METROPOL
METROPOL

15 Mayıs 2021

Güçlü ve Ne İstediğini Bilen Bir Külkedisi İle Tanışmaya Hazır Mısınız?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Cinderella bir kez daha ayakkabısını kaybediyor. Ancak bu kez daha modern bir anlatımla, daha güçlü ve ne istediğini bilen biri olarak karşımıza çıkacak.

cindrellaFotoğraf: Kerry Brown

Çocukluğumuzun en bilinen masallarından biridir Külkedisi ya da diğer adıyla Cinderella. Prensesimiz üvey annesi ve kızkardeşleri tarafından dışlanır, tek görevi ev işlerini yapmak ve ailesinin isteklerini yerine getirmektir. Elbette her peri masalı gibi onun da kaderi büyülü bir olayla değişir. Masal hepimizin bildiği masal. Biraz büyüyüp bilinçlendikçe ister istemez sorgulamaya başlıyor insan. Külkedisi ve masalın diğer kadın kahramanları neden hep rekabet içindeydi, neden kadın kahramanlar masallarda hep birbirlerine düşmandı? Peki, Külkedisi neden bu kadar sessizdi, kendi isteklerinin peşinden gidemiyordu da bir prense muhtaç kalıyordu?

Masallar ne zaman değişmeye başlar, bu önyargılar ne zaman yıkılır tam olarak bilmiyoruz ancak atılacak her adımın değerli olduğuna inanıyoruz. Amazon Prime Video’nun yeni müzikal filmi Cinderella, bu masalı modernize ederek yeniden anlatmaya hazırlanıyor.

cindrellaFotoğraf: Christopher Raphael

Nisan 2019’da The Hollywood Reporter, Camila Cabello'nun ilk oyunculuk rolüyle Cinderella'yı canlandıracağını açıklayarak filmin duyurusunu yapmıştı. Hemen ardından Deadline, İngiliz aktör Nicholas Galitzine'in Cabello'nun Külkedisi'nin karşısında Prens Robert'ı oynayacağını açıklamıştı.

Çağdaş küresel sanatçıların pop şarkılarını ve Cabello ve Menzel'in orijinal şarkılarını içeren "Cinderella", geleneksel masalın müzik odaklı modern bir yorumu olarak karşımıza çıkacak. Külkedisi’ni bu kez daha büyük özlemleri olan hırslı ve hayallerinin peşinden koşabilen bir genç kadın olarak izleyebileceğiz.

Amazon Studios Başkanı Jennifer Salke, “'Külkedisi' hepimizin bildiği ve sevdiğimiz bir klasik, ancak bu sefer modern, benzersiz bir dokunuşla ve sansasyonel Camila Cabello ve yıldızlardan oluşan oyuncu kadrosuyla başrolde” diyerek filmin yeni bir bakış açısı sunmaya hazırlandığını vurguluyor. Öte yandan yazar-yönetmen Kay Cannon, klasik hikâyeyi kendi kurallarına göre uyarlayabilme sürecini şöyle anlatıyor: "'Külkedisi hikâyesini yeniden anlatabilir miyim?' 'Onu modernize edebilir ve Külkedisi'ni güçlü ve gerektiğinde sesini çıkarabilen biri olacak değiştirebilir miyim?' diye çok düşündüm. Bu kadar sevilen ve ikonikleşen bir karakteri, özellikle kızların ve genç kadınların yaşadıklarına daha yakın ve kendilerini gerçekten görebilecekleri bir şekilde göstermenin harika bir fırsat olduğunu hissettim." diyor.

Dile getirilen modern anlatım tarzı hepimizi heyecanlandırsa da Cabello'nun heyecanının bambaşka olduğunu tahmin etmek zor değil. Zira kendisi ilk oyunculuk deneyimini bir başrolle taçlandıracak.

Filmden ilk görüntüler paylaşılsa da elimizde henüz bir fragman yok. Amazon Prime Video henüz resmi bir çıkış tarihi açıklamamış olsa da Cinderella’nın önümüzdeki Eylül ayında ekranlara geleceği tahmin ediliyor.

 

ETİKETLER: CİNDERELLA , CAMİLA CABELLO , AMAZON PRİME VİDEO