LIVING
LIVING

05 Mayıs 2022

Bekle Bizi 2022 Yazı!

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Alla Andryukhina

Getty Images

2022 yazı için hiç olmadığı kadar heyecanlıyız. Yeni trendler, hayalleri süsleyen destinasyonlar ve bizi bekleyen onlarca güzel anı!

2005 yılında Sputnik Premier Club’ı kuran Alla Andryukhina kulübün felsefesini, “ideal bir hayat arkadaşı, kişisel asistan ve sadık arkadaş, iş ortağı ve güvenilir seyahat arkadaşı ve ayrıca premium hizmetlerde bağımsız bir uzman olmak” şeklinde tanımlıyor. Kişiye özel tasarım gezilere odaklanan kulübün en büyük misyonu ise hoş anılar bırakmak.

Peki 2022 yazında bizi neler bekliyor? Hatırlanacak hoş anılara ev sahipliği yapabilecek destinasyonları ve 2022 yazı seyahat trendlerini Alla Andryukhina’dan dinliyoruz.

2022 yaz seyahat trendleri için neler söyleyebilirsiniz? Herhangi bir anahtar kelime veya tema var mı?

Trendler değişmeye başladı. İnsanlar son birkaç yılda düğün, doğum günü, tatil ve hayattaki bir dizi özel olayı kaçırdıktandan sonra aileleri ve arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirmek istiyorlar. Bu nedenle aile gezileri ve kalabalık arkadaş gruplarıyla çıkılan tatiller artıyor. Hep birlikte yaşayabilecekleri villalar ve evler rezerve ediyorlar. Bağlantılı odalar, beşik ve çocuk bakımı bulunan odalar için rezervasyon talepleri arttı. Mükemmel çocuk kulüpleri ve hatta küçükler için eğitim programları olan tatil köyleri de yoğun ilgi görüyor.

Ayrıca A sınıf, lüks turizme de talep arttı. Son birkaç yılın bize öğrettiği gibi geleceğin ne getireceği belirsiz. Bu nedele seyahat harcamaları pandemi öncesi seviyelere ulaşmaya hatta aşmaya başladı. Sadece pahalı değil, öncelikle bireysel ve özel seyahatlere yöneliyoruz. Lüks tatillere baktığımızda giderek artan bir şekilde, özel jet ve jet paylaşımının da yaygınlaştığını görüyoruz. 

İnsanlar hem içsel hem de ruhsal sağlıkları konusunda dikkatli ve endişeli hale geldiler. Bu nedenle sağlık merkezlerine ve yoga inzivalarına ilgi arttı. Oteller, daha fazla spa ve sağlıklı yaşam programı veya oda içinde rahatlatıcı uyku olanakları sunarak talebe yanıt veriyor.

Bahsettiğiniz bu sağlıklı yaşam programlarıyla öne çıkmış lokasyon önerileriniz var mı?

En iyilerinden bazılarını şöyle sıralayabilirim: İsviçre'de Chenot Place Weggis, Saint-Tropez'de Vadideki Zambak. Ayrıca, Chenot Detox & SPA'nın bulunduğu Karadağ'daki yeni moda Avrupa Rivierası, One&Only Portonovi'den bahsetmeye de değer. İspanya'nın en büyük sağlık merkezi ve beş yıldızlı oteli SHA Wellness Clinic de önerilerim arasında. Ayrıca, Katar’da dinginlik merkezi olarak planlanan ve her ayrıntıya büyük özen gösterilerek dinlenmeye yönelik kapsamlı bir yaklaşımın sunulduğu Zulal Wellness Resort bulunuyor. Bu otel yetişkin misafirlere özel Zulal Serenity ve ailelere özel Zulal Discovery şeklinde ikiye ayrılmış durumda.

2022 yazında hangi seyahat türleri tercih edilecek dersiniz?

Avrupa'da yaz tatili yapmak devrim niteliğinde bir şey değil aslında. Fakat COVID kısıtlamalarının ardından insanlar çok sevdikleri güneşe kavuşabilmek için Avrupa ülkelerine dönmeyi ve yenilerini keşfetmeyi dört gözle bekliyorlar. Bu nedenle, bu yaz gezginlerin gittiği ilk on destinasyonun başında Avrupa geliyor. Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya ve tabi ki Türkiye listenin başında. İtalya'dan bahsediyorsak, en iyi seçenek üzüm bağlarına düzenlenen şarap turları. Elbette, lüks butikler ve yatların yanı sıra gastronomik cironun hızla ivme kazandığı Türkiye'nin en gözde sahili Bodrum da listede. Plaj ve yat tatilleri, şık ve ünlü restoranların ve konsept otellerin açılması bölgenin öne çıkan özelliklerinden bazıları. Sabaha kadar süren çılgın partilerlerden uzaklaşıp şık restoranlara gitmek isteyenler, Yunanistan'ın Mikonos gibi adalarına yoğunlaşıyor. Gastronomi ciroları hız kazanıyor. Bütün bunlar, insanların artık sağlıklarına daha fazla dikkat etmesi ve buna bağlı olarak doğru beslenme ve sporu öncelik haline getirmelerinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Artık sabaha kadar süren partiler öncelik olarak ikinci sırada yer alıyor.

Turizm endüstrisi zorlu birkaç yıl yaşadı. 2022'de oteller hangi özel eğilimler ve zorluklarla karşılaşacak?

2022, COVID gündemi ile yaşadığımız üçüncü yıl. İki yıl önce durum umutsuz görünüyordu ancak 2021'in sonunda dünyanın yeni gerçeklere giderek daha fazla uyum sağladığını söyleyebiliriz. Evet, sürekli değişen kurallar, yeni pullar, yurtdışına seyahat etmek için belge yığınları... Tüm bunlar hala var. Ancak halihazırda elektronik COVID sertifikaları, yabancı aşılarla aşılama yeteneği ve giriş koşullarını basitleştirmeye yönelik bir eğilim de var. Hava yolculuğu ile ilgili komplikasyonlara şimdi anti-covid kısıtlamaları gibi akut bir sorun daha eklendi. Pek çok destinasyon uçuş süresinin yanı sıra aktarma sayısını da ikiye katladı. Yine de Tanzanya, Meksika, Brezilya, Peru ve Ürdün gibi uzak destinasyonlar popülerlik kazanmaya devam ediyor. Çünkü egzotik ülkelerde bu kadar katı giriş kuralları yok. Ve elbette en popüler destinasyonlar Maldivler ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Maldivler’den bahsedeceksek en iyi oteller Cheval Blanc, Velaa, Nautilus, Joali & Joali Being (ilk detoks inziva oteli), en yeni Patina ve The Ritz-Carlton, Jumeirah Maldives, her zaman güzel olan Dörtlü Seasons Landaa ve tartışmasız liderler One&Only Retirah ve Waldorf. Dubai'ye gelince, yeni Bluewaters Adası'nda bulunan Caesars Palace Dubai'den bahsetmeye değer. Caddenin hemen karşısında, Dubai'ye bakan bir çatı havuzuna sahip Address Beach Resort da dünyanın en yüksek havuzuyla öne çıkıyor. Tabii ki, en büyük yat kulüplerinden biri ve yeni Mandarin Oriental Jumeirah ile Bvlgari Resort Dubai ve Anantara World Island Dubai Resort da öne çıkan adreslerden bazıları.

Alla Andryukhina

Alla Andryukhina'nın izniyle

Gastronomik gelişmeler nasıl?

Karantina döneminde birçok otel hiç vakit kaybetmeden oda stoklarını güncellemeyi ve birçok güncel hizmet eklemeyi başardı. Oteller, ünlü şefleri takımlarına kazandırarak tüm tercihlere uygun menü geliştirmek için ünlü şefleri çekerek gastronomik kısmı güçlendirdi. Bu arada, kraliyet ailesinin en sevilen yemeklerini tadabileceğiniz, Le Grand Contrôle mahzenlerinden şarapları tadabileceğiniz ve diğer birçok ilginç ve benzersiz programın keyfini çıkarabileceğiniz kesinlikle büyüleyici olan yeni Airelles Château De Versailles'i ziyaret etmenizi tavsiye ederim. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan iki tarihi saraydan biri olan Matilda Palace ve Budapeşte'de bulunan The Matild Palace a Luxury Collection Hotel’i de listeye almanızı önerebilirim.

2022 yazını geçirmek için en iyi adresler neresi?

Otellerin kapılarını yeniden açtığı rengarenk İtalya'da bu yazın en trend destinasyonlarından bazıları şöyle: Sicilya Taormina'da Four Seasons, Verdura Resort a Rocco Forte, Vezüv manzaralı Belmond Hotel. İdeal olarak, yeni otellerin açıldığı Roma gezisi gibi çeşitli yerleri birleştirebilirsiniz. Eden ve Rocco Forte Hotel De La Ville ve 1930'lardan kalma modernist bir binada Campo Marzio'nun kalbindeki Bvlgari Hotel bu yeni adreslerden bazıları. 

Roma ve Toskana'yı The Rosewood Castiglion Del Bosco'da veya Sicilya ve Sardunya'yı birleştirin, özellikle Castel Bologna'da, mükemmel bir şekilde La Maddalena takımadalarına bakan, bozulmamış bir doğa ile çevrili 7 Pines Resort Sardinia Hotel gibi birçok yeni otelin bulunduğu yerleri tercih edebilirsiniz. Kıyı şeridi ve doğa rezervleriyle öne çıkan adresler bunlar. 

Ya da tüm ihtişamıyla yenilenmiş Il Tornabuoni Hotel'in, en prestijli caddelerden biri olan Via de Tornabuoni'de bulunan, Rönesans tarzında 62 odalı lüks bir Minerbetti palazzo Minerbetti'nin bulunduğu Floransa ile birleştirin. Amalfi'deki Hotel Borgo Santandrea ve Umbria'daki Hotel Castello di Reschio. Yunanistan'a, hayatın ve sürüşün her zaman hareketli olduğu Mikonos Adası’na gidebilirsiniz. Burada Wild Hotel ve yeni konsept otel Kalesma açıldı. Şimdi trend, Aeonic Suites and SPA veya Habitat Mykonos All Suite Hotel gibi mahremiyete ve seçkinliğe sahip tasarım otelleri. Mikonos, Atina gezisi ile birleştirmek için oldukça uygun. Konaklama için Four Seasons Astir Palace veya Grande Bretagne, a Luxury Collection Hotel de ideal olacaktır. Magma Resort Santorini'nin açıldığı Santorini adası da Vourvoulos'un gün batımına bakan lav kaplı yamaçlarında, geleneksel eski üzüm bağları arasında yer alan 59 odalı bir tatil köyü olarak öne çıkıyor.

İspanya'da çarpıcı oteller var elbette. Madrid’deki klasik Rosewood Villa Magna ve Palma de Mallorca'da 16. yüzyıldan kalma bir binada yer alan tasarımcı Concepcio by Nobis listeye eklenebilir. Fransa sevenler için Rosewood Le Guanahani, St. Barth'daki adanın en lüks otellerinden biri. Akdeniz'in yüksek kayalıklı bir kıyısında yer alan Maybourne Riviera Hotel, bir narenciye bahçesi ve Provence bitkilerinin kokusuyla çevrili. Paris yakınlarındaki Rambouillet'te, kano yapabileceğiniz Le Domaine de Primard da öne çıkan adreslerden. Ve tabii ki Türkiye'nin Bodrum'u! Yıllar geçtikçe Bodrum, tüm yaz lüks destinasyonlarının işareti ve en şık ve varlıklı insanlar için bir cazibe noktası haline geldi. Her yaz burada yeni oteller açılıyor. Ama elbette tartışmasız liderler; The Bodrum EDITION, Six Senses Kaplankaya, Mandarin Oriental, Amanruya ve diğerleri.

İklim krizi günümüzün en önemli konulardan biri. Sürdürülebilir bir yaz tatili için hangi rotaları tercih edebiliriz?

Onlarca eko-turizm rotası var ve her turistin kendi tercihleri ​​ve zevkleri olduğu için bunlardan bazılarını ayırmak yanlış olur. Ama yine de birkaçına değineceğim. Örneğin, Maldivler'deki ekolojik kompleks Soneva Fushi ve Soneva Jani. Doğayla bütünleşmeyi hissetmek ve medeniyetin faydalarını unutmak için adanın “Haber yoksa ayakkabı da yok” politikası var; yani check-in sırasında ayakkabılar teslim edilir. Plastik kullanımı yok ve çantalar çevre dostu malzemelerden yapılmış. 2008 yılından bu yana atıklar, atıkların gübre ve biyogaza dönüştürüldüğü ve yapı malzemesi olarak camın kullanıldığı geri dönüşüm merkezine gönderiliyor.

Türkiye'de bulunan Ekolojik SPA-otel Rixos Eskişehir. Burada SPA-otelinin doğal aydınlatması, başucu pencereli kubbeli çatılar tarafından sağlanıyor. Ayrıca odaların ısıtılmasında güneş ve rüzgar enerjisi ve jeotermal pompa kullanılıyor. Tüm atıklar ayrı ayrı toplanır ve geri dönüşüme gönderilir. Bu arada, İspanya'da da bir yenilik var. İbiza’nın kuzey sahilinin en güzel köşelerinden birinde, pitoresk Harrak Körfezi'nin berrak sularının yanında bir Six Senses Oteli. Burası, Balear Adaları'ndaki uluslararası sertifikaya sahip ilk ekolojik tatil beldesi.

Alla Andryukhina
Getty Images

Bir gezginin çevreye duyarlı olmak için yapabileceği en önemli 3 şeyi sorsak size?

Harika bir soru sordunuz, çünkü ekoturizme ilgi gerçekten artmaya başladı. Turistler gezegen için faydalı bir şeyler yapmak istiyorlar. Ayrıca gittikleri yerlerde yerele yönelerek bölge sakinlerinin gelişimine katkıda bulunmak istiyorlar. İnsanlar artık çevre dostu yerleri ziyaret etmeyi, doğanın yararına çalışmayı, flora ve fauna için güvenli yaşam öğelerinin kullanıldığı bir yerde dinlenmeyi tercih ediyor. Ama kısaca şunu belirteyim: Bilinçli tüketim; plastikten kaçınma ve elbette bir turistin temel kuralı çevreyi çöpe atmamak!

Sizce dünyada hangi tür oteller tercih ediliyor, önümüzdeki günler neler getirecek?

Klasik otellerin yerini tasarımcı iç mekanlarına sahip konsept ve temalı oteller alıyor. Burada üç trend ayırt edilebilir: TV, otantik ve fütüristik. Filmlerden, TV şovlarından ve talk showlardan belirli yerleri ziyaret eden turistlerin eğilimi her yıl artıyor. Örneğin, Karlovy'deki Grandhotel Pupp, Casino Royale filminden. Ayrıca bu otelde Shanghai Knights ve Last Holiday filmlerini çekmiş. Vicky Cristina Barcelona filminden Oviedo'daki Meliá Hotel de la Reconquista (Bu arada, İspanyol kraliyet ailesinin üyeleri genellikle yaz aylarında burada kalır). Paris'te Gece Yarısı'ndan, Paris'teki Le Bristol, Art Deco cephesi, antika mobilyalar ve iki Michelin restoranı olan bir konak olarak öne çıkıyor. The Tourist filminden Venedik'te bulunan Hotel Danieli de bu listeye ekleyebiliriz.

Sadece tarihi gerçeklere değil, aynı zamanda iç detaylara da dikkat edilen otantik tasarım otelleri büyük popülerlik kazanmış durumda. Örneğin Kapadokya'da çarpıcı Museum Hotel ve Sacred House var. Veya gerçek bir saray olan Kraliyet Mansour Marakeş... Burası Fas'ın en muhteşem yerlerinden biri, eski Fas geleneğinin yarattığı mimari unsurları ve modern iç tasarım nesnelerini güzel bir şekilde tamamlıyor. 

Fütüristik bir tatili düşünürsek, esas olarak, hayal bile edilemeyecek en son teknolojiyle donatılmış bazı süper modern binalarda yaşam hedefleniyor. Örneğin, Fiji kıyılarındaki Poseidon Underwater Resort, su altında yaklaşık 12 metre derinlikte. Gerçek su altı odalarına sahip olan Resort Conradd Maldives Rangali Adası da bu örneklerden.

Turizmle ilgili öngörüleriniz ve trend tahminleriniz neler?

Farklı ülkelere girişle ilgili olası kısıtlamalarla ilgili öngörülemezlik, seyahatlerin uzunluğunu etkileyecektir. Böyle bir durumda, birçok kişinin iki kısa yolculuğu tek bir uzun yolculukta birleştirmek istemesi mantıklı oluyor. Bu da maliyetleri düşürmeye ve bir seyahat planlama çabasını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Maldivler, Tayland, Bali, BAE, Meksika ve benzeri gibi mevsimlik destinasyonlarda net bir dönem varken, COVID'in gelişiyle durum değişti. İnsanlar sezon dışı olmasına rağmen uzun süre gitmeyi tercih etmeye başladılar. Örneğin Dubai; insanlar daha önce Nisan ayının sonuna kadar gitmeyi tercih ederken şimdi bu süre Mayıs ayının sonuna kadar sürüyor. Asya destinasyonlarından bahsetmişken, Tayland'daki Sala Bang Pa-In ve Hyatt Regency Koh Samui'de kalmanızı tavsiye edebilirim. Meksika'da ise Ritz-Carlton Meksika. Suudi Arabistan için Habitas Alula ve Brezilya'da The Rosewood Sao Paulo ve Six Senses Botanique öne çıkan adresler arasında.

Merakla beklenen lüks otellerin de açılışlarını bekliyoruz bu yıl. Paris - Cheval Blanc, Bvlgari Hotels and Resorts, Four Seasons Hotel George V gibi Avrupa'da yeni açılan otellere rezervasyon yapma eğilimini de görüyoruz. Haziran ayında, eşi Eugenie de Montijou için III. Napolyon tarafından Fransız tatil beldesi Biarritz'de 1854 yılında inşa edilen görkemli bir otel olan Hôtel du Palais Biarritz'in açılışını bekliyoruz. Ayrıca Londra'da, The Carlton Tower Jumeirah'ın uzun zamandır beklenen renovasyonu tamamlandı. Otel binası tamamen yeniden tasarlandı, oda sayısı azaltılarak daha ferah hale getirildi. Üç katın tamamı modern bir sağlık kulübü olan The Peak Fitness Club & Spa tarafından işgal edildi ve ayrıca şehrin en büyük yüzme havuzuna sahip bir Spa-salon Talise Spa, bir gurme restoranı Al Mare ve çok daha fazlası ortaya çıktı. İstanbul'un uzun zamandır beklenen açılışlarından biri de Mandarin Oriental Bosphorus. Ve 2023 yılına kadar Rosewood Hotel'in Viyana'da açılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER: 2022 SEYAHAT