METROPOL
METROPOL

01 Temmuz 2021

The Devil Wears Prada 15 Yaşında

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

the devil's wear prada

Moda dünyasının ışıltılı olduğu kadar sert yanını da mizahi bir dille anlatarak kısa sürede kült filmler arasına giren The Devil Wears Prada, ünlü tasarımcılardan, modellere pek çok yıldız isme yer vererek dönemin en unutulmaz filmlerinden birine imza atmıştı.

Merly Streep muhteşem oyunculuğuyla otoriter dergi patronu Miranda Priestly’e hayat verirken Anne Hathaway ise moda dünyasının tamamen uzağında ve gazeteci olma hayalinin peşinde ilerleyen Andy Sachs’ı canlandırıyordu. Andy’nin iş hayatındaki zorluklarını bir üst seviyeye çıkartan ve Emily Blunt’ın hayat verdiği Emily karakteri ise filmin en sevilen kötü karakteri olmuştu.

the devil's wear prada

Elbette sadece dergi hayatına değil Andy’nin de yavaş yavaş moda dünyasının etkisine girişini izlediğimiz film arkadaşlık ilişkilerinden, kariyer hırslarına kadar pek çok konuyu da hafif ancak etkili bir dille ele alıyordu.

“Hepsi bu kadar.”, “Birçok kız bu iş için kendini feda eder.”, “Herkes bizim yerimizde olmak ister.” gibi pek çok cümle çoktan hafızalarımızda yer ederken her bir karakter için özenle yaratılmış stil kodları ise hala özellikle 2000’li yılların geri dönüşünü kutlayan trendlere yön vermeye devam ediyor. Biz de 2006 yılına geri dönerek The Devil Wears Prada’nın en unutulmaz 15 görünümünü bir araya getiriyoruz.

ETİKETLER: THE DEVİL WEARS PRADA , SİNEMA , MODA