22 Nisan 2021

Karbon Ayak İzini Takip Etmek Ne Kadar Önemli?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-04/21/mckinsey-voguebus-florian-gaertner-via-getty-images-aug-20-story.jpg

Getty Images

Dünya gündemine biraz göz attığımızda, eskisinden çok daha fazla önem gösterilen ve aslında çok daha fazla aksiyon alınmasını gerektiren bir konu var; küresel ısınma! Ülke fark etmeksizin tüm gezegeni etkileyen bu konuyu bir zincir olarak ele alırsak, hepimiz o zincirin halkalarıyız bir bakıma. Küresel ısınma ve çevre sağlığından söz ediyorsak da karbon ayak izinden bahsetmemek imkansız. Zira gidişata dur diyebilmek için en önce ele alınması gereken şey bu. Peki, karbon ayak izi nedir önce basitçe üzerinden geçelim. Günlük hayatımızın bir sonucu olarak atmosfere salınan toplam sera gazı emisyonlarına dayalı olarak küresel ısınma üzerindeki etkimizi ölçmenin bir yolu. Karbon ayak izi, yediğimiz besinlerden giydiğimiz kıyafetlere ve kullandığımız ulaşım araçlarına kadar her şeyi kapsıyor.

Küresel ısınma sorununda karbon ayak izimizin sınırlarını takip etmek ise bizim üzerimize düşen bir sorumluluk. Tıpkı sağlıklı beslenme, egzersiz ve meditasyon için kullanılan uygulamalar olduğu gibi, karbon ayak izini ölçmeyi mümkün kılan uygulamalar da mevcut. Capture bunlardan sadece biri ve gezegen dostu yaşam tarzını benimseyebilmek adına, ne kadar et tüketildiği ve hangi ulaşım araçlarının kullanıldığı noktalarında kullanıcıları yönlendiriyor. CO2 emisyonları üzerindeki en büyük etki hükümetler tarafından sağlanacak olsa da, bu tarz uygulamalar kişilerin kendi karbon ayak izlerini ölçmelerine yardımcı oluyor, emisyonları dengelemek için yollar sunuyor ve daha düşük karbonlu bir yaşam tarzı sürdürmek için ipuçları sağlıyor.

21-04/21/cogo-uygulamasii.jpg

CoGo uygulaması, farklı işletmeleri tüketicilerle buluşturarak etik yaşamı destekliyor ve karbon ayak izi takibi yapmayı sağlıyor.

Bu tür uygulamaların fark yaratmak adına önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Yine de profesyonel bakış açısıyla işi daha da ciddiye almak için karbon izleme özellikleri, bankacılık dahil olmak üzere diğer sektörlere de entegre edilmeye başlanıyor yavaş yavaş. Bireysel işlem verilerine dayanarak bazı müşteriler bankaları aracılığıyla karbon ayak izlerini takip edebiliyorlar. Çeşitli bankalar ise farklı uygulamalardan destek alarak müşterilerine bu hizmeti sunuyor. Mesela CoGo isimli uygulama, otuzun üzerinde İngiliz bankasının radarına girmiş durumda. Bu sayede banka kullanıcıları karbon ayak izlerinin gerçek zamanlı kişiselleştirilmiş bir dökümünü görebiliyor, sonuçlarını ülke ortalamasıyla karşılaştırabiliyor, emisyonları dengeleyebilecekleri yollarla ilgili bilgileri görüntüleyebiliyorlar. Merkezi Yeni Zelanda'da bulunan CoGo'nun İngiltere genel müdürü Emma Kisby ise insanların karbon ayak izlerini görmeyi ve takip etmeyi sevdiklerini ifade ederken, söz konusu ürün bazında veriler olduğunda işlerin biraz karışmaya müsait olduğunu da ekliyor. Bu noktada CoGo, Kisby’nin belirttiğine göre 2022’de ürün düzeyindeki verileri göstermek için işletmelerle daha fazla ortaklık kurmaya gayret edecek.

 

ETİKETLER: KARBON AYAK İZİ , SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM