EN VOGUE
EN VOGUE

07 Ocak 2021

Sosyal Medyayı Daha Pozitif Kullanmanın Yolları

YAZI: NİCK LEVİNE

Dijital Detoks

Fotoğraf: Jonathan Daniel Pryce

Yeni yıl kararları almaktan hoşlanmıyor olsanız da ocak ayı hayatınıza biraz hareket katmak için ideal bir zaman. Örneğin daha az içki içmek ve daha fazla egzersiz yapmanın yanı sıra sosyal medya akışlarınızı düzene sokabilir, güncelleyebilirsiniz. Böylece Instagram hesabınızda dolaşırken daha akıllı keşifler yapabilirsiniz vaktinizi boşa harcamak yerine… 

“Yaş aldıkça sadece tükettiğim besinlerle değil, online dünyada keşfettiklerimle de kendimi beslemenin önemli olduğunu farkına vardım,” diyor sosyal medya yöneticisi ve içerik yaratıcısı Polly O’Connell. Onun bu cümlesini aklımızın bir köşesine koyarken 2021’de dijital dünyanızı zenginleştirecek beş öneri sizlerle.

1. Sosyal medya mecralarının hepsinde var olmanız gerekmiyor.

@BrightBazaar Instagram hesabının yaratıcısı lifestyle blogger Will Taylor sosyal medyada var olduğu sürede tüm platformlarda iddialı olamayacağını fark ettiğini açıklıyor: “Sosyal medyada tek bir şeyi hakkıyla en iyi şekilde yaparak tanınmak, her platformda ortalama iş yapmaktan çok daha iyidir.”

Sosyal medyayı sadece eğlence için kullanıyor olsanız bile onun bu önerisine kulak vermekte fayda var. Her gün belli bir rutinde Twitter, Instagram ve Facebook’ta neler olup bittiğini takip etmeye çalışarak kendinizi zorlamanıza gerek yok. Bu platformlardan birini sıkıcı ya da rahatsız edici buluyorsanız, hiç düşünmeden telefonunuzdan uygulamasını silin. Ayrıca beyniniz çok doluysa ve viral olacak içerikler üretecek yeteneğe sahip değilseniz, TikTok’da var olmaya çalışmayın. Eğer sosyal medya geçim kaynağınız değilse, orada var olmayı ve her şeyi takip etmeyi bir angarya gibi hissetmemelisiniz.

2. Bazı hesapları takip etmeyi bırakmaktan korkmayın.

O’Connell’ın takip ettiğiniz hesapları temizlemeniz için çok basit bir önerisi var: “O hesaplara bakarken sizlere neler hissettiğine dikkat edin. Her içeriğin bizde yarattığı bir his mutlaka vardır. Bazıları üzgün hissetmenizi sağlarken bazıları sizde kıskançlık duygusunu ortaya çıkarır. Ya da bunların tem tersi mutlu ve motive olmanızı sağlar, hatta heyecan verir.” Bu hisleriniz doğrultusunda eğer bir hesap sizde sürekli negatif duygulara neden oluyorsa mutlaka “Takip etmeyi bırak” tuşuna basmanız gerekmektedir.

Tabi ki bu duygulara neden olan hesap sevdiğiniz, size yakın birine aitse o zaman daha farklı bir yönteme başvurmalısınız. “Eğer bir arkadaşınızın paylaşımları sizde negatif duygulara neden oluyorsa (Büyük ihtimalle bunu kendisi istem dışı yapıyordur.) o hesabı bir süreliğine sessize alabilirsiniz” diye öneriyor O’Connell.

3. Sosyal medya paylaşımlarınızda bahar temizliği yapın.

Hepimizin bildiği gibi tanıştığımız yeni kişiler, potansiyel iş ortakları ya da iş verenlerimizin ilk baktıkları şeylerden biri sosyal medya hesaplarımız. Bu nedenle eğer hala @Chandler_Bings_Beeyatch gibi tweet’ler atıyorsanız, o zaman sosyal medya paylaşımlarınızı bir bahar temizliğinden geçirmenizde fayda var demektir. O’Connell, Instagram hesabının 44,5 bin takipçisi olduğundan kendine daha rahat hareket edebileceği ek bir hesap açtığı belirtirken @Bambi_Paradise ise son zamanlarda yaptığı paylaşımlar konusunda kısıtlandığını hissettiğini dile getiriyor:

“Hesabı asıl açmamın nedeni aslında kendi moda markamı pazarlamaktı. Instagram’da var oldukça öğrendiklerimle dört yılda hatrı sayılır bir takipçi sayısına ulaştım.” Tabii ki Kylie ve Kendall Jenner’ın @Bambi_Paradise hakkında paylaşım yapmasının da etkisi göz ardı edilemezdi: “Bir saatten az bir sürede 7 bine yakın yeni takipçi gelmişti. Ancak o zamanlar Instagram şimdiki gibi değil, bugün çok takipçiye sahip bir kullanıcı bile senden bahsettiğin bu oranda bir artış yaşanmıyor.” Bu amaçla da O’Connell, @Bambi_Blurs adında yeni bir hesap açtı, burada daha özenli bir şekilde fotoğraf seçimi yaparak paylaşımlarını kontrol ediyor. Ancak onun gibi yeni bir hesap açmak istemiyorsanız, O’Connell’ın önerisi bugüne kadar yaptığınız tüm fotoğrafları incelemeniz ve kendinize “Bu sayfama baktığım zaman görmek istediğim fotoğraf mı?” ya da “Başka insanlar bu fotoğrafa baktığında benim hakkında doğru fikre sahip olurlar mı?” diye sormanız. Eğer cevabınız her iki soruya da “hayır” ise, o zaman fotoğrafı silmenizde fayda var.

4. Takip ettiğiniz kişiler konusunda daha stratejik davranın.

Taylor bu konuda kilit noktanın hangi platformu hangi amaçla kullandığınızı keşfetmek olduğunu dile getiriyor: “Eğer Twitter’ı kendi ağınızı oluşturmak ve güncel haberleri takip etmek için kullanıyorsanız, önerim size her grup için bir Twitter listesi yaratmanız. Bir tanesi sektörden sevdiğiniz uzmanlardan oluşur, diğeri ise en güncel haberleri veren gazeteciler ya da hesaplardan… Böylece hangisi konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, o listeye bakarsınız ve boşuna konsantrasyonunuzu dağıtmamış olursunuz.”

Bunun yanı sıra O’Connell zaman akışının donuk ve ilham vermeyen bir alana dönüşmesi bazen çok kolay oluyor: “Vaktimizin büyük bir kısmını aynı ve bildiğimiz içerik paylaşımlarını geçerek geçiriyoruz. Birbirine benzer fikirler ve fotoğraflar arka arkaya karşımıza çıkıyor. Bu da vaktimizi boşa harcamamıza neden oluyor. Sizlere önerim kendinizi beslemek ve geliştirmek için sizden farklı kişileri ya da hesapları takip edin.”

5. Ve son olarak size sadece mutluluk veren hesapları da listenize ekleyin.

Büyük bir özenle hazırlanmış zaman akışlarının bile rahatlamaya ihtiyacı vardır. “@WorriedWhippet gibi köpek hesaplarını takip etmenin bana verdiği mutluluğu size anlatamam.” diyor Taylor ve İngiliz ünlüleri ironik bir şekilde ele alan @LoveOfHuns hesabını da sizlere öneriyor.

Vogue yazarlarından @Raven__Smith da Instagram’daki en komik meme’leri bulma konusunda tam bir uzman. Twitter’da ise efsanevi şarkıcı @DionneWarwick yakın zamanda kendini “Herkesin teyzesi” ilan ederek bir anda ikon oldu. Takipçileri tweet’lerinde hata bulduğunda “Yazım dilimi düzeltmeyeceğim. Öğrenmek zorunda olduklarım yeteri kadar fazla. Bununla yetinmelisinizç” diye cevap verecek kadar kendisiyle barışık biri.

O’Connell ayrıca Instagram’da Lizzo’nun hayran olduğu @TikaTheIggy adlı köpeği, Tayvanlı stil ikonları @WantShowAsYoung ile @CourtneyLove’u takip etmemizi öneriyor: “İnanılmaz bir söz ustası ve harika hikayeleri var.”

ETİKETLER: DİJİTAL DETOKS , SOSYAL MEDYA , İNSTAGRAM , TWİTTER , TEKNOLOJİ