METROPOL
METROPOL

27 Şubat 2022

Sınırlayıcı Bir Kutu İçinde

pilot galeri

Hacer Kıroğlu ve Egemen Tuncer imzalı Bounding Box sergisi, Pilot Galeri ev sahipliğinde kapılarını açıyor. Videodan heykele, objelerden çizimlere pek çok farklı medyum kullanılarak üretilen eserler, ilk kez bu sergide izleyiciyle buluşuyor. 
 
İkilinin birlikte yer aldığı bu ilk sergide yer alan çalışmalar, bağlamını sanatçı olma hali üzerinden kurguluyor ve sanatçıların sanat mekanları ve sanat kurumlarıyla olan ilişkilerini güncel sanat sergilerinin çeşitli dinamikleri üzerinden inceliyor. Sanat üretim pratikleri; sanatçı, kurum ve sanat yapıtı arasındaki çoğul ilişkiler gözetilerek ele alınıyor. 
 
Bounding Box, bir nesnenin dış noktalarını belirlemek için kullanılan, sınırlayıcı kutu anlamına gelen bir terim. Özellikle 3 boyutlu modellemede kullanılan ve nesnenin kendi uzamına doğru bir şekilde yerleştirilmesi için gerekli olan bounding box, akademik çizimin temelinde de var olan planlı çizimde karşımıza çıkar. Sanatçılar, bu başlık üzerinden, Brian O’Doherty’in kült kitabı Beyaz Küpün İçinde’yi anımsatan bir galeri mekanı tartışmasını sürdürürler. İlk kez bu sergi için yan yana çalışan sanatçılar, kendi çalışma pratikleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları da keşfediyor ve bu farklara vurgu yapan eserler üretiyorlar. 

ETİKETLER: PİLOT GALERİ , BOUNDİNG BOX , SERGİ