantolon... Üç yaşındayken kırmızı elbisenin üzerine pembe hırka giymem diye tutturan küçük Lal’in aksine, beklenmedik renk ve desenleri aynı siluette buluşturmayı bir hayli seviyor.

lal ersu


Gelelim favori tasarımcısı ve alışveriş alışkanlıklarına. “Giambattista Valli, gerçek bir dâhi!” diye giriyor söze. Tasarımcının çok katlı bir pastayı anımsatan pastel renkli kabarık elbiselerini anlatırken gözlerinin içi gülüyor. Söz konusu alışveriş olduğunda ise butikleri turlamak yerine daha konforlu bulduğu online destinasyonlarda dolaşmayı tercih ediyor; Moda Operandi ve MatchesFashion en sık ziyaret ettiği siteler. İlham rotasını Instagram’a çevirdiğinde ilk hangi isimlere göz attığını sorduğumda da cevabı oldukça hızlı ve net! Tıpkı kendisi gibi çok renkli, detaylardan güç alan sokak stili görünümleriyle kısa sürede sıkı bir takipçi kitlesine ulaşan Emili Sindlev, LouLou de Saison - Chloe ve Blanca Miro Scrimieri.

ETİKETLER: LAL ERSU , O KIZ , İT GİRL , VOGUE TÜRKİYE NİSAN 2019