METROPOL
METROPOL

02 Temmuz 2021

Sokakların Esas Gücü: Eşitlik ve Birlik Olma

RÖPORTAJ: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Grafik tasarımcı ve illüstratör Dilara Akbal, sporun en önemli iki ögesi olan “eşitlik” ve “birlik olma”nın gücünden ilham alan basketbol sahaları tasarladı. Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın basketbol sahalarının yeniden tasarlandığı projenin amacı, sokak basketbol kültürünü geliştirmek olarak öne çıkıyor. Projenin detaylarını tasarımcı Dilara Akbal’dan dinliyoruz.

 21-07/04/_29a9450-copy-2-1625394691.jpg

Bu proje nasıl gelişti, siz neler hayal ederek başladınız bu projeye?

Nike ile birçok proje de bir araya gelmiştik; bu proje de bana onlar sayesinde ulaştı. Nike ve Sportive’in bana verdiği brief doğrultusunda eşitlik ve özgürlük kavramlarının ön planda olduğu bir tasarım yapmamı istediler. Nike’dan gelen briefi aldıktan sonra çok heyecanlandım. Çünkü proje aynı zamanda kendi içimde düşündüğüm bir sorunu ele alıyordu. Sokak kültüründe de insanlar bir şekilde sorunlarını dile getiriyor. Benim tasarladığım saha da bir şeyler anlatmalıydı. Hayalim sahada görselleştirdiğim özgürlük, eşitlik, sevgi gibi kavramların gerçek hayatta da bir araya gelmesi.

Proje kapsamında Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın basketbol sahalarını yeniden tasarladınız. Nelerden ilham aldınız, tasarımın detaylarını bir de sizden dinlemek isteriz.

Tasarımın ilham kaynağı sokakta basket sahasında oynayan çocuklar oldu. Evimin yakınındaki basketbol sahasına gidip sahayı ve onu nasıl kullandıklarını gördüm. Kızlar ve erkekler bir arada gülüp eğlenerek bir oyun oynuyorlardı. Bu nedenle tasarımı yaparken ilk düşündüğüm şey ben sahada bir oyunu canlandıracaktım, oradaki gerçek mücadeleyi gösterecektim. Bu yüzden iki sahayı tek bir tasarımda kullanmak istedim. Birbirine uzanan kollarla ve toplardaki alevlerle bu oyunun hızını, birlikteliği ve mücadeleyi yansıtmaya çalıştım. Peki, bu çalışmadaki insanlar ne için mücadele ediyor derseniz, onu da sevgi ile birleştirdim ve her takımın yüzüne ve ellerin birleştiği yerlere kalpler koydum. Toptaki ateşler yarışın hızını, kalpler ise bu yarışın sevgi ve eğlence ile oynanmasını temsil ediyor. Her sahada bir kız ve bir erkek kullandım ve bununla da eşitliği savundum. Mücadele etmeyi seven bir insanım ama bu mücadeleye kimseyi kırmadan doğru aktarımlarla yapmak isterim. Umarım tasarımım da savunduğum kavramları aktarabiliyordur.

Sokakları çok özlediğimiz zamanlardayız. Projenin amaçlarından biri de sokak basketbol kültürünü geliştirmesi. Sanat ve sporu buluşturan bir proje diyebiliriz aslında. Siz neler söylemek istersiniz, bu projenin bir parçası olmak size neler hissettirdi?

Bence sanatın ve sporun bu şekilde bir araya gelmesi çok güzel. Çünkü oyunu izlerken gördüğün her şeyi görsel olarak da hissetmek bana heyecan veren bir durum. Bu projenin bütün söylemlerini çok seviyorum, bu yüzden bu proje de yer almak benim için çok anlamlı. Kadıköy Belediye’sinin böyle projelere yer açması da çok güzel bir şey, benim gibi bir sürü genç illüstratör var ve bunların desteklendiğini görmek umut verici. Umarım böyle daha çok projeye dahil ediliriz.

dilara akbal 

Proje tamamlandıktan sonra nasıl tepkiler, geri dönüşler aldınız?

Bu alanı ben tasarladım ama tasarlamamda yardımcı olan koskoca bir ekip var. Aylarca bu proje üzerinde çalıştık. Bizce çok güzel bir projeydi ve geri dönüşlerin de bu anlamda olumlu olması beni çok mutlu etti. Bu projenin anlattığı özgürlük ve eşitlik kavramları benim için çok değerliydi ve geri dönüşlerin de bu şekilde olması ve desteklenmek çok güzeldi.

Proje kapsamında şehrin farklı adreslerinde de tasarımlarınızı görebilecek miyiz? Planladığınız veya hazırladığınız gelecek projeler var mı?

Umarım. Albüm kapakları, kitap illüstrasyonları ve mural boyalamalarıma devam ediyorum. Bunların dışında küçük hikâyelerden oluşan animasyon projelerim var. Zaman yarattıkça onlara bakıyorum.

 

ETİKETLER: DİLARA AKBAL , NİKE