EN VOGUE
EN VOGUE

11 Şubat 2021

Basic.Space: Online Alışverişte Özel Davetiye Sistemi

DERLEYEN: BAHAR ERGEL

basic.spaceFotoğraf: Christian Vierig - Getty Images

Online alışveriş tam anlamıyla avlandığımız bir alan. Bir site ya da uygulama içinde saatlerce gezinmek, üründen ürüne dolaşmak. Eğer ‘it bag’ bir çanta arıyorsanız ya da vintage bir parçaya yöneldiyseniz Basic.Space online alışveriş sürecinizi kolaylaştırabilir. Şimdiden burada Instagram'dan aşina olduğumuz Sami Miro’ya ya da eski tişörtlerden özel koleksiyonlar hazırlayan Noel Bronson’a rastlamak mümkün. Platformun en popüler kategorilerden biri moda olsa da dekorasyon ürünleriyle mobilya seçenekleri de oldukça dikkat çekiyor.

Alışagelmiş e-ticaret sitelerine alternatif olarak daha kişisel deneyimler sunma amacıyla geliştirilen Basic.Space, zevkine güvendiğiniz birinin koleksiyonundan parçalar satın almanıza da olanak tanıyor. Uygulamanın kurucusu Jesse Lee’nin birkaç yıl önce sahip olduğu ‘kıyafetleri satma’ fikri arkadaşları arasında bir sosyal ağ kurma adımıyla başlayarak bugünkü haline evrildi. Lee, "İnsanlar Poshmark, Depop ve The RealReal'da eski ürünler satıyorlardı, ancak hem ürün açısından hem de bir bakış açısından tamamen orijinal olduğu bir yer yoktu," diyor Los Angeles'tan telefonla.

Başvuru sürecini ise “Soho House, Raya ile buluşuyor" olarak tanımlıyor. Her potansiyel satıcı bir bekleme listesine girer ve ardından Basic.Space komitesi başvuruyu inceliyor. "Ne kadar ünlü olduğunuz ya da ne kadar etkili olduğunuz önemli değil," diyor. Daha çok zevk sahibi olmakla ilgili. Lee'nin yakın çevresine ek olarak, arkadaşlarının arkadaşlarından tavsiyeler alarak satıcı sayısını 20'den 125'e çıkarmıştı. 

Basic.Space’in amacı havalı bir topluluk oluşturmaktı ve şimdiye kadar topluluğa bilinen birçok isim katıldı. Platformu bir yardım projesi oluşturmak ve UNICEF için maske satmak için kullanan tenisçi Naomi Osaka var bu kişilerden biri. Virgil Abloh, Vitra ile birlikte üç günde tükenen bir mobilya serisi çıkardı. Miami'de, yönetmen Harmony Korine tarafından tasarlanan IRL pop-up maskeleri satışa çıkarıldı. 

ETİKETLER: DİJİTAL , APP , BASİC.SPACE