METROPOL
METROPOL

19 Haziran 2021

Akdeniz Kıyılarında Gezintiye Çıkaran 5 Film

YAZI: HAZAL BAYAT

Maviyle yeşilin buluştuğu, yazın hafifliğinin romantizmle harmanlandığı filmler: Özetle yaz filmleri... Tatile gidemediyseniz ya da tatildeyken farklı kıyıların maviliklerini keşfetmek istiyorsanız konularıyla birbirinden ayrılan, konumlarıyla ortak noktada buluşan bu filmleri listenize alın. İşte Meryl Streep'li Mamma Mia!'dan Ferzan Özpetek imzalı Serseri Mayınlar'a (Mine vaganti), Yunanistan ve İtalya kıyılarında dolaşarak oturduğunuz yerden Akdeniz kokusunu almanızı sağlayacak 5 yapım.

Mamma Mia! (2008)

mamma-miaFotoğraf: IMDB/Universal Pictures

İsveçli müzik grubu ABBA'nın şarkılarının hakimiyetindeki eğlenceli Broadway müzikali Mamma Mia!'nın beyaz perde uyarlaması olan 2018 yapımı film, izleyenleri Yunan adalarına götürüyor. Phyllida Lloyd'un yönetmenliğini yaptığı Mamma Mia!'da babasının kim olduğunu öğrenmeye çalışan Sophie'nin annesini canlandıran isimse 14 Oscar adaylığı ve 2 Oscar ödülü sahibi ünlü oyuncu Meryl Streep.

Mine vaganti (2010)

mamma-miaFotoğraf: IMDB

İtalya'nın güneyinde yaşayan bir ailenin yaz hikayesini konu alan Serseri Mayınlar (Mine vaganti) Ferzan Özpetek imzalı. Başrollerini Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo ve Alessandro Prezios'un paylaştığı İtalya menşeili film, yer yer gergin ancak eğlenceli bir aile kargaşasını anlatıyor.

Call Me By Your Name (2018)

call-me-by-your-name
Fotoğraf: IMDB

1983 yazında, İtalya'nın kuzeyinde 17. yüzyıldan kalma bir villada hayatından gayet memnun bir yaz tatili geçiren 17 yaşındaki Elio Perlman'ın hisleri ve düşünceleri babasının yanında staj yapmaya gelen bir öğrenciyi görmesiyle karışmaya başlar. Aynı isimli kitaptan uyarlanan Beni Adınla Çağır (Call Me By Your Name), İtalya'nın tüm güzelliklerini gözler önüne seren romantik bir yapım.

The Life Aquatic with Steve Zissou (2004)

mamma-miaFotoğraf: IMDB

Wes Anderson'ın kendine has eğlenceli tarzıyla okyanus bilimci Steve Zissou'nun hikayesini anlattığı filmi Suda Yaşam (The Life Aquatic With Steve Zissou), izleyiciyi gerçeklikle fantastik arasında kalacağı mavi bir yolculuğa çıkarıyor. 

A Bigger Splash (2015)

mamma-miaFotoğraf: IMDB

Türkiye'de Sen Benimsin ismiyle yayımlanan 2015 yapımı A Bigger Splash, İtalya'da bir yaz gezintisine çıkan çiftin kendilerine dahil olan iki isimle değişen tatillerine odaklanıyor. Akdeniz kıyılarının tüm güzelliğini yansıtan film Luca Guadagnino yapımı.

ETİKETLER: WES ANDERSON , FERZAN ÖZPETEK , AKDENİZ , FİLM ÖNERİLERİ , FİLM LİSTESİ , YAZ FİLMLERİ