EN VOGUE
EN VOGUE

21 Ekim 2021

Sosyal Medyadaki Kırmızı Bayrakların Sırrı Ne?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

red flag trendi

Getty Images

Son günlerde Twitter, TikTok ya da Instagram’da dalgalanan kırmızı bayraklarla karşılaştığınızı biliyoruz. “Neden her yerde kırmızı bayrak emojileri görüyorum?” diye merak ediyorsanız, internetin son gözdesi ne anlama geliyor birlikte bakalım.

Herhangi bir yerde kırmızı bayrak görünce aklınıza gelenleri bir düşünün. Tehlike? Genellikle sahillerde ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilecek güçlü akıntılar için yapılan uyarı veya bambaşka bir şey? Aslında sosyal medya kullanımı da bu anlamlardan ilham alsa da Twitter, Facebook, Instagram ve TikTok kullanıcıları bu ortak bir ifadeyi meme haline getirdi.

İnsanlar bir ilişkide, arkadaşlıkta veya kişilikte uyarı işaretleri olarak algıladıkları şeyleri belirtmek için kırmızı bayrak emojisi kullanmaya başladılar. Kullanıcılar, olası sorunlu davranışların veya inançların bir uyarı işareti olduğunu düşündükleri alıntıları - bazıları gerçek ve diğerleri değil - paylaştıktan sonra birkaç kırmızı bayrak emojisi ekliyorlar. Diyelim ki Adele’in son şarkısı Easy On Me’yi çok beğendiniz ve bunun beğenilmemesi sizin için bir kırmızı bayraklı acil durum. Bunu kırmızı bayrak akımına uyarlamak için şarkıyı sevmediğini belirten bir ifadeyi kırmızı bayrak emojisiyle paylaşarak kendi 'kutsalınızı' belirlemiş oluyorsunuz.

red flag trendi

Getty Images

Bu akım gün geçtikçe Twitter’da popüler hale geldi. Öyle ki Twitter, geçtiğimiz salı günü emoji kullanımının yüzde 455 oranında devasa bir artışıyla kırmızı bayrak içeren 1,5 milyon tweet atıldığını bildirdi; #redflags hashtag'i Çarşamba günü Twitter'da trend oldu. Netflix’ten Pepsi’ye kadar birçok marka da bu akımdan geri kalmamak için kurumsal hesaplarından paylaşım yaptı. Hatta Olimpiyatların resmi hesabı, kırmızı bayraklarla birlikte "Spor abartılıyor." ifadesini tweetledi, resmi Twitter hesabı (@Twitter) "Twitter'da değilim.” ifadesini kırmızı bayrakladı. Meme ile ilişkilendirilen bazı tweet'ler, insanların Beyoncé gibi kültürel ikonlar veya Shrek gibi filmler karşısında beğenilerini ifade eden durumlar olacağı gibi sosyal ilişkilerdeki ciddi sorunları da içerebiliyor.

Peki sizin kırmızı bayrağınız ne? Gece mesajlaşmasında uyuyakalınması mı? Mansplaining ustası erkekler mi yoksa Easy On Me’yi gerçekten sevmeyenler mi? Kırmızı bayraklarınızla tüm uyarılarınızı vermek için yalnızca birkaç tuşa basmanız yeterli.

ETİKETLER: TWİTTER , RED FLAG TRENDİ