METROPOL
METROPOL

13 Ekim 2021

Şehirde Tiyatro Zamanı: 25. İstanbul Tiyatro Festivali Hakkında Neler Biliyoruz?

EDİTÖR: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Şimdi şehirde tiyatro zamanı diyor ve 22 Ekim–20 Kasım tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanan 25. İstanbul Tiyatro Festivali’ni keşfe çıkıyoruz. Bir ay boyunca fiziki ve çevrimiçi olmak üzere toplam 25 yerli ve uluslararası yapımı ağırlayacak 25. İstanbul Tiyatro Festivali hakkında bildiğimiz her şeyi derledik.

Kendine Ait Bir Oda

Frol Podlesnyi/Güneşin Çocukları

Programda neler var?

“Bu Zamanda Tiyatro” sloganıyla festivalin 25'inci edisyonu, yeni bir normal arayışındaki dünyaya tiyatronun gözünden bakan pek çoğu yeni yapımla hem tiyatro dünyasına hem de tiyatroseverlere nefes aldırmak üzere yola çıkıyor. Festival kapsamında yurtdışından ve Türkiye’den toplam 25 tiyatro, performans ve dans gösterisi izleyeceğiz.

Festivalin bu yılki yeniliklerinden biri de tamamı kadınlar tarafından yönetilen oyunların bir araya geldiği, sanat alanında kadın üretimini daha da görünür kılmayı amaçlayan Bu İşte Bir Kadın Var başlıklı bölüm. Tema başlığı altında Yüzleşme, Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor, Kendine Ait Bir Oda ve Eşit Masallar olmak üzere toplam dört oyun yer alacak.

 

 Kendine Ait Bir Oda

F: Gizem Kozanoğlu/Kendine Ait Bir Oda 

Festival programında yer alan 14 yerli yapımın 11'i sahnelerde prömiyer yapıyor. Zerrin Tekindor'un performansıyla seyirciyle buluşacak Toz'un yanı sıra, Emre Kınay'ın performansıyla izleyeceğimiz Irgat, Zehra İpşiroğlu'nun yazdığı Yüzleşme, BAMİstanbul'dan Istırap Korosu, Sema Elcim'in metnini yazdığı, Ahmet Sami Özbudak'ın yönettiği Gabriel'in Düşü, Eyüp Emre Uçaray'ın yönettiği Koleksiyoncu, Kocaeli Şehir Tiyatroları'ndan Mehmet Birkiye'nin yönettiği Vişne Bahçesi, Kadıköy Emek Tiyatrosu'ndan Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor, İstanbul Tiyatro Festivali yapımı ve Yelda Baskın'ın yönettiği Beni Sakın Yumruklardan ile çocuk oyunları Eşit Masallar ve Mitolojik Hikâyeler ilk kez festivalde izleyici ile buluşacak. Podacto yapımı Godot'yu Beklerken ve Açık Aile ile Tiyatro Boyalı Kuş'tan Kendine Ait Bir Oda ise çevrimiçi olarak dinlenebilecek. Festivalde ayrıca Hollanda, Fransa ve İtalya'dan büyük övgü toplayan 4 uluslararası prodüksiyon mekanlarda, 7 uluslararası yapım ise çevrimiçi programda seyirciyle buluşacak.

 Kendine Ait Bir Oda

Özlem Dinç/ Toz

Festivalde, Hollanda, Fransa ve İtalya’dan büyük övgü toplayan 3 uluslararası prodüksiyonun yanı sıra çevrimiçi izlenebilecek 7 yabancı yapım yer alıyor. Festivale Fransa’dan konuk olan dans gösterisi Waterfloor Müze Gazhane’de ücretsiz izlenebilecek. İngiliz yönetmen Robert Icke’nin imzasını taşıyan Oedipus ise Atlas 1948 Sineması perdesinden yapılacak özel bir gösterim ile yer alacak.

Gösterim mekânları hakkında neler biliyoruz?

Programdaki fiziki yapımlar Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne, Duru Ataşehir, Moda Sahnesi, DasDas, Caddebostan Kültür Merkezi, Müze Gazhane, Yapı Kredi bomontiada ve Zorlu PSM'de fiziksel olarak Covid-19 önlemleri altında izleyicileriyle buluşacak.

Festival kapsamında hangi önlemler alındı?

İzleyiciler etkinliklere aşılarını tamamladıktan sonra veya en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testlerini göstererek girebilecek. Giriş kontrolleri mekân girişlerinde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden yapılacak, 18 yaş altındaki izleyiciler için PCR testi zorunluluğu aranmayacak. Etkinlik mekânlarında Covid-19 önlemleri daha önce açıklandığı şekilde alınmaya devam edecek.

Kendine Ait Bir Oda

F:İKSV

Festivalin güncel gelişmelerini nasıl takip edebiliriz?

İstanbul Tiyatro Festivali’nde takip etmek istediğiniz gösterileri İKSV mobil uygulaması üzerinden takviminize ekleyebilir, kendi programınızı oluşturabilir, sanatçı, mekân ve etkinlik adına göre arama yapabilir, etkinlikleri harita üzerinde görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz. Uygulamayı App Store ve Google Play’den indirebilirsiniz. Ayrıca AppStore'dan ücretsiz olarak indirilebilen İKSV Kitaplık uygulamasından festival broşür, kitapçık ve kataloglarına ulaşılabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER: İKSV , 25. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ