METROPOL
METROPOL

19 Şubat 2021

Tate'in Çevrimiçi Projesi Resilient Responses'de Tanıdık Bir İsim

EDİTÖR: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Ekin BernayEkin Bernay

Pandemi dönemiyle hayatımıza giren çevrimiçi sanat etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Londra'nın önde gelen müzelerinden Tate'de performans, dans ve müzik alanında çalışan sanatçıları bir araya getirerek çevrimiçi bir performans sunuyor. Performans sanatçısı, dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay, iki farklı çalışmasıyla Tate tarafından gerçekleştirilen Resilient Responses projede yer alıyor.

Karantina sırasında izleyicisiz boş tanklarda gerçekleştirilen Resilient Responses başlıklı performans videosu her sanatçının pandemi sırasında kimlik, izolasyon, yabancılaşma ve insan direnci başlıklarındaki araştırmalarının üretimlerine yansımalarından oluşuyor. Dört sanatçının çalışmalarını bir araya getiren performans videosu, mevcut gerçekliğe, mekânın özelliklerine ve kimliğe yaratıcı yanıtlar oluşturmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Performans, dans ve müzik alanında çalışan sanatçılar Thomas Heyes, Ekin Bernay ve Rowdy SS ile özel konuk Rebecca Bellantoni’nin yer aldığı performans videosunun ortak teması ise çağdaş sanatçı Bruce Nauman’ın çalışmalarına dayanıyor.

Tate’in Genel Program Küratörü Annie Bicknell küratörlüğünde gerçekleştirilen ve Bruce Nauman’a atıfta bulunan Resilient Responses adlı performans videosu, Tate Müzesi’nin internet sitesinde çevrim içi olarak 4 Mart’a kadar izlenilebilecek.

Bernay’ın bir diğer projesi ise yine Resilient Responses kapsamında yer alan Resilient Responses: Repair and Restore adlı sanatçı atölyesi. Sanatçının sunduğu atölye, Bruce Nauman’ın insan olmanın ne anlama geldiğini keşfetmek için bedenini materyal olarak kullandığı çalışmalarından ilham alarak, katılımcıları içsel güç ve direnç ile yavaşlama, derin düşünme ve bağlantı kurmaya davet ediyor.

Atölye 21 Şubat’a kadar Tate’in internet sitesinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

ETİKETLER: TATE , PERFORMİSTANBUL , EKİN BERNAY