LIVING
LIVING

29 Aralık 2020

#Vogue2021Trends: Yerel Değerlerin Öne Çıktığı Seyahatler

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

2020 küresel bir salgının etkisinde hayatımızı pek çok yönden değiştiren bir yıl oldu. İmkân bulabildikçe evlerimizde kaldığımız bu dönemde pek çok şey özledik ve seyahat etmek de bu listenin üst sıralarında.

Ne kadar zor bir yıl geçirsek de yeni yıl yeni başlangıçlar, yeni umutlar da getiriyor diye düşünüyor ve seyahat hayalleri kurmaya başlıyoruz. Maxx Royal Marka Yöneticisi Banu Akan ve seyahat fotoğrafçısı Onur Yüksel (@bayaiyi) ile 2021 seyahat trendlerini konuştuk.

2020 küresel bir salgının gölgesinde geçen bir yıl oldu, hayatlarımızı pek çok yönden değiştirdi. Bu durum 2021 seyahat trendlerini nasıl etkiledi, yeni yılda hangi seyahat trendleri öne çıkacak?

BANU AKAN: 2020 yılı hepimiz için çok zor bir yıl oldu. Benim de yeni yıldan beklentim, bu yılı unutturacak kadar umut ve mutluluk dolu olması elbette… Sanırım bu yıl edindiğimiz bazı alışkanlıklar bir süre daha bizimle olacak. Her ne kadar sosyalleşmeyi fazlasıyla özlesek de hijyen ve sağlıkla ilgili önlemlerimiz 2021 yılında da devam edecek. Tüm bu süreçte doğaya olan ilgi, doğaya yakın olma isteği oldukça arttı. Kısacık bir doğa yürüyüşünün bile ruhumuza ne kadar iyi geldiğini fark ettik. Dolayısıyla 2021 seyahat trendleri arasında doğanın başrolde olduğu tatiller mutlaka yer alacak. Bu durumu, insanın doğaya olan özlemini gidermesi ve ona duyacağı saygıyı artırması bakımından çok kıymetli buluyorum.

Yolculuk ve seyahat sırasında alınması gereken önlemler hakkında neler düşünüyorsunuz, nelere dikkat etmeliyiz?

B.A: Öncelikle zor bir yıl geçirmiş olsak da psikolojik ve ruhsal olarak kendimize vakit ayırmalıyız. Tam anlamıyla hayatımıza bir mola vermek ve kendimizi yenilemek için birkaç gün de olsa tatil yapmak oldukça önemli. Yapmamız gereken tek şey hijyenimize dikkat etmek. Yolculuk esnasında sosyal mesafeye dikkat edilemeyebilir; bu yüzden herkesin kendi hijyen kontrolünü sağlaması çok önemli. Uçaklar ve havaalanları bu konuda gerçekten çok titiz ve özenli bir çalışma yürütüyor; fakat yine de kendi önlemlerimizi en iyi şekilde almakta fayda var. 

Değişen seyahat alışkanlıklarımıza kendi işletmeniz bünyesinde nasıl adapte oldunuz, ne gibi yenilikler getirdiniz? Geçtiğimiz senelere göre nasıl farklılıklar göreceğiz?

B.A: Maxx Royal otellerinin çıkış noktası ‘Grand Butik Otel deneyimi yaşatmak’ olduğu için odalar ve bütün alanlar oldukça geniş ve ferah. Dolayısıyla sosyal mesafe kurallarına oldukça elverişli alanlara sahibiz. Maxx Royal Kemer’de sadece a la carte servis verdiğimiz ve Maxx Royal Belek’te de o altyapıya sahip olduğumuz için restoranlar bölümünü de kolayca adapte ettik. Her zaman en büyük önceliğimiz misafirlerimizin sağlığı, güvenliği ve konforu olduğu için tüm otellerimizde normalde gösterdiğimiz özeni maksimum seviyelere taşıdık. Kendine zaman ayırmak isteyen herkesi doğaya saygılı otellerimizde güvenle ağırlamaya hazırız.

Binx WALTON

Binx Walton Fotoğraf: Angelo Pennetta, İngiliz Vogue

2021 seyahat trendlerini nasıl etkiledi, yeni yılda öne çıkacak seyahat trendleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

ONUR YÜKSEL: Roadtrip pandemide en güvenli seyahat yolu olarak ön plana çıktı. Otomobille seyahate çıkmak, seyahatlerde hem güvenli mesafeyi hem de hijyeni korumak için en konforlu tercih. Bizce pandemide Türkiye’de olmak da büyük bir şans. Diğer ülkeler bizim gibi şanslı değiller. Bu coğrafyada, 4 mevsim herkes aradığını bulabilir. Okuyucularımıza daha fazla seyahat etmek konusunda ilham vermeyi ve Türkiye'nin tarihi değerlerine dikkat çekmeyi hedefliyoruz yıllardır. Türkiye’nin antik kentlerini, kültürel miraslarını ve doğa harikalarını fotoğraflayarak arşivliyorduk. Araya yurtdışı seyahatleri girmeyince listedeki eksiklerimizi daha hızlı kapamaya başladık. 

Yolculuk ve seyahat sırasında alınması gereken önlemler hakkında neler düşünüyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz?

O.Y: Pandemiyle birlikte, yolculuk ve seyahat sırasında teması mümkün olduğunda düşürmek için evden çıkmadan hazırlık yapmaya başladık. Dışardan bir şey alıp yolda dezenfekte etmekle uğraşmak yerine, ihtiyaçlarımızı evde ve daha sağlıklı ürünlerle hazırlıyoruz. Yiyecek ve içeceklerimizi saklamak için soğutuculu çanta, kahve için de termos kullanıyoruz. 

Salgının olmadığı günlerin hayalini kuralım istiyoruz. Sizin salgınsız bir dünyada 2021 için seyahat planlarınız ve hayalleriniz nasıl olurdu?

O.Y: Pandemi çıkmasaydı 2020’de uzun bir Güney Amerika seyahati planlamıştık. Bu hayali 2022’den önce gerçekleştirmemiz pek mümkün görünmüyor ama yine de hazırlıklara devam ediyoruz. Sırf bu seyahat için İspanyolca öğreniyoruz. 2021 için daha ulaşılabilir planlarımız var. Yurt içinde Çatalhöyük ve kendimizi güvende hissettiğimiz an yurtdışında Cape Town seyahati planlıyoruz. Çatalhöyük Türkiye’de Unesco listesinde girmiş yerler arasında henüz fotoğraflamadığımız tek kültür mirasımız. 

ETİKETLER: #VOGUE2021TRENDS , SEYAHAT