EN VOGUE
EN VOGUE

25 Mart 2022

Dijital Dünyadan Haftanın Gelişmeleri

YAZI: BAHAR ERGEL

tech

Akşamdan sabaha değişimler fark ettiğimiz dinamik bir dünyanın içerisinde yaşarken artık dijital medya sadece profesyonel olarak bu alanla ilgilenenlerin değil, kişisel marka iletişimi için kullananlardan küçük işletme sahiplerine herkesi ilgilendirir hale geldi. 

Zamanın ruhunu yakalayabilmek için dijital dünyada yaşanan gelişmeleri sıralıyoruz. 

 

Meta’dan NFT Adaptasyonu

Geleceği kurgulamaya devam eden teknoloji şirketleri her an yeni gelişmeleri sunarken Mark Zuckerberg geçtiğimiz hafta Meta’nın NFT adaptasyonunu duyurdu ve çok yakında NFT’lerin Instagram’da yer alacağını açıkladı. Bir süre sonra NFT’ler Instagram üzerinde gösterilebilecek ve hatta oluşturulabilecek. Detayları merakla bekliyoruz. 

 

Instagram Kronolojisi

Algoritmasını sık sık güncelleyerek kullanıcılarını yenilikler konusunda dinamik tutan Instagram, feed görünümde gönderilerin hangi algoritma ile listeleneceği konusunda kronoloji hamlesi yapacağını açıklamıştı. Bazı hesaplarda özellik bir süredir kullanılabilirken yakında herkes için aktif hale geliyor. Feed görünümünde favoriler, kronolojik liste ve varsayılan olarak kullanıcının tercihine bırakılıyor. Ayarları değiştirmek için akış ekranındayken Instagram logosunu tıklamanız yeterli. 

 

Twitter’da GIF Dönemi

Video formatları konusunda ataklarına devam eden Twitter, geçtiğimiz günlerde GIF oluşturmanın önünü açtı. Şimdilik sadece iOS kullanıcıları için aktif olan özellikte dikkat çeken detay ise hazır GIF’lerin paylaşımı değil çekilen fotoğrafların uygulama içerisinde GIF’e dönüştürülebilmesi. 

 

Yakındaki Yerleri Keşfet

Güzel bir yemek yemek ya da bilgisayarı alıp sakince çalışmak için etrafımızda henüz keşfetmediğimiz nasıl mekanlar olduğuna bakmak hepimizin alışkanlıklarından. Instagram’ın yeni özelliği çevremizdeki cafe ve restoranları göstermek için testler yapmaya başladığını açıkladı. Çevrede paylaşılan hikayeler üzerinden çalışan sistem hakkında detayların da yakında açıklanacağını tahmin ediyoruz. 

 

Yeni NFT Pazaryeri: LimeWire

90’lı yılların çok sık kullanılan uygulamalarından, muhtemelen sarı-yeşil lime ikonunu gördüğünüzde anımsayacağınız download programı LimeWire hayatımıza geri dönüyor. Fakat bu sefer dijital dünyanın dinamiklerine uygun bir güncelleme ile, NFT pazaryeri olarak. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Twitter Shop Artık Hayatımızda

Sosyal medya mecralarının e-ticaret entegrasyonlarına bir yenisi daha ekleniyor ve Twitter, Twitter Shops ile markalara ürün sergileme imkanı verecek şekilde testlerini gerçekleştiriyor. Bunun nasıl bir gelir modeli olacağını gelişmeler açıklandıkça öğreneceğiz. Direkt kaynağından bilgi almak isterseniz resmi sitedeki blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Özellikler Arası Geçiş

Instagram geçtiğimiz günlerde öne çıkan hikayelerin Reels yapılabilmesine imkan veren özelliği tanıttı. Müzik koleksiyonundan ses de eklenebilen format, sabitlemek istediğimiz anları videoya dönüştürmek için güzel bir araç.

ETİKETLER: DİJİTAL , DİJİTAL MEDYA , TECH , SOSYAL MEDYA , NFT , TWİTTER , İNSTAGRAM , META