METROPOL
METROPOL

14 Aralık 2020

Hagop Ayvaz Arşivi ile Türkiye'nin Tiyatro Tarihe Yolculuk

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Kulis’in ilk sayı kapağı- YKY

Tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın tiyatro arşivinden bir seçki sunan “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan sergi, 1911-2006 yılları arasında yaşamış İstanbullu tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel çabalarıyla oluşturduğu tiyatro arşivinden yola çıkarak, toplumsal bellek, kimlik ve mekân bağlamında Türkiye’nin tiyatro tarihine odaklanıyor. Böylece ziyaretçilerini Türkiye’nin tiyatro geçmişinde bir yolculuğa davet sergi, kültür ve sanatın toplumların bir arada yaşama kültürlerindeki yerini ve önemini, inançla kurulan, emek, özveri ve dayanışmayla varolan “kulis”lerini hatırlatmasıyla da dikkat çekiyor.

Sergiye kaynaklık eden Hagop Ayvaz arşivi, 19. yüzyılın ortalarından günümüze Osmanlı ve Türkiye tiyatrosundaki oyuncular, topluluklar ve tiyatro mekânları hakkında çok sayıda özgün içeriği barındırıyor. Gençliğinde itibaren topladığı kitaplar, dergiler, belgeler, afişler, fotoğraflarla dolu çalışma odasını "cennetim" olarak nitelendiren Ayvaz’ın incelikli benzetmesi tutkuyla bağlı olduğu tiyatro, arşiv ve toplumsal bellek arasında kurulabilecek bağlara dair de ipuçları veriyor.

Üç ana bölümden oluşan serginin ilk bölümü sanatçının İstanbul’da Ermenice tiyatro üretimi ve etkinliklerine odaklanırken, ikinci bölüm Ayvaz’ın 1946-1996 arasında yayımladığı Kulis dergisine, son bölüm ise Osmanlı ve Türkiye tiyatro tarihinde mihenk taşı olmuş birçok sanatçıya, topluluğa, oyuna ve mekâna odaklanıyor.

“Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi,15 Aralık 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

 

ETİKETLER: YKY , SERGİ , TİYATRO