03 Kasım 2021

Veganlığı Yeterince Biliyor Muyuz?

vegan beslenme

Christopher Coppola

Dünya Vegan Günü, veganlığa ve yaşamı değiştiren faydalarına dikkat çekmek amacıyla1 994'ten bu yana her yıl 1 Kasım'da kutlanıyor. Bu vesileyle vegan beslenme nedir sorusunun peşine düştük ve aklınızdaki olası soruları cevaplamaya çalıştık.

Vegan beslenme Nedir?

Öncelikle bitki bazlı beslenme ve bitki bazlı diyetlerle kesinlikle aynı şey olmadığını söyleyerek, bu soruyu cevaplayabiliriz. Vegan beslenme et, kümes hayvanları ve balık gibi canlıların tüketilmemesine ek olarak yumurta, süt ürünleri ve bal gibi hayvansal ürünlerin tüketilmediği bir beslenme tarzı. Kısacası vegan beslenme, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddeder ve bunu bir yaşam felsefesi haline getirmeyi hedefler.

Vegan beslenme denilince genel olarak “Ne yiyorsunuz o zaman?, Zor olmuyor mu?” soruları akla gelebiliyor. Ancak veganlar çeşitli yaratıcı tarifler ve lezzetlerle zengin ve sömürüsüz sofralar kurabiliyor. Ve hayır, aç kalmıyorlar.

Bir yaşam tarzı olarak veganlık

Vegan felsefesinde yediğimiz besinler çok önemli bir yer tutsa da bu yaşam tarzı elbette yalnızca bununla sınırlı değil. Giysileriniz, kullandığınız kozmetik ürünleri başta olmak üzere tükettiğiniz neredeyse her üründe artık daha dikkatli olmalı ve ürün içeriklerini okumaya başlamalısınız. Hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürünleri, pamuk, bambu, keten kıyafetleri, lastik ve kumaş ayakkabıları ve bu felsefeye uygun marka ve işletmeleri radarınıza almanız gerekiyor. Kısacası bu bir yaşam felsefesi.

The Vegan Society tarafından yapılan bu tanım, durumun en net tanımlarından biri:

“Veganlık, hayvanların yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaçla her türlü sömürü ve zulmünü reddetmeye çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir. Buna ek olarak, hayvanların, insanların ve çevrenin yararına hayvansız alternatiflerin kullanımı geliştirmeye teşvik eder.”

vegan beslenme

Getty Images

Vegan görünürlüğü artıyor

Veganlığın hem sağlığımızı hem de çevreyi olumlu yönde etkileyebileceğini biliyoruz. Son yıllarda popülerliğini artırdığını da söyleyebiliriz. Dünya artık vegan yaşam tarzını benimseye başladı; geç bile kalmış olabilir.

Öyle ki bitki temelli diyetler artık bir kısıtlama biçimi olarak görülmüyor. Aslında süpermarketlerden restoranlara ve tamamen bitki temelli yemek kitaplarına kadar vegan seçenekler artık kolayca bulunabiliyor. Büyük zincir restoranlar menülerinde vegan seçenekleri artırıyor, vegan etiketi sosyal medyada milyonlarca kez paylaşılıyor, moda markaları vegan üretimlerini hızlandırıyor. İklim kriziyle mücadelede atılacak her adım hayati öneme sahipken, araştırmalar bitki bazlı beslenmenin önemli bir adım olabileceğini vurguluyor. Kısacası vegan yaşam tarzı hiç olmadığı kadar gündemimizde ve gün geçtikçe yerini daha da sağlamlaştıracağını söyleyebiliriz.

Böylesine büyük ve önemli bir kararı almak pek kolay olmayabilir, biliyoruz. Ancak hayatınızı ve gezegeni değiştirmek için yeni kararlar almak isterseniz, bu Kasım, başlamak için iyi bir zaman olabilir.

 

ETİKETLER: VEGAN BESLENME , 1 KASIM DÜNYA VEGAN GÜNÜ