EN VOGUE
EN VOGUE

27 Temmuz 2021

Sosyal Medya Kullanımını Daha Sağlıklı Hale Getirmenin 5 Yolu

YAZI: BAHAR ERGEL

Nikola Tesla, radyo sinyallerinin uzaktan kontrol edilmesine ya da elektriğin kablosuz transferine çalışırken ve Alan Turing Enigma'nın şifresini çözerken bilim adına attıkları adımlarla bugün kullandığımız teknolojinin en primitif hallerini inşa ettiklerini bilmiyorlardı. Fakat 20. yüzyılın son çevreğinde hayat, daha önce kimsenin tecrübe etmediği bir yöne doğru evrilmeye başladı. 

Bugün, bilgisayarların, ardından mobil araçların ve nihayetinde sosyal medyanın günlük düzenimize entegre oluşuyla yepyeni bir bilgi, eğlence ve iletişim ağının ortasında kaldık. Zevklerimiz, estetik değerlerimiz, çevremizi algılama şeklimiz, tepkilerimiz ve davranışlarımız sosyal medya ışığında şekillenmeye ve hatta sunulmaya başladı. Servis etmek istediğimiz bir karakter kurgulayıp kendimizle benzer şeyleri düşünüp beğenen insanlarla bir arada olduğumuz bir komünite içinde yeni faunamızı geliştirdik. 

sosyal medya kullanımıFotoğraf: Getty Images

İçerisinde, gerçeğe alternatif bir dünya tasarladığımız sosyal medya, geçen zaman içerisinde eğlencenin ibresini bağımlılığa, depresif hissettirmeye ve gerçeklikten kopmaya döndürdü. 

En basit hedefi kullanıcıları daha uzun zaman uygulama içerisinde tutmak olan sosyal platformlar dostumuz olmak yerine hayatımızdan ve ruhumuzdan çalmaya başladı. Instagram gibi devler, aldıkları negatif geri bildirimler sonucu nomofobi etkilerini gidermek için bazı önlemler almaya başladı. Uygulamada geçen zamana dair uyaranlar koyma, gizli beğenileri aktif etme gibi çalışmalar çevrimiçi aksiyonların ruh sağlığı ve benlik saygısı üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmek için kullanılmaya başlandı. 

Editör Sarah Raphael ve model Naomi Shimada, Mixed Feelings: Exploring the Emotional Impact of our Digital Habits kitabında sosyal medyanın olumsuz etkilerini azaltmak için 5 yöntemin altını çiziyor. 

sosyal medya kullanımı

Fotoğraf: Getty Images

Yargılamadan Önce Düşünmek 

Kişisel marka alanı haline gelen Instagram, bugün insanları görüşleri, bedenleri, başarı ve başarısızlıkları üzerinden belirleyen bir mecra. Bizim aldığımız aksiyon ise paylaşılanlar karşısında taraf olmak. Beğenmek, olumlu ya da olumsuz yorum yapmak, yargılamak, eleştirmek... Burada yapmamız gereken, yargılayıcı olmadan önce kendimize odaklanmak ve tepki verdiğimiz konu ya da paylaşımın bizde kendimizi rahatsız eden bir şeye referans olup olmadığına emin olmak. Bu sayede daha nötr tepkiler verebiliriz. 

Gerçekte Nasıl Göründüğünün Farkında Olmak

Telefon kameraları selfie çektiğimizde yüzümüzü olduğundan farklı gösterir. Sanat tarihinde rakursi denen bu görüntü dezenformasyonunda kameraya yakın alanlar olduğundan büyük görünür ve sert bir perspektifle geriye doğru ilerler. Özellikle 3 kameralı yeni modellerde yanlara doğru genişleyen görüntüleri herhangi bir nesneyi fotoğraflayarak rahatça test edebilirsiniz. Telefon kamerasıyla çekilen görüntüler eğer sizi rahatsız hissettiriyorsa muhtemelen gerçektekinden ya da aynaya baktığınızda gördüğünüzden farklı olduğu içindir. Telefon kameranızın ardından kendinizi incelemeyi bırakmak mantıklı bir seçenek olabilir.  

Destinasyonları Instagram'ın Önerilerine Göre Seçmemek

'Instagram Point' son dönemlerde otellerin, işletmelerin ve hatta turizm sektörünün hayli üzerine çalıştığı bir alan. Bulunduğunuz ortamda en iyi fotoğraf karesini yakalayabilmek için önceden burada çekilmiş fotoğraflara bakmak, ambiyansa uygun kıyafetler seçmek, olası pozlara çalışıp gitmek sizi bir anlamda kurgulanmış girdabın içine çekebilir. Sadece insan için değil popülaritesi bir anda artan doğal güzellikler ya da aynı dönemde kalabalıklaşan sahiller için de geçerli negatif etkiler barındırıyor bu tutum. Seyahatleri Instagram feed'inizi doldurmak yerine anı biriktirmek için planlamak spontane fotoğraflar çekerek özgün bir stil oluşturmak belki sizi daha mutlu eder.

Sosyal Medya Profillerinin Gerçeği Yansıtmadığını Bilmek 

Henüz yüz yüze tanışmadığınız birinin sosyal medya profilinden çok farklı olduğunu deneyimlediniz mi hiç? En başta da anlattığımız gibi sosyal medyanın kurgulanmış ve mümkün olan en estetik görünüme odaklanan bir alan olduğunun farkında olmak gerekiyor. 'En iyi halimizin çevrimiçi versiyonu' diyebiliriz buna. Herhangi biri ile ilgili negatif ya da pozitif bir yargıya kapılmadan önce onu sosyal medyada kendini öne çıkardığı şeklinden çok, gerçek haliyle tanımak bu sebeple önemli... 

İyi Yönlere de Odaklanmak 

Söz konusu sosyal medya olduğunda çoğu makale olumsuz etkilere odaklanıyor. Burada biraz kendimizi yönetmemiz ve davranışlarımızı şekillendirmeniz gerekiyor. Sorumuz şu olmalı: 'Sosyal medyayı kendimiz için daha verimli hale nasıl çevirebiliriz?" İlham veren hesapları takip etmek, eğlenceli ve pozitif içeriklere odaklanmak, bilgi aktarımı konusunda kürasyon yapan hesapları incelemek ve kullanım alışkanlığını belirli saatler çerçevesinde kısıtlamak yapılabilecek küçük değişikliklerden birkaçı... 

*Jonathan Daniel Pryce'ın Vogue UK'de yayınlanan makalesinden referanslarla. 

 

ETİKETLER: SOSYAL MEDYA , İNSTAGRAM , MENTAL SAĞLIK