METROPOL
METROPOL

09 Ocak 2021

Hafta Sonu Maratonu: 6 Ödüllü Film Serisi

YAZI: HAZAL BAYAT

Bu hafta sonu mısırınızı patlatın, battaniyenize sarılın, ışıkları kapatın ve sizi saatlerce bu dünyadan koparıp götürecek bir film serisine dadanın. Doğru senayo, oyuncular, yönetmen, müzik ve çok daha fazlasının bir araya getirerek ödülleri toplayan; ve elbette gönüllerimizde asla kaybetmeyeceği bir yer edinen 6 ödüllü film serisini derledik.

Rocky

rockyFotoğraf: IMDB

Yoksul ve kimsesiz bir boksörken dünya şampiyonuna dönüşen Rocky Balboa'nın 8 filme yayılan hayat hikayesi belki bir değil, iki hafta sonu sürecek maratonunuzu başlatabilir. Yapımcılığını ve başrolünü Slyvester Stallone'nin üstlendiği efsane serinin ilk filmi, 1977 Oscar Ödüllerinde on farklı kategoride aday gösterilmiş, törenden En İyi Film dahil üç Oscar'la ayrılmıştı.

Kuzuların Sessizliği (Hannibal Üçlemesi)

rockyFotoğraf: IMDB

Biraz psikolojik gerilim, biraz korku ve bolca Anthony Hopkins oyunculuğu! En İyi Film Oscar'ını kazanan tek korku filmi unvanına sahip Kuzuların Sessizliği'nin, başkarakteri Hannibal'ı odağına alan iki de devam filmi var. Psikiyatrdan sırrı çözülemeyen bir seri katile dönüşen Hannibal Lecter'ın cazibesine kapılarak onun dünyasında ürpertici bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk izleyişinizse uyaralım, kendisinin etkisi kolay atlatılacak cinsten değil.

The Godfather

the-godfatherFotoğraf: IMDB

Asla eskimeyecek bir klasik: The Godfather. Henüz izlemediyseniz zaman kaybetmeden Marlon Brando ve Al Pacino'ya yeniden hayran olacağınız üçlemeyle New York'ta yaşayan İtalyan mafya ailesinin evrenine ışınlanın; daha önce izlediyseniz de sorun değil, The Godfather kesinlikle tekrar tekrar izlemekten keyif alınan o filmlerden biri. Kostümler, mekan, oyuncular, atmosfer... 1945 yılında başlayıp 10 seneye yayılan bir hikayeyi anlatan seri, o yılları yaşamanızı sağlayacak. 

Matrix

the-godfatherFotoğraf: IMDB

Matrix maratonu için bundan daha iyi bir zaman olamaz; çünkü serinin dördüncü filmi 2021'in Mayıs ayında vizyonda! Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss ile 2000'li yılları her alanda etki altına alan seri için seçiminizi yapın: Kırmızı battaniye mi, mavi battaaniye mi? Hangisini seçerseniz seçin, bilim kurgu dolu bir hafta sonu sizi bekliyor.

Shrek

the-godfatherFotoğraf: IMDB

Masal evreninin gerçekliğine -belki biraz fazla gerçekçi şekilde- götüren ve En İyi Animasyon Filmi Oscar'ı dahil birçok ödül kazanan Shrek serisi, temelde basit bir mesaj veriyor: Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Yeşil bir dev olan Shrek, toplumun korkusu ve iğrenmesi sebebiyle bataklığında yalnızlığına alışkın bir şekilde yaşamaktadır. Masal karakterlerinin para karşılığı satın alınıp bataklığına gönderilmesi rahatını kaçırır ve hayatını değiştirecek bir yolculuğa çıkmasını sağlar.

Yüzüklerin Efendisi

the-godfatherFotoğraf: IMDB

Yüzüklerin Efendisi serisini bugüne kadar defalarca kez izlemiş olabilirsiniz; ancak En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dahil birçok dalda Oscar ödülü alan, dünyanın en fazla Oscar ödülü kazanan filmlerinden biri arasına giren Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü'nü de barındıran seriden bahsetmesek bu liste eksik kalırdı. Frodo'nun hikayesine bir kere daha kendinizi kaptırmanızın kimseye bir zararı yok.

ETİKETLER: VOGUETAVSİYE , FİLM ÖNERİLERİ , FİLM LİSTESİ , FİLM SERİLERİ