METROPOL
METROPOL

06 Ocak 2021

Başrolü Arkadaşlıkla Paylaşan 5 Film

YAZI: HAZAL BAYAT

Dostluğun akışa bir yerlerden dahil olmadığı film bulmak çok zor; ancak bazı filmler izlerken bir an önce arkadaşlarınıza sarılmak isteyeceğiniz hisler uyandıracak şekilde başrole alıyor dostluğu. Sarılmaya ve arkadaşlarımızla bir araya gelmeye duyduğumuz özlemin hiç olmadığı kadar arttığı bugünleri film izleyerek değerlendirmek isterseniz, derlediğimiz arkadaşlık filmlerini mutlaka izleme listenize alın.

Thelma and Louise

thelma-and-louiseFotoğraf: Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc./IMDB

Eşleri tarafından inşa edilmiş, sıkıcı ve keyifsiz hayatlar yaşayan iki yakın arkadaş Thelma ve Louise, küçük bir kaçamak yapmaya karar verir. Çıktıkları zararsız yolculukta hiç beklenmedik olaylar yaşanınca bu yol serüveni, bir kaçışa dönüşür. Oscar ödüllü Thelma and Louise'i izleyip izlememe konusunda kararsız kalanlara bir detay daha verelim: Bu karizmatik filmin oyuncuları arasında Brad Pitt de var!

The Intouchables

thelma-and-louiseFotoğraf: Thierry Valletoux/IMDB

Olivier Nakache ve Eric Toledano yönetmenliğindeki Fransız yapımı The Intouchables, normalde bir araya gelmeleri imkansız olan, farklı kutuplardan iki karakterin arkadaşlıklarını konu alıyor. Türkiye'de Can Dostum ismiyle yayımlanan filmin bir kaza sonucu felç kalan zengin iş adamı Philippe'le hapishaneden yeni çıkmış genç bakıcısı Driss karakterleri öyle iyi canlandırılıyor ki, izlerken duygusal anlar yaşamak kaçınılmaz hale geliyor.

The Perks of Being a Wallflower

thelma-and-louiseFotoğraf: Summit Entertainment/IMDB

Stephen Chbosky yönetmenliğindeki 2012 yapımı The Perks of Being a Wallflower, Türkiye'de yayımlanan ismiyle Saksı Olmanın Faydaları, merkeze dostluğun iyileştirici gücünü alan bir film. Arkadaş edinmekte güçlük çeken, içine kapanık Charlie'nin zor geçen lise günleri, onu karamsar ruh halinden kurtaracak üvey kardeşler Patrick ve Sam'le tanışmasıyla değişir. Emma Watson'ın genç yaşlarında da kusursuz bir performans sergilediğini kanıtlayan film, her detayıyla izlemeye değer. 

Stand By Me

thelma-and-louiseFotoğraf: Columbia Pictures/IMDB

 

Stephen King'in The Body isimli kitabından sinemaya uyarlanan Stand By Me, kitap tutkunu Gordie'yle üç yakın arkadaşı Chris, Vern ve Teddy'nin kasabadaki cinayet haberleri üzerine çıktıkları yolculuğu anlatıyor. When Harry Met Sally isimli filmle adını duyuran Rob Reiner'ın yönetmenliğindeki film, Stephen King'in ürpertici dokunuşlarını da barındıran sıcacık bir çocukluk macerası.

The Breakfast Club

thelma-and-louiseFotoğraf: IMDB

Amerikalı yönetmen John Hughes'ın en ünlü filmi sayılabilecek 1985 yapımı The Breakfast Club, listedeki diğer filmlerden biraz daha farklı bir arkadaşlık sürecini konu alıyor. Aldıkları cezalar sebebiyle hafta sonunu okulda geçirmek zorunda kalan birbirinden tamamen farklı karakterlere sahip 5 öğrencinin tanışma ve arkadaş olma süreçlerini odağına alan film, gerçek bir başyapıt.

ETİKETLER: VOGUETAVSİYE , FİLM LİSTESİ , ARKADAŞLIK , CAN DOSTUM , BENİMLE KAL , THELMA AND LOUİSE , FİLM ÖNERİLERİ