25 Şubat 2016

Gucci 2016 Sonbahar Defilesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Alessandro Michele, Sonbahar/Kış 2016 defilesiyle Gucci’de Rönesans döneminin ayak seslerini bir kez daha hissettirdi. Geçtiğimiz yıl British Fashion Council tarafından yılın tasarımcısı seçilen Michele’nin, büyülü tasarım dili, nostaljiye duyduğu aşkta gizli. Geçmişi geleceğe taşıyarak, güçlü bir estetik anlayışı getiren kreatif direktör, genç, dinamik, bohem ve cinsiyetsiz tasarımlarıyla son iki sezondur yüksek modanın nabzını hızlandırıyor. Michele'nin Sonbahar/Kış 2016 hikayesinin adı 'Rhizomatic Scores'. Ünlü filozoflar Deleuze ve Guattari'nin rizom kavramından etkilenen Michele, otoritenin hiyerarşik yapısına karşı hiyerarşik olmayan, ne başı ne de sonu olan, her zaman ortada serbestçe gelip giden, hatta bağlanıp kopan oluşlar silsilesiyle yüksek modaya özgürlük getiriyor.

gucci 2016

Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele

Michele, Milano’da tanıttığı Sonbahar/Kış 2016 defilesinde, model kadrosuna fotoğraf sanatçısı Petro Collins’i dahil ederek, özgürlüğün sınırlarını biraz daha genişletti. Sonbahar/Kış 2016 Erkek defilesinde de, transseksüel aktris, yazar ve model Hari Nef’i yürüten Michele, podyumda görmeye alıştığımız yıldız isimler yerine, gerçek ilham perilerini ağırlamayı tercih ediyor.

Gucci Sonbahar/Kış 2016Gucci Sonbahar/Kış 2016 defilesinde yürüyen fotoğraf sanatçısı Petro Collins

Elizabeth Olsen’ın ön sırayı süslediği defilede, her koltukta bir Sylvano Bussotti bestesi olan 1959 eserinin notalarının bulunması, Michele’nin sanattan beslenen bir hikaye anlatıcısı olduğunun kanıtı. Alessandro Michele’nin kendisi de, defilesini "Rönesans" başlığı altında özetliyor.

Gucci Sonbahar/Kış 2016Fotoğraf: @gucci

Çeşitli grafik görsellerin ve floral desenlerin projeksiyonla duvara yansıtıldığı şovda, Michele’nin grafiti sanatçısı Trouble Andrew ile gerçekleştirdiği işbirliğinin sonucunu yeni Gucci çantalarında görmek mümkün.

gucci 2016

Fotoğraf: @gucci

Bu tote bag'lerin kısa sürede koleksiyonun favori ve en çok kullanılan parçası olacağını tahmin etmek için, kahin olmaya gerek yok. Üzücü olan, bu çantalara kavuşmak için altı ay beklemek zorunda kalmak. Burberry ve Tom Ford'un aksine 'gör ve al' sistemine geçmeyeceğini duyuran Gucci'nin yeni sezon tasarımlarına kavuşmak için, beklemek şart.

Gucci Sonbahar/Kış 2016Fotoğraf: @gucci

İki sezondur olduğu gibi Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunda da aksesuarların etkisi başrol gücünde. Parlak gözlükler, renkli bilekler ve işlemeli yüzüklerle bir aksesuar şöleni yaşatan Michele'nin yüzük bilekliklerine şimdiden göz kırpın çünkü bu aksesuarlar sezonun ihtişam ve stil sembolü olmaya aday. Alessandro Michele'nin Gucci dünyası, harikalar diyarını aratmıyor. Siz bir an önce Gucci'nin yeni hikayesinde keşif turuna çıkın, çünkü felsefede rizomların başı sonu yok.

Gucci Sonbahar/Kış 2016Fotoğraf: @gucci 

Gucci Sonbahar/Kış 2016-17 Defilesi

ETİKETLER: GUCCİ , ALESSANDRO MİCHELE , PETRO COLLİNS , MİLANO MODA HAFTASI , SONBAHAR/KIŞ 2016