METROPOL
METROPOL

14 Ekim 2018

İstanbul Tiyatro Festivali'ne Beş Kala

DERLEYEN: ZEYNEP GÜR

İstanbul Tiyatro Festivali, 22. kez 17 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. 22. İstanbul Tiyatro Festivali iki hafta boyunca, yurtdışından 12, Türkiye’den 12 olmak üzere 24 tiyatro, dans ve performans topluluğunun ek gösterimlerle birlikte 55 gösterisini 21 farklı mekanda tiyatroseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Festivalde ayrıca okuma tiyatroları, söyleşiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.

 

Işığın ve Hareketin Sınırlarını Zorlayan Baş Döndürücü Bir Gösteri: Pixel

2014’ten bu yana birçok farklı şehirde sahnelenmiş olan PIXEL, 22. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında İstanbul’a da uğruyor. 1990’ların hip-hop sahnesinin önemli isimlerinden koreograf Mourad Merzouki, İstanbul seyircisine akrobasi, ışık ve sesi harmanlayan olağanüstü bir gösteri sunmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar pek çok farklı çalışmaya imza atan Mourad Merzouki PIXEL’de sokak dansını hip-hop’u, sirk akrobasi ve ışıkla buluşturuyor. 

 tiyatro festivali

Büyüleyici Koreografisiyle Nederlands Dans Theater 1

Nederlands Dans Theater 1, 22. İstanbul Tiyatro Festivali’ne dört farklı koregorafın dört farklı koregrafisinden oluşan bir dans maratonuyla konuk oluyor. İstanbul’da sahnelenecek koreografiler, 2002 senesinden bugüne Nederlands Dans Theater bünyesinde çalışan koreograflar Sol Léon ve Paul Lightfoot; 10 yıldır topluluğun yardımcı koreograflığını yapan, bugüne kadar pek çok farklı topluluk için 50 koreografiye imza atan Crystal Pite ve Hollanda’nın en önemli dans ödülü Zwaan’ı “En Etkileyici Koreografi” dalında iki kez kazanan bir diğer yardımcı koreograf Marco Goecke’ye ait.

 tiyatro festivali

Piccolo Teatro Sekiz Yıl Aradan Sonra İstanbul'da

1947’den beri güncelliğini koruyan Piccolo Teatro di Milano, İtalyan commedia dell’arte geleneğinin önde gelen yazarlarından Carlo Goldoni’nin Komik Tiyatro’su (Il Teatro Comico) ile, sekiz yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da.
 Oyunun yönetmeni, geçtiğimiz yıl prestijli UBU Ödülleri’nde En İyi Oyuncu Ödülü’nü kucaklayan Roberto Latini, Goldoni’nin 1750’de kaleme aldığı Komik Tiyatro’nun bu yenilikçi yorumunda, commedia dell’arte tiplemelerinin ve maskelerinin ötesine geçerek özgün karakterler yaratıyor. Oyunda aynı zamanda Orazio rolüyle seyirci karşında olacak Latini, İtalyan tiyatrosunun mirasına sadık kalırken, bu geleneği geleceğe taşıyacak yorumlarıyla Avrupa tiyatrosuna önemli katkılar sunuyor. Oyunun müzik düzenlemeleri, Roberto Latini’nin daha önceki işlerinde de birlikte çalıştığı, UBU Ödülü sahibi Gianluca Misiti’ye ait. Festivalin yan etkinlikleri kapsamında Komik Tiyatro’nun yönetmeni ve oyuncusu Roberto Latini, profesyonel oyuncularla buluşacağı bir atölye çalışması da gerçekleştirecek.

 

Ünlü Yönetmen Robert Lepage'dan Yepyeni Bir Hamlet Yorumu: Hamlet | Collage

Tiyatroya getirdiği yeniliklerle adından çokça söz ettiren Robert Lepage’ın Moskova’nın önde gelen tiyatrolarından Theatre of Nations ile işbirliğinin ürünü olan Hamlet | Collage, aynı zamanda Theatre of Nations’ın sanat direktörlüğünü üstlenen Evgeny Mironov’un benzersiz oyunculuğuyla 22. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında izleyiciyle buluşuyor. Robert Lepage’ın eşsiz uyarlamasıyla sahneye konan bu oyunda, adalet duygusunun tüm bilincini etkisi altına aldığı Hamlet, Shakespeare’in oyunundaki diğer karakterlerin hayaletleriyle birlikte Evgeny Mironov tarafından ustalıkla yorumlanıyor. Carl Fillion tasarımı ve video sanatının olanaklarını sonuna kadar kullanan bir küp içinde Mironov, 11 Hamlet karakterine âdeta hayat veriyor.

 

Sirk, Clown ve Tiyatronun Mutlu Buluşması: Pss Pss

Camilla Pessi ve Simone Fassari’nin üretken işbirliğinin ürünü olan Compagnia Baccalà, tiyatroyu sirk ve clown ile harmanlayan, eğlenceli, zekice kurgulanmış ve sıklıkla şahit olmadığımız türden bir gösteriyle festivale konuk oluyor. Beş kıtadaki 50 ülkede, 700’ü aşkın performans sahneleyen topluluğun umut dolu performansı Pss Pss, Cirque du Soleil de dahil olmak üzere 15 uluslararası ödülü kucakladı. İlham perileri arasında Chaplin ve Keaton gibi sessiz sinema döneminin yıldızları da bulunun ikili, sessiz sinema dönemine saygı duruşu niteliği taşıyan performanslarıyla yedi yaş ve üzerindeki geniş bir seyirci kitlesine hitap ediyor. Pss Pss, 20 Kasım Salı saat 20.30 ve 21 Kasım Çarşamba saat 19.00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde sizleri bir mutluluk tünelinde yolculuğa davet ediyor.

tiyatro festivali

Yunan Tragedyalarının Usta Yorumcusuyla İki Çarpıcı Buluşma

Tiyatro tarihine adını altın harflerle yazan usta yönetmen Theodoros Terzopoulos, festivale iki yapımla konuk oluyor. Geçtiğimiz festivalde üçlemesinin son oyunu Encore ile buluşan tiyatroseverler, bu yıl serinin ilk iki oyunu Amor ve Alarme’ı izleme fırsatı buluyor. Üçlemesinin ilk halkası Alarme’da Terzopoulos, İskoçya Kraliçesi Mary Stuart ve kuzeni İngiltere Kraliçesi Elizabeth arasındaki, sanat tarihine mâl olmuş taht kavgasını sahneye taşıyor. Yönetmenlik anlayışının temeline yöntem arayışını koyan Terzopoulos’un çarpıcı fikirleri, sahnede anlatıcı Tasos Dimas, Aglaia Pappa ve Sophia Hill’in etkileyici performanslarıyla vücut buluyor. Alarme, 28 ve 29 Kasım tarihlerinde saat 18.30’da ve yoğun istek üzerine 30 Kasım saat 20.30’daki bir ek gösterimle Zorlu PSM Studio’da seyircilerle buluşacak. 

 

"Flaman Seçkisi" Beş Farklı Yapımla İstanbul'da

İstanbul Tiyatro Festivali, uluslararası ve disiplinlerarası bir çalışma alanı olan Belçika merkezli Platform 0090 işbirliğiyle, Belçika’da yaşayan Türkiyeli sanatçıların Türkiye’ye dair konuları, temaları ve bağlamları işlediği beş yapımı İstanbullu tiyatroseverlere sunuyor. Festivale “Flaman Seçkisi” başlığı altında, Flaman Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle konuk olan performanslar arasında, Meryem Bayram’ın imzasını taşıyan Fourfold; İzlandalı koreograf ve dansçı Bára Sigfúsdóttir ile İranlı sanatçılar Masoumeh Jalalieh ve Seyed Alireza Mirmohammadi’nin beden üzerine odaklanan çalışmaları varoluş; Batı Avrupa dans sahnelerinin üretken isimlerinden, çağdaş dans sanatçısı Bahar Temiz için koreograf Marc Vanrunxt’un tasarladığı Beyaz Üzerine Beyaz; imza attığı oyunları aynı zamanda bir yerleştirme mantığıyla kurgulayan Mesut Arslan’ın Gece Sempozyumu ile Gizem Aksu’nun koreografisi YU yer alıyor.

 

Festivalin Yerli Yapımları

İstanbul Tiyatro Festivali’nde, çoğu festivalde prömiyerini yapacak 12 yerli yapım yer alıyor. Festivalde İngiliz yazar Graham Farrow’un kaleminden çıkan çarpıcı hikaye Yüzleşme, Duru Tiyatro yapımı olarak yönetmen Emre Kınay’ın yorumuyla festivalde sahneleniyor. Çağdaş dans sanatçısı, koreograf Tuğçe Tuna’nın 45’lik adlı koreografisi, festivale ilk defa ev sahipliği yapacak Abud Efendi Konağı’nda seyircisiyle buluşurken, Shakespeare’in kahramanı Kral Lear, Oyun Atölyesi yapımcılığı ve Muharrem Özcan’ın yönetmenliğinde hem aktör hem de çevirmen kimliğiyle yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer tarafından canlandırılıyor. Yusuf Atılgan’ın kült romanı Anayurt Oteli’nin başkarakteri Zebercet, tek kişilik bir oyun olarak Talimhane Tiyatrosu yapımcılığında, Firuze Engin uyarlaması ve Kerem Ayan’ın yönetmenliğinde, Halil Babür tarafından yorumlanıyor. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST), Cüneyt Yalaz ile İlker Yasin Keskin’in yazıp yönettiği Artık Bir Davan Var’da, Franz Kafka’nın Bay K karakterini günümüze taşırken; İngiliz mizah yazınının gündemdeki kalemlerinden Tom Basden’ın Dostoyevski’nin aynı adlı öyküsünden esinlenerek yazdığı Timsah, Mert Fırat ve Volkan Yosunlu tarafından sahneleniyor.

tiyatro festivali

İstanbul Tiyatro Festivali biletleri, Biletix satış noktalarıyla hizmet bedelsiz olarak İKSV ana gişeden (Pazar hariç 10.30-18.00 arasında) temin edilebilir.

ETİKETLER: TİYATRO FESTİVALİ , SALON IKSV